
Maros Sefcovic, az EU kereskedelmi biztosa kevés konkrétummal távozott washingtoni látogatásáról, ahol nehezen tudta kihámozni, mit is akar pontosan az amerikai fél. Hétfőn körülbelül két órán keresztül tárgyalt Howard Lutnick amerikai kereskedelmi miniszterrel és Jamieson Greer kereskedelmi képviselővel.
Nem lesz eltörlés
A bennfentesek szerint az amerikai tisztviselők jelezték: bár a 20 százalékos „viszonossági” vámokat 90 napra ideiglenesen 10 százalékra csökkentették, valamint más, autókat és fémeket érintő vámokat is mérsékeltek, teljes eltörlésük nem szerepel a terveik között.
Donald Trump elnök ebben a hónapban egy átfogó vámcsomagot jelentett be, amelynek célja, hogy átalakítsa a globális kereskedelmi rendszert, visszahozza az amerikai munkahelyeket és bevételt teremtsen az adócsökkentések meghosszabbításához. A kormány emellett előrehaladott tárgyalásokat folytatott a félvezetők és gyógyszeripari termékek importjára kivetendő vámokról is. Az új vámintézkedések körülbelül 380 milliárd euró értékű uniós árut érintenek.
Az EU múlt héten beleegyezett, hogy 90 nappal elhalasztja az USA elleni válaszvámok bevezetését, amelyeket az uniós acél- és alumíniumexportra kivetett 25 százalékos amerikai vámok miatt tervezett. A döntés azután született, hogy Trump ugyanebben az időszakban mérsékelte a legtöbb uniós exportra vonatkozó úgynevezett viszonossági vámokat.
Brüsszel közölte: ha a tárgyalások nem vezetnek kielégítő eredményre, a mintegy 21 milliárd euró értékű amerikai árut érintő ellenvámok automatikusan életbe lépnek a 90 nap letelte után. Emellett már készülnek további ellenintézkedések is, ha a helyzet úgy kívánja. Az EU ezzel párhuzamosan igyekszik új kereskedelmi megállapodásokat kötni világszerte, és megerősíteni egységes piacának működését.
Bár az amerikai fél szerint egyes szektorális intézkedéseket fenn kell tartani, egyes autóipari vámokat kompenzálhatna, ha nőne az USA-ból származó európai beruházás, termelés és export.
A források ugyanakkor hangsúlyozták, hogy ha nem élénkül az amerikai kivitel, semmi sem zárja ki a jövőbeni vámemeléseket.
A 0-0 nem opció
Az EU felajánlotta, hogy mindkét fél törölje el az ipari termékekre – így az autókra is – kivetett összes vámot, de az Egyesült Államok eddig elutasította ezt a kezdeményezést. Trump több alkalommal is kritizálta az EU-t, amely – blokk szinten – az Egyesült Államok legnagyobb kereskedelmi partnere. Azt állította, hogy az Uniót azért hozták létre, hogy „átverje” Amerikát, és hogy az EU árukereskedelmi többlete a tisztességtelen viszonyok bizonyítéka. A WTO adatai szerint az EU kereskedelemmel súlyozott átlagos vámtétele 2023-ban 2,7 százalék volt.
Európai gyógyszerek Amerikában
Washington azt szeretné, ha az európai vegyipari vállalatok több, a gyógyszergyártáshoz szükséges alapanyagot állítanának elő az Egyesült Államokban, beépülnének az amerikai ellátási láncokba, és kedvezményes elbánást kapnának az állami beszerzéseknél. Emellett azt is javasolták, hogy az EU emelje meg gyógyszerei árát. JD Vance amerikai alelnök korábban úgy fogalmazott:
Európa azért fizet kevesebbet sok gyógyszerért, mert az amerikaiak állják az egészségügyi rendszer költségeit.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio
Már látni a fényt az alagút végén: Bessent szerint közeleg Amerika nagy megállapodása Kínával
Trump tárgyalási technikáit is dicsérte.
Kiderült: Magyarország szomszédjában építik meg az európai fegyverkezéshez kulcsfontosságú hadihajókat
Nőtt a rendelés darabszáma.
Valósággal ellepik az amerikai F-35A lopakodó vadászgépek a világ legsötétebb diktatúrájának szomszédját
Nagy átcsoportosítások kísérik a döntést.
Kemény üzenetet küldött Trump, váratlan bejelentést tett Putyin - Háborús híreink vasárnap
Cikkünk folyamatosan frissül.
Amerikai elemzőház: Oroszország a háború folytatására készül, teljesen új taktikát dolgoztak ki Moszkvában
Ezzel védenék ki a háború leghalálosabb támadásait.
Elárulta az amerikai külügyminiszter, hogy pontosan milyen békefeltételeket képzelnek el Ukrajnában
Éppen ezekről egyeztetnek most a felekkel.
Itt lehet a fordulat: hamarosan pont kerülhet az évtizedek óta húzódó súlyos feszültség végére
A felek egyetértenek az időpontban.
Kína AI-ban is leversenyez mindenkit
Peking legutóbbi karácsonyi ajándéka a Nyugatnak a DeepSeek nevű AI-bomba volt, amely komoly felfordulást okozott a Wall Streeten, legalábbis annak techorientált részén. A nyugati féltekén...
T
Egy despota harca a piaccal
Egy fékeket vesztett rezsim épp visszaél egy fékevesztett helyzettel. Amióta Erdoğan az elnök, a török líra folyamatosan gyengül. Ez a folyamat az elmúlt négy évben...
The post Egy despota ha
Unicredit ingyenes számlacsomag
Mint mindenki másnak, nekünk is megszüntették a Raiffeisen Gold2 számlacsomagunkat, helyette választhattuk volna az új Prémium számlákat, aminek a legnagyobb hátulütője az, hogy havi egymilli
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit


- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.