Portfolio signature

Megszólaltak az elemzők Varga Mihály első kamatdöntése után

Portfolio
Az MNB ma változatlanul, 6,5%-on tartotta a kamatot, miközben az új elnök, Varga Mihály tartósan magas kamatszintet vetített előre, mert az inflációs kilátások romlottak. Az MNB előrejelzése szerint az infláció idén magasabb lesz, mint korábban várták, miközben a gazdasági növekedés lassabb. Az elemzők úgy vélik, hogy az év vége felé talán csökkenhet a kamat, de a magas infláció miatt erre nincs garancia.
A magyar gazdaság kilátásaival, helyével az újraformálódó világgazdasági rendben kiemelten foglalkozunk a Portfolio gazdasági csúcskonferenciáján, a Budapest Economic Forumon. Ne maradj le róla, jelentkezz Te is!

Miközben a kamatokhoz nem nyúlt, jelentősen változtatott a gazdasági előrejelzésein a jegybank. Az inflációt felfelé, a GDP-növekedést lefelé módosították.

  • Idén éves átlagban 4,5-5,1%-os inflációs rátát jelez előre a jegybanki stáb a decemberben előrevetített 3,3-4,1% helyett,
  • és ezzel párhuzamosan a jövő évi előrejelzését is érdemben, 2,9-3,9%-ra emelte a decemberben mondott 2,5-3,5%-os sávhoz képest.
  • Közben az idei évi GDP-növekedési előrejelzést is jócskán változtatta az MNB-stáb, lefelé, így tehát most 1,9-2,9%-os átlagos növekedést vetít előre a decemberben mondott 2,6-3,6% helyett.
  • A jövő évi növekedési prognózis viszont ezzel párhuzamosan kismértékben emelkedett 3,7-4,7%-ra a decemberi 3,5-4,5%-ról.

Ráadásul könnyen lehet, hogy még ennél is nagyobb lesz az infláció. „A megjelent közleményben jelezték, hogy a felfelé mutató kockázatok övezik az inflációs előrejelzést, a bizonytalanságot többek között a geopolitikai konfliktusok, az éleződő kereskedelmi feszültségek okozzák, illetve az Egyesült Államokban megjelent a konjunktúra lassulásának kockázata” – emeli ki Varga Zoltán, az Equilor senior elemzője. Az Európai Unióban a költségvetési szabályok lazítása és az elmúlt hetekben bejelentett kiadásnövelő programok az évek óta visszafogott gazdasági növekedés élénkülését hozhatják. Varga Mihály elmondta, hogy várhatóan a márciusi éves infláció alacsonyabb lesz a februárinál.

Az inflációs pálya a vártnál magasabban alakul, a jegybank az árstabilitás elérésével tud a leghatékonyabban hozzájárulni a gazdasági szereplők óvatosságának oldódásához, a növekedés beindulásához - mondta Varga Mihály MNB-elnök a sajtótájékoztatón. A szigorú monetáris politika járul hozzá a fenntartható növekedéshez. Az inflációs várakozások horgonyzása kulcsfontosságú Varga szerint. A tanács elkötelezett az inflációs cél eléréséhez. Szigorú monetáris kondíciók, pozitív reálkamat fenntartása indokolt.

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. A Signature PRO szolgáltatás havi díja 2 990 forint. A hozzáférés egy évre is megvásárolható, amelynek díja 29 845 forint, az éves előfizetés keretében tehát 10 havi díjért cserébe 12 havi szolgáltatást kapnak olvasóink. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva! További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés