
A különböző modellek nagyon eltérő hatásokkal járnak majd.
- Az "AI, mint tanácsadó" megközelítés esetén az AI-ügynökök egyénre szabott ajánlásokat adnának az embereknek, mint döntéshozóknak, így az ember mindig a vezetőülésben maradna.
- Az "autonóm AI" modell esetében azonban az ügynökök átveszik a kormányt az embereket képviselve. Ez a különbség mélyreható és messzemenő következményekkel jár.
Az emberek naponta több száz döntést hoznak, amelyek közül néhánynak komoly következményei vannak a karrierjükre, megélhetésükre vagy boldogságukra nézve. E döntések közül sok tökéletlen vagy hiányos információn alapul, és inkább az érzelmek, intuíciók, ösztönök vagy impulzusok határozzák meg azokat. Ahogy az David Hume híres mondásában áll: „Az értelem csak a szenvedélyek rabszolgája – és annak kellene lennie." Az emberek a legtöbb döntést szisztematikus érvelés vagy a döntés teljes következményeinek kellő figyelembevétele nélkül hozhatják meg, de ahogy Hume felismerte kijelentésének "kellene" részével, ez nem teljesen rossz dolog. Ez tesz minket emberré. A szenvedély tükrözi a célt, és kulcsszerepet játszhat abban is, hogy miként boldogulunk egy összetett világban.
A személyre szabott, megbízható, a kontextusnak megfelelő, hasznos információkat nyújtó AI-tanácsadókkal számos fontos döntés javítható, de az emberi indítékok továbbra is dominánsak maradnak. De mi a rossz abban, ha az autonóm AI-megoldások döntenek a nevünkben? Nem javíthatnák tovább a döntéshozatalt, nem takaríthatnának meg időt, és nem előzhetnék meg a hibákat?
Ezzel a szemlélettel több probléma is van. Először is, az emberi cselekvőképesség kritikus fontosságú az emberi tanulás és boldogulás szempontjából. Maga a döntéshozatal és az eredmények mérlegelése – még akkor is, ha az inputok és a tanácsok nem emberi ügynököktől származnak – megerősíti saját cselekvőképességünk és célunk érzését. Az emberi tevékenység nagy része nem a számításokról vagy a bemeneti adatok összegyűjtéséről szól, hogy eldönthessük, mi az optimális cselekvés; sokkal inkább a felfedezésről szól – ez a tapasztalat egyre ritkább lesz, ha minden döntést egy AI-ügynökre bízunk.
Ráadásul, ha a technológiai ipar elsősorban az autonóm AI-ügynökökre fókuszál, akkor jelentősen megnő annak a valószínűsége, hogy több emberi munkát automatizálnak.
Ha azonban az AI elsősorban az automatizálás felgyorsításának eszközévé válik, a széles körben érvényesülő jólét reménye szertefoszlik.
Fontos kiemelni, hogy alapvető különbség van az emberek nevében eljáró AI-ügynökök és az önmagukért cselekvő emberek között. Számos olyan helyzetben, amikor emberek interakcióba lépnek egymással, vannak kooperatív és konfliktusos elemek egyaránt. Vegyük például azt az esetet, amikor az egyik vállalat inputot biztosít egy másiknak. Ha ez az input kellően értékes a vevő számára, a két vállalat közötti kereskedelem kölcsönösen előnyös (és általában a társadalom számára is).
Ahhoz azonban, hogy bármiféle csere létrejöjjön, az input árát egy eredendően konfliktusos folyamat során kell meghatározni. Minél magasabb az ár, annál nagyobb az eladó előnye a vevőhöz képest. Az ilyen alku kimenetelét gyakran a normák (például a méltányosságról szólók), az intézmények (például a szerződések, amelyek megsértése költségekkel jár) és a piaci tényezők (például az, hogy az eladónak van-e lehetősége másnak értékesíteni termékét) kombinációja határozza meg. De képzeljük el, hogy a vevőről az a hír járja, hogy teljesen kompromisszumképtelen – csak a lehető legalacsonyabb árat hajlandó elfogadni. Ha nincs más vevő, az eladó kénytelen lehet belemenni az alacsony áron való értékesítése.
Szerencsére a mindennapi ügyleteink során az ilyen kompromisszumképtelen magatartás ritka, részben azért, mert nem kifizetődő, ha az embernek rossz a híre, és ami még fontosabb, mert a legtöbb embernek sem bátorsága, sem törekvése sincs arra, hogy ilyen agresszív módon cselekedjen. De képzeljük el, hogy a vevőnek van egy autonóm AI-ügynöke, aki nem törődik az emberi finomságokkal, és nem emberi módon acélidegekkel rendelkezik. Az AI-t be lehet tanítani arra, hogy mindig ezt a fajta, kompromisszumra nem hajló álláspontot képviselje, és így a másik félnek nem lesz reménye arra, hogy rábeszélje a másikat egy kölcsönösen előnyösebb alkura.
Ezzel szemben abban a világban, ahol az AI, mint tanácsadó lép fel, ugyan mindig javasolhat kompromisszumra nem hajló álláspontot, de az ember végső soron eldönti, hogy ezt az utat választja-e.
A közeljövőben tehát az autonóm agentikus AI-ügynökök egy egyenlőtlenebb világot hozhatnak el, ahol csak néhány vállalat vagy egyén férhet hozzá a nagy képességű, hitelesen keménykezű AI-modellekhez. De még ha végül mindenki ugyanolyan eszközökhöz férne hozzá, az sem lenne jobb.
Az egész társadalmunk egy "felőrlő háborúnak" lenne kitéve, amelyben az AI-ügynökök minden konfliktushelyzetet az összeomlás szélére sodornának.
Az ilyen összecsapások eredendően kockázatosak. Mint a chicken game-ben, amikor két autó hajt gyorsan egymás felé, hogy kiderüljön, ki rántja el előbb a kormányt, mindig lehetséges, hogy egyik fél sem hátrál meg. Ha ez megtörténik, mindketten "nyernek" – és mindketten odavesznek.
Egy olyan AI-megoldás, amelyet arra képeztek ki, hogy győzzön a chicken game-ben, soha nem fogja elrántani a kormányt. Bár az AI jó tanácsadója lehet az embereknek – hasznos, megbízható és releváns információkkal látva el bennünket valós időben –, az autonóm AI-ügynökök világa valószínűleg számos új problémát fog előidézni, miközben a technológia által kínált előnyök közül sok mindent erodálhat.
Copyright: Project Syndicate, 2025.
Daron Acemoglu
Az MIT (Massachusetts Institute of Technology) Nobel-díjas közgazdászprofesszora. Kutatásai többek között a politikai gazdaságtan, a gazdasági fejlődés és növekedés, a technológiai fejlődés, a jövedelmi egyenlőtlenség kérdéseire vonatkoznak. A Nobel-díjat 2024-ben kapta.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Trump felszólította Putyint, nem mennek brit katonák Ukrajnába – Háborús híreink pénteken
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Most derül ki, mekkora bajban van a dollár
Ismét nagyon furcsán viselkedik valami Amerikában.
Tényleg rárepültek a magyarok a devizás befektetésekre? Mutatjuk a számokat!
Érdekes adatokat hoztunk.
Friss jelentés: rendkívül fájdalmas ütést vihet be Amerikának Peking húzása
Sokéig késlekedtek a döntéshozók.
Oroszország megtorlást indított, nagyon súlyos támadás érte Ukrajnát - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ
Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt
A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei...
The post Jobban dr
Az amerikai finomítóipar válsága
Egy mondat a gyűjtőoldalra: Az amerikai finomítóiparnak a keresletcsökkenés és a szigorúbb szabályozások miatt szerkezetátalakításon kellene átesnie a fentarthatóbb működés érdekében.
Van egy előrejelzés, ami akár működhet is
Három hete havazott, múlt héten eljött a 30 fok - mintha Donald Trump vámbejelentéseit néznénk az időjárás köntösébe bújva. Ilyen az, amikor a bőrünkön kezdjük...
The post Van egy előre
Így vehetsz saját ingatlant fiatalon, gyermek és támogatás nélkül
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Így vehetsz saját ingatlant fiatalon, gyermek és támogatás nélkül Lehetetlen? Nem. Nehéz? Igen. Sokan panaszkodnak, hogy ma Magyarországon lehetetlen


- Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Sokakat megrémisztett a Fed-elnök beszéde – Hova mehet most a pénz?
Estek a piacok a beszéd hatására.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.