Szépen csendben megfordult a trend - átalakulnak a függőségi viszonyok az olajpiacon
Gazdaság

Szépen csendben megfordult a trend - átalakulnak a függőségi viszonyok az olajpiacon

Portfolio
Kína olajtermelése rekordszintre emelkedett, ami tovább fokozza a globális olajpiaci túlkínálatot, miközben az ország az energiabiztonsági törekvéseit helyezi előtérbe - közölte a Bloomberg. Minél többet termel Kína, annál kevésbé szorul külföldi importra, csökkentve függőségét mind az OPEC+ kartell, mind az amerikai nyersolaj beszállítóktól.

A kínai olajtermelés márciusban minden idők legmagasabb szintjére, napi 4,6 millió hordó közelébe emelkedett. Ez a növekedés jól tükrözi, hogy

Peking milyen nagy hangsúlyt fektet a hazai fosszilis energiatermelés fenntartására és növelésére az energiabiztonság érdekében,

annak ellenére, hogy az országban robbanásszerűen nő az elektromos járművek értékesítése.

Az állami tulajdonú olajvállalatok – a CNPC, a Sinopec és a Cnooc – milliárdokat költenek a hazai termelés fejlesztésére, ezzel sikerült megfordítani a 2015-ben kezdődött termeléscsökkenést. 2020-ra stabilizálódott a kitermelés, 2023-ra pedig már egyértelmű volt a növekedés, amit a 2025 elejére vonatkozó hivatalos adatok is megerősítettek.

Kína jelenleg holtversenyben áll Irakkal a globális olajtermelési rangsor ötödik helyéért, csak az Egyesült Államok, Szaúd-Arábia, Oroszország és Kanada előzi meg. Minél többet termel Kína, annál kevésbé szorul külföldi importra,

csökkentve függőségét mind az OPEC+ kartell, mind az amerikai nyersolaj beszállítóktól.

Míg az olajárak 50 dollár felé csökkenésével az amerikai vállalatok – részvényeseik profitelvárásai miatt – kevesebb kút fúrását fontolgatják, Kínában az energiabiztonság elsőbbséget élvez a nyereségességgel szemben. A három állami óriásvállalat évente mintegy 80 milliárd dollárt fordít új kutakra és termelőlétesítményekre.

A kínai modell azonban különbözik az amerikaitól. Az USA-ban a palagáz-kitermelés dominál horizontális fúrással és hidraulikus repesztéssel, míg Kína főként a Mao Ce-tung korszakában, az 1950-es és 1960-as években felfedezett hagyományos, de öregedő olajmezőkből – köztük a Daqing, Shengli és Liaohe mezőkből – igyekszik több olajat kinyerni. Az újabb források főként a tengeri lelőhelyekre koncentrálódnak, különösen a Bohai-öbölben, ahol a Cnooc, az ország tengeri kitermelésre szakosodott vállalata amerikai repesztési technikákat alkalmaz.

A termelésnövekedés ellenére a hazai kínálat továbbra is csak töredéke az ország teljes fogyasztásának,

a hiány pótlására napi mintegy 10 millió hordó nyersolajat és finomított terméket kell importálni.

Peking számára azonban minden hordó számít. A márciusi növekedés után Kína várhatóan napi 100 000 hordóval többet termel idén, mint tavaly, és 2026-ban további napi 50 000 hordóval növelheti a kitermelést a tengeri projektek beindulásának köszönhetően.

A kínai termelés növekedése újabb problémát jelent Szaúd-Arábia számára, amely az OPEC+ kartellen belüli nézeteltérések közepette küzd az olajárak magasan tartásáért. Mivel Kína a világ legnagyobb olajimportőre, a nemzetközi piacon vásárolt mennyiség jelentős hatással lehet a globális árakra.

A rekordszintű kínai olajtermelés további nyomást gyakorolhat a világpiaci árakra.

Részvénykereskedés, hosszabb távú befektetési portfóliók vagy nyugdíjportfóliók kialakítása a Portfolio Trader segítségével.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes előadás

Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató

Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Ez is érdekelhet