
Az Egyesült Államok által április elején elindított új vámháborús ciklus gyökeresen átalakította a globális kereskedelmi környezetet. A Trump-adminisztráció – élén az elnök és a pénzügyi tárcát vezető Scott Bessenttel – azóta sorra jelentett be vámemeléseket, különösen Kína, de több más ázsiai és európai partner irányába is. A lépések célja a stratégiai nyomásgyakorlás, valamint kedvezőbb kereskedelmi megállapodások kikényszerítése.
Az Egyesült Államok más régiókkal, például Indiával és Dél-Koreával is tárgyalásokat folytat, azzal a szándékkal, hogy kétoldalú egyezményeken keresztül rendezzék a kereskedelmi viszonyokat
– közölte Scott Bessent a keddi sajtótájékoztatóján.
A keddi sajtótájékoztatón az amerikai pénzügyminiszter részletesen beszélt a folyamatban lévő tárgyalásokról, a vámháború céljairól, valamint a kormányzat következő lépéseiről. A politikus szerint az Egyesült Államok célja, hogy a stratégiai bizonytalanságot tudatosan használja eszközként a tárgyalások során. Úgy fogalmazott:
Donald Trump elnök "stratégiai bizonytalanságot" teremtett a nemzetközi kereskedelmi partnerekkel folytatott egyeztetésekben, ami – Bessent megítélése szerint – javítja az amerikai alkupozíciót.
A miniszter úgy véli, a mostani időszakban "a bizonytalanság mértéke fokozatosan szűkülni fog", azaz a jelenlegi zavaros helyzet rendeződni kezd, amint a partnerek kénytelenek állást foglalni és döntéseket hozni a vámintézkedések nyomán. Kiemelte:
az ázsiai kereskedelmi partnerek – különösen Japán, Dél-Korea és India – a leginkább együttműködők voltak az elmúlt hetekben.
Bessent elmondása szerint Japánnal már "jelentős tárgyalások" zajlottak le, és úgy látja, hogy a Dél-Koreával kötendő megállapodás "körvonalai kezdik összeállni". Hozzátette, hogy Indiával kapcsolatban is számít bejelentésekre a közeljövőben. A politikus szerint India "könnyebben kezelhető partnernek" bizonyult, mint más országok, és kifejezetten méltatta az indiai miniszterelnök, Narendra Modi és az amerikai alelnök, J.D. Vance közötti előrelépéseket. A két vezető "jelentős haladást ért el" – fogalmazott.
A miniszter rámutatott arra is, hogy sok ország számára különösen sürgetővé vált a kereskedelmi megállapodások lezárása, mivel közelednek a nemzeti választások. Bessent szerint
a kormányok többsége szeretné, ha a választások előtt már létezne egy világos keret a kereskedelmi viszonyokat illetően.
Kína kapcsán a miniszter egyértelműen fogalmazott: szerinte a jelenlegi kínai válaszintézkedések, azaz a vámok, hosszú távon nem fenntarthatók Peking számára. Bessent szerint "idővel láthatóvá válik, hogy a kínai vámok nem fenntarthatók", és hozzátette, hogy az amerikai fél szerint a kezdeményezés terhe Kínára hárul.
Bessent azt jósolta, hogy Kína a vámok miatt rövid idő alatt 10 millió munkahelyet veszíthet el, ami hamar jobb belátásra térítheti Pekinget.
Ez a megfogalmazás arra utal, hogy Washington a kínai vezetéstől várja az engedményeket vagy nyitást.
A belpolitikai dimenziókról szólva Bessent utalt arra, hogy az Egyesült Államokban keletkező vámbevételeket a kormány adócsökkentésre kívánja felhasználni.
Konkrétan úgy nyilatkozott: "jó esély van rá", hogy a következő adócsomag részeként jövedelemadó-csökkentést hajtanak végre, amit részben a vámokból származó többletbevételek fedeznének. Szerinte ezt már július 4-ig elfogadhatja a kongresszus.
Elismételte, hogy a mostani vámháború lényege az, hogy az amerikai munkahelyeket visszavigyék az Egyesült Államokba, miután azokat az olcsóbb munkaerővel, vagy versenytorzító állami támogatásokat kínáló országokba vitték.
Arról is beszélt, hogy nem számít ellátási láncbeli sokkokra Donald Trump elnök átfogó vámjaitól.
"Nem gondolnám, hogy ellátási lánc sokk lesz. És úgy gondolom, hogy a kiskereskedők már előre kezelték a készleteiket" - mondta Bessent újságíróknak a Trump első 100 napos hivatalban töltött idejét ünneplő tájékoztatón.
Címlapkép forrása: Andrew Harnik/Getty Images
Hivatalos: Magyarország is kéri Brüsszeltől a vészhelyzeti klauzula aktiválását
A költségvetési problémákon enyhíthet a kedvezmény.
Az utolsó pillanatban jött a felpattanás New Yorkban
Nagy mínuszból ugrottak fel az amerikai indexek.
Hatalmas robbanás történt Murom mellett, elfoglalták az oroszok Novét - Híreink az orosz-ukrán háborúról szerdán
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Amerika bármelyik pillanatban kiszállhat a béketárgyalásokból, az EU már gőzerővel készíti a B tervet
Kaja Kallas szerint azonban az A tervre kell koncentrálni.
Vészjelzést adott Moszkva, lassan teljesen kiürül az államkassza
Háromszorosára növelték a hiánycélt, annyira gyorsan fogy a Kreml pénze.
A Fed helyretette a piacokat: felesleges kamatvágást árazni
A rossz amerikai gazdasági adatok mellett még mindig magas az infláció.
2026-os hosszú hétvégék és szombati munkanapok: megjelent a rendelet
Három négynapos és két háromnapos hétvégének örülhetünk majd.
Klímakérdés: hol érdemes most ingatlant venni?
Ingatlanpiac és klímaváltozás: hol értéktelenedik el a tengerpart, és hol erősödik a dombtető? Mostanra a klímaváltozás nemcsak környezeti kérdés, hanem egyre inkább gazdasági és befekte
Az ünnep, ami tragédiából született
Leáll ma az ország, a nemzet egyként ünnepli a zsinórban harmadik csonka hetet. Május 1. a Munka ünnepe, amit legtöbben a virsli-sör-majális szentháromsággal azonosítanak, pedig...
The post Az
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynökségének deregulációs intézkedései
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége, illetve annak új vezetője jelentős irányváltást hozna a hivatal eddigi működésébe.
SPB: Jól teljesített az első negyedévben a kínai GDP
Lendületesen indította az idei évet Kína gazdasága, az amerikai vámrendeletek azonban várhatóan jelentősen visszafogják majd a teljesítményt. Az ország vezetése célzottan igyekszik ösztön
Repülőrajt helyett földbe állás
A tragikus 2023-as és 2024-es év után a Főnök bejelentette év elején, hogy repülőrajttal fog Magyarország gazdasága az égig emelkedni, az éves növekedési ütem 3-6% lesz. Az inflációnak, a
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Turbórészvény vagy az új arany? Szemtől szemben az alapkezelő és a kriptobefektető
Pár éve még elképzelhetetlen lett volna: leült egymással vitatkozni a HOLD vezérigazgatója és az egyik legnagyobb hazai kriptós cég, a Cryptofalka alapítója. Távolról sem értenek...
The pos
Hogyan szerezheti vissza a nukleáris piacon egykori vezető szerepét az Egyesült Államok?
Az Egyesült Államoknak most valódi esélye van arra, hogy visszaszerezze korábbi vezető szerepét a globális nukleáris piacon.


- Borzasztó rossz GDP-adat érkezett! Ismét visszaesett a magyar gazdaság
- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
- Milliókat kaszálhatsz a kormány kamatmentes hitelével: mutatjuk a szinte nulla kockázatú trükköt
- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Dermesztő GDP adat érkezett - merre tovább, Magyarország?
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen