
Véget ért a sajtótájékoztató
Az EKB a várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette a kamatokat.
A jegybank megítélése szerint a kereskedelmi háború rontja az euróövezet növekedési kilátásait, azonban ezt ellensúlyozhatja később az európai fiskális stimulus.
Az inflációs hatásokat tekintve összetettebb a kép, ezen a fronton egyelőre még a nettó hatás irányát sem lehet megbecsülni.
Láttuk már a bizonytalanságból a legrosszabbat?
Ezt Lagarde nem tudja megmondani, a kereskedelmi tárgyalások folyamatban vannak, de bármikor az egész helyzet teljesen megváltozhat.
Az árfolyammal kapcsolatban Lagarde elmondja, hogy az EKB-nak nincs árfolyamcélja. Arra, hogy meddig maradhat erős az euró, nem válaszolt.
Mikor lesz támogató a monetáris politika?
A mostani kamatok még nem számítanak túl alacsonynak, emiatt az EKB még monetáris politikája ilyen értelmében még nem támogató. Készek reagálni bármilyen helyzetre, de arról még nem volt szó, hogy mikor érnek oda a kamatok, hogy már támogató legyen a monetáris politikai környezet.
A Fed és az EKB viszonyáról is jött kérdés
Lagarde elmondja, hogy nagyon jó szakmai és emberi kapcsolata van a Fed elnökével. A múltban az EKB és a Fed többször bizonyította, hogy remekül tudnak együtt dolgozni. Ez így lesz a jövőben is.
A megváltozott kilátásokról
Lagarde szerint a kereskedelmi háború egy negatív keresleti sokkot jelent, azonban még sok múlik azon, hogyan alakulnak a tárgyalások. Középtávon pedig az európai fiskális lazítás puffert jelenthet a negatív növekedési hatás ellen.
Azonban a nettó hatás tekintetében még nagy a bizonytalanság, amit még inflációs oldalról bonyolít az euró erősödése is.
Nincs jobb idő, mint a mostani, hogy adatfüggő üzemmódban legyen az EKB.
Kérdések következnek: egységes volt a kamatdöntés?
Minden EKB tanácstag egységesen 25 bázispontos csökkentésre szavazott. Senki sem érvelt az 50 bázispontos vágás mellett.
A kereskedelmi háborúval kapcsolatban megjegyzi Lagarde, hogy a növekedés hatás negatív lesz, de az inflációs hatás megítéléséhez még idő kell.
A kockázatokról beszél Lagarde
A globális kereskedelmi háború hatásai csökkentei fogja az euróövezet növekedését és a beruházásokra, de még a lakossági fogyasztásra is hatással lehet. A pénzügyi kondíciók romolhatnak, a kockázatkerülés emelkedhet.
De emellett a geopolitikai kockázatok sem maradtak el, sőt némileg emelkedtek is.
Ugyanakkor a csökkenő nyersanyagárak és az erősödő euró lefelé ható nyomást helyez az euróra. Amennyiben az euróövezet növekedése túlzottan belassulna, akkor az infláció elmaradhat a céltól.
A munkapiac már nem az infláció forrása
A munkaerőpiacon a bérek növekedése lassult, a termelékenység javult. Emiatt innen az inflációs nyomás kisebb, mint korábban.
További reformokat sürget Lagarde
Az EKB elnöke szerint minden olyan javaslatot minél hamarabb el kell fogadni, amely a euróövezet versenyképességét javítja. Legyen szó a tőkepiacokról, vagy a digitalizációról.
Az EKB célja változatlan
Továbbra is adatfüggő üzemmódban vannak, nem sietnek el semmit, a bejövő adatok alapján döntenek.
Jelenleg a döntési folyamatot rekord mértékű bizonytalanság árnyalja a kereskedelmi háború miatt. Ezzel együtt a geopolitikai bizonytalanság is megnőtt. Ez később a fogyasztók költési hajlandóságára is hatással lehet. Ugyanakkor az utóbbi időben az euróövezet az elmúlt időben robosztusabb lett ezekkel a sokkokkal szemben.
Lagarde megjegyzi, hogy az euróövezetben a feldolgozóiparban a kilábalás jelei láthatóak.
A kereskedelmi háború hatásairól beszél
A vámháború rontani fogja az euróövezet növekedési kilátásait, hiszen a bizonytalanság miatt a háztartások és a vállalatok költési kedvét is visszafoghatja.
Lagarde a kamatdöntést ismerteti
A kamatcsökkentés ténye elsősorban a frissített inflációs képnek köszönhető, hiszen a dezinflációs folyamatok jól haladnak. A headline és a maginfláció is csökkenésnek indult, a szolgáltatószektor inflációja is nagyot csökkent.
A bérek növekedése lassul, a vállalati profitok pedig pufferként szolgálnak a további érdemi áremelések ellen.
Itt a kamatdöntés indoklása
Az EKB szerint az inflációs folyamatok jól alakulnak és a legtöbb indikátor afelé mutat, hogy az infláció 2% körül stabilizálódik.
Ugyanakkor a növekedési kilátások a kereskedelmi háború miatt romlottak, még akkor is, ha az euróövezet sokkellenálló-képessége javult az utóbbi időben.
A jegybank megítélése szerint a magas bizonytalanság csökkenteni fogja a lakossági és a vállalati bizalmat, továbbá a pénzügyi kondíciókat is negatívan érinti.
A jegybank mint mindig, most is adatvezérelt üzemmódban működik.
25 bázisponttal csökkentette a kamatokat az EKB
A várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal, 2,5%-ról 2,25%-ra csökkentette a betéti kamatot az EKB.
Hamarosan kezdődik az EKB kamatdöntő ülése
Hamarosan kezdődik az EKB kamatdöntő ülése, ahol a várakozások szerint 25 bázisponttal fogja csökkenteni az alapkamatot. Azonban a legnagyobb kérdés az lesz, hogy a vámháború hatásait az inflációra és a növekedési kilátásokra hogyan látja majd a jegybank.
Az eseményekről ebben a cikkben élőben közvetítünk.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Az EKB dönt – de Trump és a vámháború diktálják a tempót
Holnap tartja a kamatdöntő ülését az Európai Központi Bank (EKB). A várakozások szerint 2,5%-ról 2,25%-ra csökkenhet az alapkamat, azonban nagy kérdés, hogy mi lesz az év hátralévő részében egy olyan helyzetben, amikor az euró gyors erősödése, a kereskedelmi háború hatásai és az európai fiskális fordulat is bonyolítja az inflációs és a növekedési képet. Egyelőre a piaci szereplők is csak találgatnak a hatásokat és a jövőbeli kamatpályát illetően. Mindenki az EKB elnökének iránymutatására vár.

Kiderült, milyen időjárás vár most a magyarokra - Figyelmeztetnek, érdemes követni a radart és a veszélyjelzéseket
Itt az előrejelzés: felhőszakadás, de jégeső is jöhet.
Trump felszólította Putyint, nem mennek brit katonák Ukrajnába – Háborús híreink pénteken
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Most derül ki, mekkora bajban van a dollár
Ismét nagyon furcsán viselkedik valami Amerikában.
Tényleg rárepültek a magyarok a devizás befektetésekre? Mutatjuk a számokat!
Érdekes adatokat hoztunk.
Friss jelentés: rendkívül fájdalmas ütést vihet be Amerikának Peking húzása
Sokéig késlekedtek a döntéshozók.
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ
Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt
A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei...
The post Jobban dr
Az amerikai finomítóipar válsága
Egy mondat a gyűjtőoldalra: Az amerikai finomítóiparnak a keresletcsökkenés és a szigorúbb szabályozások miatt szerkezetátalakításon kellene átesnie a fentarthatóbb működés érdekében.
Van egy előrejelzés, ami akár működhet is
Három hete havazott, múlt héten eljött a 30 fok - mintha Donald Trump vámbejelentéseit néznénk az időjárás köntösébe bújva. Ilyen az, amikor a bőrünkön kezdjük...
The post Van egy előre
Így vehetsz saját ingatlant fiatalon, gyermek és támogatás nélkül
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Így vehetsz saját ingatlant fiatalon, gyermek és támogatás nélkül Lehetetlen? Nem. Nehéz? Igen. Sokan panaszkodnak, hogy ma Magyarországon lehetetlen


- Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Sokakat megrémisztett a Fed-elnök beszéde – Hova mehet most a pénz?
Estek a piacok a beszéd hatására.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.