
Egy nemrégiben végzett biztonsági teszt során egy generatív AI banki chatbotot, amelyet arra terveztek, hogy segítsen az ügyfeleknek a hitelkérelmek benyújtásában, úgy módosítottak, hogy érzékeny pénzügyi információkat tegyen közzé. A tesztelők megkerülték a biztonsági ellenőrzéseket, és megszerezték a hitelkérelmek jóváhagyásának átfogó listáját, beleértve az ügyfelek nevét is.
Ez a tanulságos történet egy alapvető problémára hívja fel a figyelmet:
a generatív mesterséges intelligencia egész iparágakat forradalmasíthat, de erős biztonsági protokollok nélkül katasztrofális következményekhez vezethet.
A hagyományos biztonsági modellek már nem elegendőek. Az olyan transzformatív technológiák, mint a generatív mesterséges intelligencia, a kiberbiztonság új, holisztikus megközelítését követelik meg.
E téren a légi közlekedés esete hasznos modellt kínál fel. A szuperszonikus repülőgépekhez hasonlóan a generatív mesterséges intelligencia is óriási potenciállal rendelkező, transzformatív technológia. Képzett légi irányítók, jól megtervezett rendszerek és erős biztonsági intézkedések nélkül a katasztrofális hibák kockázata túl nagy ahhoz, hogy azokat figyelmen kívül hagyjuk. A szigorú biztonsági protokollok bevezetésével a légi közlekedés az egyik legbiztonságosabb közlekedési móddá vált. Hasonlóképpen tagadhatatlan, hogy a mesterséges intelligenciában jelentős lehetőségek rejlenek, de a technológia jövője a biztonsági kockázatok kezelésétől függ. A BCG nemrégiben készült tanulmánya például azt állapította meg, hogy
az üzleti vezetők háromnegyede a kiberbiztonságot tartja az AI terjedésének legfőbb akadályának.
- A hagyományos szoftverekkel ellentétben a generatív AI a valószínűségekre támaszkodik, ami kiszámíthatatlan eredményekhez vezethet.
- A nagy nyelvi modellek (LLM) indeterminisztikus viselkedést vezetnek be, ami kiberbiztonsági vakfoltokat hoz létre.
- Ráadásul a természetes nyelvi bemenetekre való támaszkodásuk, az adaptív tanulás és a más eszközökkel, szolgáltatásokkal való kiterjedt integráltságuk egyedülállóan sebezhetővé teszi a nagy nyelvi modelleket.
Ahogyan a légi közlekedés is átfogó, sokoldalú biztonsági megközelítést igényel, a kiberbiztonságnak az AI minden rétegébe be kell épülnie, az architektúrától az adatkezelésen át az emberi felügyeletig. Ilyen alap nélkül a mesterséges intelligencia jövője bizonytalan lesz.
Az AI-rendszerek egyik fő sebezhetőségét a prompt injekciós támadások jelentik, amikor a támadók manipulálják a modellt érzékeny adatok kikerülésével vagy a döntéshozatali logika megváltoztatásával. A fentebb már említett banki chatbot-teszt egy hasonlóan riasztó kockázatot tárt fel: a jogosultságok kiterjesztését. A tesztelők rendszergazdának adták ki magukat, nem engedélyezett hiteleket hagytak jóvá, és backend adatokat módosítottak.
Az egészségügyben használt AI-asszisztensek is hasonlóan kitettek ilyen veszélyeknek, mivel a biztonsági szakemberek a lekérdezések finom átfogalmazásával sikeresen megszereztek bizalmas betegadatokat. Ahelyett, hogy közvetlenül kórelőzményeket kértek volna, a támadók úgy fogalmazták meg kérdéseiket, hogy azok hasonlítsanak a megszokott orvosi kérésekhez. Ezzel egy másik gyenge pontra is rámutattak:
a mesterséges intelligencia gyakran a nyelvi logikát helyezi előtérbe a hozzáférés-ellenőrzéssel szemben.
Ezek a sebezhetőségek a bankszektoron és egészségügyi szektoron kívül is jelentkeznek. Számos AI-alkalmazás használja az ügynöki rendszereket, amelyek valós idejű adatokat kérnek le, hogy önállóan hozzanak döntéseket, ami lehetőséget teremt a támadók számára. Egy mesterséges intelligenciával működő ügyfélszolgálati chatbot biztonsági értékelése például kimutatta, hogy a támadók képesek voltak kihasználni egy gyenge alkalmazásprogramozási interfész (API) validálását, hogy egy LLM-et manipulálva belső kedvezménykódokat és leltáradatokat tárjanak fel.
A mesterséges intelligencia alkalmazkodóképességét az úgynevezett kontextusmérgezéssel is ki lehet használni. A modell válaszainak idővel történő fokozatos alakításával a támadók a modell válaszait helytelen vagy veszélyes ajánlások felé terelhetik. Egy kísérlet során egy gyógyfürdői chatbotot ismételten olyan bemeneteknek tettek ki, amelyek a nem biztonságos összetevőket előnyösnek állították be. Végül káros bőrápolási termékeket kezdett ajánlani.
Mivel a mesterséges intelligencia rendszerek túlterhelik a hagyományos infrastruktúrát az automatizált kérésekkel, a rendszer meghibásodását okozhatják – ez az úgynevezett örökölt fertőzés jelensége. Ennek elkerülése érdekében a szervezeteknek olyan képzéseket kell alkalmazniuk, amellyel folyamatosan megtévesztő bemeneteknek teszik ki az AI-modelleket, hogy növeljék ellenálló képességüket.
A valós idejű – automatizált és manuális – anomália-érzékelés azonosíthatja a szokatlan AI-viselkedést, mielőtt a manipulált adatok befolyásolnák a válaszokat. Ahogyan a repülésirányító rendszerek független biztonsági mentésekre támaszkodnak, a generatív AI biztonságának többszintű biztosítékokra kell épülnie, beleértve az automatizált anomália-érzékelést a szabálytalan tevékenység jelzésére, a redundáns hozzáférés-érvényesítést a jogosulatlan rendszerinterakciók megelőzésére, valamint a valós idejű visszafordítási mechanizmusokat a káros változások visszafordítására.
Bár az elemzők előrejelzései szerint a mesterséges intelligenciára fordított globális kiadások 2028-ra meghaladják a 631 milliárd dollárt, e beruházások közül sok csak akkor fog érdemi megtérülést elérni, ha az alapvető kiberbiztonsági kihívásokat kezelik. A legfontosabb, hogy a mesterséges intelligencia biztonságának a rendszerarchitektúrákba, az adatkezelésbe és az emberi felügyeletbe ágyazott alapfunkcióvá kell válnia. A hatékony biztonsági keretrendszernek rugalmasnak, adaptívnak, ellenállónak, a meglévő rendszerekbe integráltnak kell lennie.
Még az iparági vezetők is szembesülnek a tervezési kihívásokkal, ami aláhúzza az erősebb biztonsági intézkedések szükségességét. 2023 márciusában az OpenAI felfedezett egy hibát egy nyílt forráskódú könyvtárban, amely véletlenül felfedte a ChatGPT felhasználók fizetési adatait, mivel a visszaigazoló e-maileket rossz címzetteknek küldte.
A mesterséges intelligencia biztonságának együtt kell fejlődnie azokkal a rendszerekkel, amelyek védelmére hivatott. A hatékony adatkezelés azonban nem csak a csatornák megerősítéséről és a képzési adathalmazok biztosításáról szól. Jól meghatározott stratégiára van szükség, amely az adatokat versenyelőnyként kezeli, és gondosan értékeli, hogy milyen adatokat kell felfedni, és milyen adatokat kell a vállalkozásoknak hasznosítaniuk.
Az operatív felügyelet ugyanilyen fontos.
A kiberbiztonság nem korlátozódhat csak a szakemberekre.
Annak be kell épülnie az adott szervezet minden részlegébe és munkafolyamatába, valós idejű monitoring eszközökkel és adaptív visszacsatolásokkal segítve a szervezeteket abban, hogy a felmerülő fenyegetések és sebezhetőségek előtt járjanak.
A csúcstechnológián túl a kiberbiztonsághoz az éberség kultúrájának kiépítése is szükséges.
A Verizon 2024-es jelentése szerint az összes adatsértés 68%-a emberi tényezőt tartalmazott, például adathalász-támadások vagy pszichológiai manipuláció (social engineering) révén történő átverést. E kockázatok mérséklése érdekében az alkalmazottaknak nemcsak a fenyegetéseket kell azonosítaniuk, hanem meg kell tanulniuk a megfelelő válaszlépéseket is. Már az olyan egyszerű intézkedések, mint a rendszeres biztonsági képzés és az átlátható jelentési mechanizmusok is jelentős változást hozhatnak.
Ahogyan a légi közlekedés is szigorú biztonsági intézkedések bevezetésével nyerte el a közbizalmat,
az AI-iparágnak is olyan védelmet kell kiépítenie, amely megelőzi a megtévesztéseket, a manipulációt, a hackelést és a látenciával kapcsolatos problémákat, mielőtt azok valós károkat okoznának.
Ehhez olyan átfogó megközelítésre van szükség, amely integrálja az architektúrát, a mérnöki munkát, az adatstratégiát és a felelős mesterséges intelligenciát. Azok a vállalatok, amelyek a biztonságot AI-stratégiájuk minden rétegébe beágyazzák, prosperálni fognak, míg azok, amelyek elavult biztonsági modellekhez ragaszkodnak, elkerülhetetlenül lemaradnak.
Copyright: Project Syndicate, 2025.
Sylvain Duranton
A BCG X (a Boston Consulting Group technológiai kérdésekkel foglalkozó részlege) globális vezetője. Szerte a világban felügyelt olyan projekteket, amelyek cégek számára nyújtanak megoldásokat az AI alkalmazása terén.
Vanessa Lyon
A BCG kiber- és digitális kockázatokért felelős globális vezetője.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Alakul a forinterősödés: 406 alatt az árfolyam
Szokatlanul alacsony kilengéseket látunk a devizapiacon.
Hatalmas hullámokat vet Trump béketerve, magas rangú orosz tábornokkal végzett Ukrajna – Háborús híreink pénteken
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Magyarországról üzent Donald Trump Jr.: sok jó üzletet akarunk kötni a barátságos szövetségeseinkkel
Szerinte Magyarország az egyik fény az egész világon.
Szép csendben átadta a vámháborús olajágat Kína Donald Trumpnak
Lehet, hogy erről beszélt az amerikai elnök a napokban.
Elismerte Zelenszkij: az ukrán hadsereg nem tudja visszahódítani a Krímet
Nincs elég fegyverük.
Elmondta Donald Trump, mikor jönnek az első kereskedelmi megállapodások
Egész konkrét időtávot fogalmazott meg.
Unicredit ingyenes számlacsomag
Mint mindenki másnak, nekünk is megszüntették a Raiffeisen Gold2 számlacsomagunkat, helyette választhattuk volna az új Prémium számlákat, aminek a legnagyobb hátulütője az, hogy havi egymilli
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ
Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt
A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei...
The post Jobban dr


- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen