FONTOS Donald Trump sötét árnyéka vetült rá a „Globális dél” nagy találkozójára, és ez sok dolgot átrendezett
 
Portfolio signature

Nagyon furcsa dolgok történnek a magyar munkanélküliekkel

Portfolio
Amíg a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat szerint olyan kevés az álláskereső Magyarországon, amire három és fél évtizede nem volt példa, addig a Központi Statisztikai Hivatal számai szerint egyre több a munkanélküli Magyarországon. Mi okozza az ellentmondást?
Második alkalommal jön a HR (R)evolution konferencia, a munkaerőpiaccal és a meghatározó HR-trendekkel foglalkozó eseményünk november 26-án. Hatékonyságnövelés, fehér galléros külföldi munkavállalók, AI és a legfontosabb HR-folyamatokat érintő változások. Részletek a linken.

Ritkán történik olyan a munkanélküliségi adatokkal, mint amit Magyarországon láttunk az elmúlt időszakban. Ugyanis egészen más képet festenek a kormányzat adminisztratív adati, mint a statisztikai hivatal munkaerő-felmérése.

  • A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) szerint még soha nem volt olyan alacsony szinten az álláskeresők száma, mint idén ősszel. A Covid-járvány kiugrása után dinamikusan csökkent az adminisztratív gyűjtés szerinti álláskeresői létszám, vagyis a foglalkoztatási szolgálathoz egyre kevesebben jelentkeznek be, mint álláskeresők.
  • Ezzel szemben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) munkaerő-felmérése szerint 2022 óta ha lassan is, de szinte folyamatosan emelkedik a munkanélküliek száma. Amíg két évvel ezelőtt közel voltunk a teljes foglalkoztatást tükröző 3%-os munkanélküliségi rátához (150 ezer munkanélküli), addig mostanra 4,5% feletti adatokat is látunk (220 ezer munkanélküli).

Még látványosabb a helyzet, ha a foglalkoztatási szolgálat álláskeresőkről gyűjtött adatait és a KSH munkaerő-felmérésének munkanélkülieket tartalmazó adatsorát közös grafikonon mutatjuk meg. Az NFSZ számai historikusan magasabbak, mint a KSH adatai, de ez csak szintbeli különbséget jelentett. A különbség azonban eltűnt az elmúlt egy évben, miután

a foglalkoztatási szolgálat (narancs vonal) stagnáló trendjét utolérte a statisztikai hivatal (zöld vonal) emelkedő trendje.

Amire választ kaphat cikkünkben:

  • Nőtt vagy csökkent a munkanélküliség Magyarországon?
  • Miért mutatnak mást a foglalkoztatási szolgálat és a KSH adatai?
  • Milyen tényezők befolyásolják a munkanélküliséget?
  • Mi lehet a különbség fő oka?

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. A Signature PRO szolgáltatás havi díja jelenleg 2490 forint, ami augusztus 13-tól 2990 forintra emelkedik. A hozzáférés egy évre is megvásárolható, amelynek díja 29845 forint, így tehát még jobban megéri éves előfizetésre váltani. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés