
Az olasz kormányfő kényes egyensúlyozásra kényszerül az amerikai elnökkel való ideológiai rokonsága és az európai szövetségeseivel fenntartott kapcsolatai között, írja a Reuters. Az EU-tagállamok bírálták Trump vámemeléseit, és azt a döntését, hogy kizárta az Európai Uniót az Oroszországgal folytatott, az ukrajnai háború lezárását célzó tárgyalásokból.
Miközben Melonira otthon nyomás nehezedik, hogy védje meg Olaszország exportvezérelt gazdaságát, amely tavaly 40 milliárd eurós (45,4 milliárd dolláros) kereskedelmi többletet ért el az Egyesült Államokkal szemben, egyúttal a 27 tagú EU érdekeit is képviselnie kell.
Francia kormánytagok figyelmeztettek, hogy a nacionalista olasz vezető alááshatja az EU egységét azzal, hogy egyedül utazik Washingtonba, az Európai Bizottság azonban – amely a kereskedelmi megállapodások tárgyalásáért felelős – üdvözölte Meloni útját.
Trump múlt heti váratlan döntése, miszerint 90 napra felfüggeszti a legtöbb globális vámot, némileg enyhítette a Melonira nehezedő nyomást. Így az olasz miniszterelnöknek nem kell konkrét megállapodással hazatérnie, inkább a későbbi egyezség megfelelő környezetének kialakítására összpontosíthat.
Már nem egy nyílt EU-t érintő konfliktus közepette utazik. De facto közvetítőként megy
- nyilatkozta Lorenzo Castellani, a római Luiss Egyetem politikai elemzője.
Meloni volt az egyetlen EU-vezető, akit meghívtak Trump januári beiktatására, és a mostani találkozóra egy nappal azelőtt kerül sor, hogy JD Vance amerikai alelnököt fogadná Rómában. Ez a két egymást követő tárgyalás kulcsfontosságú lehet Olaszország azon törekvésében, hogy központi szerepet játsszon a transzatlanti kapcsolatokban.
Ha elősegíti a Trumppal folytatott tárgyalásokat anélkül, hogy Európát hátrányosan érintené, sokkal erősebben kerül ki a helyzetből
- mondta Castellani.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke eddig nem kapott lehetőséget Trumppal való találkozóra, így másokra kell támaszkodnia az EU érdekeinek képviseletében. A Bizottság szóvivője szerint Meloni és von der Leyen rendszeres kapcsolatban álltak a fehér házi találkozó előtt.
Mindkét vezető Trump úgynevezett viszonossági vámjainak teljes eltörlését szorgalmazza az EU számára, és Meloni várhatóan egy "nulla a nulláért" ipari vámegyezményt fog javasolni a két fél között.
Francia tisztviselők attól tartanak, hogy Trump Európa megosztására törekszik, és Meloni esetleg akaratlanul is segítheti ebben.
Egységesnek kell lennünk, mert Európa akkor erős, ha egységes
- mondta Marc Ferracci francia ipari és energiaügyi miniszter a FranceInfo rádiónak. "Ha kétoldalú tárgyalásokba kezdünk, az természetesen megtöri ezt a lendületet."
Bár Trump számos vámot felfüggesztett, a Kínával szembeni vámfalat fenntartotta, és egyes elemzők szerint ez közelebb hozhatja egymáshoz Kínát és Európát.
Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök a múlt héten találkozott Hszi Csin-ping kínai elnökkel Pekingben, és nagyobb együttműködésre szólított fel Kínával a globalizáció védelmében és az "egyoldalú megfélemlítő intézkedésekkel" szemben. Róma elhatárolódott ezektől a szavaktól.
A nagy összecsapás nem az USA és Európa, hanem az USA és Kína között zajlik
- nyilatkozta Guido Crosetto olasz védelmi miniszter a Reutersnek adott interjújában.
Trump és Meloni várhatóan a védelmi kérdésekről is tárgyalnak, és Castellani szerint Meloni ígéretet tehet a védelmi kiadások jövőbeni növelésére.
Forrás: Reuters
Címlapkép forrása: EU
Trump kemény üzenetet küldött Putyinnak, fontos tárgyalások zajlottak – Háborús híreink szombaton
Trump szerint ő nem felelős a helyzetért.
Kreml: Moszkva kész előfeltételek nélkül tárgyalni Kijevvel a rendezésről
Vlagyimir Putyin a Kremlben fogadta Donald Trump különmegbízottját.
Nagyon olcsó elektromos autót dobnak piacra, a vásárlók szerelhetik össze
Az alap verzió eléggé fapados lesz.
Idén akár még kétszer vághat kamatot az EKB
Gediminas Simkus szerint tovább kell csökkenteni a kamatokat.
Kanadai miniszterelnök: Trump tényleg az 51. amerikai állammá tenné Kanadát
Szó szerint kell venni, amit az amerikai elnök mond.
Teljesen alkalmatlannak tartjuk a kormányainkat, aminek már gazdasági ára van
Annyira nem vonnak be senkit a világ vezetői a döntéshozatalba, hogy az emberek teljesen kiábrándultak.
Egy despota harca a piaccal
Egy fékeket vesztett rezsim épp visszaél egy fékevesztett helyzettel. Amióta Erdoğan az elnök, a török líra folyamatosan gyengül. Ez a folyamat az elmúlt négy évben...
The post Egy despota ha
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ


- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen