
A Donald Trump amerikai elnök által elindított újabb vámháború meglepő diplomáciai mozgásokat hozott Kína és az Európai Unió között. Peking a közelmúltban több delegációt is küldött európai fővárosokba – többek között Stockholmba, Budapestre és Oslóba –, hogy új piacokat keressen a magas amerikai vámokkal sújtott exporttermékeinek – számolt be a Financial Times.
A kínai külkereskedelem diverzifikálása érdekében most az EU irányába próbálnak nyitni, miközben az unió vezetői is egyre inkább stabil gazdasági együttműködésben érdekeltek.
Az EU és Kína közti kapcsolatban régóta húzódó feszültségek nehezítik a közeledést: az unió kifogásolja a kínai kereskedelmi többletet, a piacra jutás akadályait és Peking oroszbarát külpolitikáját. Ugyanakkor von der Leyen bizottsági elnök is a globális gazdaság stabilitásának fontosságát hangsúlyozta a kínai miniszterelnöknek tett nyilatkozatában. Kína részéről Xi Jinping szintén a „unilaterális zaklatás” elleni közös fellépést sürgette a spanyol miniszterelnök pekingi látogatása során.
A kínai-amerikai vámpárbaj – amelyben 245-145 százalékos vámokat is bevezettek – az EU-ra is kihat: Brüsszel jelenleg 10 százalékos amerikai vámmal szembesül, ami 20 százalékra is nőhet.
Ez fokozza az európai érdekeket abban, hogy alternatív kereskedelmi partnereket találjon, és ne kerüljön az unió egyszerre szorításba az Egyesült Államok és Kína részéről.
Kínában eközben a gyenge belső kereslet, a deflációs nyomás és alacsony profitkilátások riasztják el a nyugati befektetőket. Az EU Kínában működő kereskedelmi kamarájának felmérése szerint a vállalatok közel fele pesszimista a kínai piacon elérhető nyereséggel kapcsolatban. Emellett a Huawei körüli uniós korrupciós ügyek és a kínai kibertámadások is feszültséget keltenek az európai kormányzatokban.
Ugyanakkor gazdasági szempontból mindkét fél érdekeltté vált a kapcsolatok normalizálásában.
A kínai gyártók egyre nagyobb érdeklődést mutatnak az európai piac iránt: nő a kereslet raktár- és gyártókapacitások iránt a kontinensen, és nő a nyitottság a kereskedelmi tárgyalásokra. A kínai kereskedelmi minisztérium aktívan szervez befektetési fórumokat Európában, jelezve: a külföldi tőke továbbra is kívánatos.
A közeledés még távol áll a stratégiai szintű partnerségtől, és a politikai ellentétek – például az ukrajnai háborúhoz való kínai viszony – továbbra is mélyek. A kínai elnök várhatóan távol marad a kétoldalú kapcsolatok 50. évfordulójának brüsszeli csúcstalálkozójától, miközben Moszkvában ünnepli a második világháborús győzelmet.
Ezzel együtt is az a felismerés erősödik mindkét oldalon, hogy a globális gazdasági kiszámíthatatlanságban a pragmatikus együttműködés lehet az egyetlen stabil keret.
Kína az eddigi dömpingpolitikája helyett várhatóan egy kiszámítható partnerségi megállapodást akar majd kötni az EU-val, vállalva hogy a piactorzító állami támogatásait visszafogja, valamint akár egy kvótarendszerhez is alkalmazkodna az exportnál.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Pótolhatatlan vadászgépet vesztett el az ukrán légierő harci bevetés közben
Most jött a bejelentés.
Összeomlott az áramszolgáltatás Spanyolország és Portugália nagy részén
Már dolgoznak a hiba elhárításán a szolgáltatók.
Lezárták a Sixtus-kápolnát, kiderült néhány részlet a pápaválasztó konklávé előtt
Zajlanak a bíborosi tanácskozások a bezárkózás előtt.
Megvan a konklávé időpontja: hamarosan kiderül, ki lesz a következő pápa
Itt van a konkrét dátum.
Úgy tűnt, hatalmas stratégiai győzelmet húz be a feltörekvő szuperhatalom, de az utolsó pillanatban váratlan fordulat történt
Itt is jöhet a bambuszdiplomácia.
Nyaralás: készpénz vagy kártya?
Jön a nyaralási szezon, sokan mennek külföldre és ott idegen devizában kell fizetniük. Két lehetőségük van, vagy a bankkártyájukat használják vagy készpénzt használnak. A legtöbb emberne
Kína is tud ám, ha akar...
Kedves Olvasó, nem untatlak az elmúlt néhány hétben lezajlott tőzsdei mozgásokkal egy sokadig cikkben, sőt még napi rekordokkal és \"milyen világot élünk\" szlogennel sem fárasztalak....
The
Zöld energiával meleg otthonokat: új lehetőség a távhőtermelőknek
A 2025/MA/TÁVHŐ/02 kódszámú, társadalmi egyeztetésre bocsátott pályázati felhívás új lendületet adhat a hazai távhőrendszerek megújításának.
Kína AI-ban is leversenyez mindenkit
Peking legutóbbi karácsonyi ajándéka a Nyugatnak a DeepSeek nevű AI-bomba volt, amely komoly felfordulást okozott a Wall Streeten, legalábbis annak techorientált részén. A nyugati féltekén...
T
Egy despota harca a piaccal
Egy fékeket vesztett rezsim épp visszaél egy fékevesztett helyzettel. Amióta Erdoğan az elnök, a török líra folyamatosan gyengül. Ez a folyamat az elmúlt négy évben...
The post Egy despota ha
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.

Óriási siker az új Duna-parti negyed, itt tart az építkezés (x)
A budapesti átlagot is felülmúlja a Marina City iránti kereslet

- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen