
Az amerikai kormányzat hétfőn a Federal Registerben jelentette be a Bloomberg tudósítása szerint, hogy a Kereskedelmi Minisztérium vizsgálatot indít a félvezetők, félvezető-gyártó berendezések, valamint a gyógyszerek és gyógyszeripari alapanyagok importjának nemzetbiztonsági hatásairól. Ez a lépés előfeltétele a vámok későbbi bevezetésének.
Trump régóta bírálja a külföldi gyógyszer- és chipgyártást, nemzetbiztonsági fenyegetésnek tartva azt, és vámokkal kívánja ösztönözni az amerikai gyártás fellendítését.
Az új vámok azonban felforgathatják az ellátási láncokat és növelhetik az amerikai fogyasztók költségeit.
Az intézkedések komoly hatással lehetnek a félvezetőiparra, amely globálisan több mint 600 milliárd dolláros forgalmat bonyolít, és olyan termékek alapvető alkotóelemeit gyártja, mint az autók, repülőgépek, mobiltelefonok és fogyasztói elektronikai eszközök. A Covid-19 járvány okozta ellátási zavarokból még mindig regenerálódó iparág most újabb nehézségekkel nézhet szembe - említi meg a hírügynökség cikke.
A bejelentés napokkal azután történt, hogy a kormányzat mentesítette a félvezetőket, mobiltelefonokat, számítógépeket és egyéb elektronikai importcikkeket a Kínára kivetett 145%-os vámok alól. Bár ez kedvező hírnek tűnt olyan technológiai óriások számára, mint az Apple és az Nvidia, Trump és tanácsadói gyorsan jelezték, hogy a mentesség rövid életű lesz, és külön vámokat fognak kivetni a chipekre.
A vámok súlyos csapást jelentenének a világ legnagyobb gyógyszergyártói számára is, köztük a Merck és az Eli Lilly vállalatokra, amelyek szinte mindegyike számos, a világ különböző pontjain működő gyártóüzemmel rendelkezik. Trump szakít azzal a több évtizedes hagyománnyal, hogy a gyógyszeripar humanitárius okokból nagyrészt mentesült a kereskedelmi háborúktól.
Trump a chipgyártás visszatelepítését és az amerikai ipari bázis újjáélesztését a nemzet biztonsága szempontjából elengedhetetlennek tartja. A mesterséges intelligencia iparágában való globális verseny megnyerése szintén a Trump-adminisztráció egyik fő prioritása. Elemzők figyelmeztetnek ugyanakkor, hogy a chipgyártás Egyesült Államokba való visszatelepítése évekig tartó kemény munkával lenne csak teljesíthető.
A gyógyszerekre vonatkozó lépés különösen nagy hatással lesz Írországra, amely 54 milliárd dolláros (47,6 milliárd eurós) kereskedelmi többlettel rendelkezik az USA-val szemben, ami Trump haragját is kiváltotta. Ez az egyensúlytalanság, amelyben nagy súlyt képvisel a gyógyszeripar, az ország kedvező adórendszeréből és magasan képzett munkaerejéből ered. Amerikai gyógyszergyártók, köztük a Lilly és a Pfizer, közel két tucat gyárat működtetnek Írországban, amelyek gyógyszereket szállítanak az USA-ba.
Az amerikai biotechnológiai ipar, amely az innovációt hajtja a gyógyszerfejlesztésben, szintén kiszolgáltatott az új vámoknak. Az amerikai vállalatok közel 90%-a támaszkodik importált hatóanyagokra az USA-ban jóváhagyott termékekhez. Ennek eredményeként az amerikai betegek és családok gyógyszerellátása különösen érzékeny az Európai Unió, Kína és Kanada beszállításaira és ezáltal a kilátásba helyezett vámokra.
Trump hétfőn korábban bejelentette, hogy ideiglenes mentességet fontolgat a gépjárműimportra kivetett 25%-os vámja alól, hogy időt adjon a vállalatoknak a termelés USA-ba való áthelyezésére. A bejelentés arra utal, hogy az elnök hajlandó tárgyalni az iparági vezetőkkel, és szinte biztos, hogy a technológiai és gyógyszeripari vezetők részéről is hasonló kezdeményezés fog következni.
"Az elnök azt akarja, hogy ez a visszatelepítés a lehető leghamarabb és a lehető legrendezettebben történjen meg," mondta Kevin Hassett, Trump gazdasági tanácsadója hétfőn a Fox Businessnek. "Így amikor vezérigazgatókkal beszél, és azt mondják: "egy kicsit több időre van szükségem ezzel, egy kicsit több időre van szükségem azzal, akkor ő abszolút hajlandó meghallgatni őket. És ha meggyőzik, akkor meghozza a döntést, hogy valami olyasmit tegyen, mint amit ma tett" - tette hozzá.
Trumpot megkérdezték hétfőn arról, hogy milyen rövid életű termékkivételeket fontolgat, de nem részletezte, hogy az autóipari vámok esetleges szüneteltetése vagy csökkentése mennyi ideig maradna érvényben.
Címlapkép forrása: MTI Fotó/EPAKith Serey
Alakul a forinterősödés: 406 alatt az árfolyam
Szokatlanul alacsony kilengéseket látunk a devizapiacon.
Hatalmas hullámokat vet Trump béketerve, magas rangú orosz tábornokkal végzett Ukrajna – Háborús híreink pénteken
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Magyarországról üzent Donald Trump Jr.: sok jó üzletet akarunk kötni a barátságos szövetségeseinkkel
Szerinte Magyarország az egyik fény az egész világon.
Szép csendben átadta a vámháborús olajágat Kína Donald Trumpnak
Lehet, hogy erről beszélt az amerikai elnök a napokban.
Elismerte Zelenszkij: az ukrán hadsereg nem tudja visszahódítani a Krímet
Nincs elég fegyverük.
Elmondta Donald Trump, mikor jönnek az első kereskedelmi megállapodások
Egész konkrét időtávot fogalmazott meg.
Unicredit ingyenes számlacsomag
Mint mindenki másnak, nekünk is megszüntették a Raiffeisen Gold2 számlacsomagunkat, helyette választhattuk volna az új Prémium számlákat, aminek a legnagyobb hátulütője az, hogy havi egymilli
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ
Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt
A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei...
The post Jobban dr


- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.