Bevallotta Trump jobb keze, mi az elnök valódi stratégiája a káoszteremtéssel
Gazdaság

Bevallotta Trump jobb keze, mi az elnök valódi stratégiája a káoszteremtéssel

Portfolio
Az Egyesült Államok áprilisban indított vámháborúja új szakaszba lépett, a Trump-adminisztráció stratégiai bizonytalanságra építve próbál előnyös kereskedelmi megállapodásokat kiharcolni. Scott Bessent pénzügyminiszter kedden arról beszélt, hogy különösen Ázsiában látnak előrelépést, míg Kínára egyre nagyobb nyomás nehezedik. A vámbevételekből adócsökkentést is terveznek, miközben több kétoldalú egyezmény körvonalazódik.

Az Egyesült Államok által április elején elindított új vámháborús ciklus gyökeresen átalakította a globális kereskedelmi környezetet. A Trump-adminisztráció – élén az elnök és a pénzügyi tárcát vezető Scott Bessenttel – azóta sorra jelentett be vámemeléseket, különösen Kína, de több más ázsiai és európai partner irányába is. A lépések célja a stratégiai nyomásgyakorlás, valamint kedvezőbb kereskedelmi megállapodások kikényszerítése.

Az Egyesült Államok más régiókkal, például Indiával és Dél-Koreával is tárgyalásokat folytat, azzal a szándékkal, hogy kétoldalú egyezményeken keresztül rendezzék a kereskedelmi viszonyokat

– közölte Scott Bessent a keddi sajtótájékoztatóján.

A keddi sajtótájékoztatón az amerikai pénzügyminiszter részletesen beszélt a folyamatban lévő tárgyalásokról, a vámháború céljairól, valamint a kormányzat következő lépéseiről. A politikus szerint az Egyesült Államok célja, hogy a stratégiai bizonytalanságot tudatosan használja eszközként a tárgyalások során. Úgy fogalmazott:

Donald Trump elnök "stratégiai bizonytalanságot" teremtett a nemzetközi kereskedelmi partnerekkel folytatott egyeztetésekben, ami – Bessent megítélése szerint – javítja az amerikai alkupozíciót.

A miniszter úgy véli, a mostani időszakban "a bizonytalanság mértéke fokozatosan szűkülni fog", azaz a jelenlegi zavaros helyzet rendeződni kezd, amint a partnerek kénytelenek állást foglalni és döntéseket hozni a vámintézkedések nyomán. Kiemelte:

az ázsiai kereskedelmi partnerek – különösen Japán, Dél-Korea és India – a leginkább együttműködők voltak az elmúlt hetekben.

Bessent elmondása szerint Japánnal már "jelentős tárgyalások" zajlottak le, és úgy látja, hogy a Dél-Koreával kötendő megállapodás "körvonalai kezdik összeállni". Hozzátette, hogy Indiával kapcsolatban is számít bejelentésekre a közeljövőben. A politikus szerint India "könnyebben kezelhető partnernek" bizonyult, mint más országok, és kifejezetten méltatta az indiai miniszterelnök, Narendra Modi és az amerikai alelnök, J.D. Vance közötti előrelépéseket. A két vezető "jelentős haladást ért el" – fogalmazott.

A miniszter rámutatott arra is, hogy sok ország számára különösen sürgetővé vált a kereskedelmi megállapodások lezárása, mivel közelednek a nemzeti választások. Bessent szerint

a kormányok többsége szeretné, ha a választások előtt már létezne egy világos keret a kereskedelmi viszonyokat illetően.

Kína kapcsán a miniszter egyértelműen fogalmazott: szerinte a jelenlegi kínai válaszintézkedések, azaz a vámok, hosszú távon nem fenntarthatók Peking számára. Bessent szerint "idővel láthatóvá válik, hogy a kínai vámok nem fenntarthatók", és hozzátette, hogy az amerikai fél szerint a kezdeményezés terhe Kínára hárul.

Bessent azt jósolta, hogy Kína a vámok miatt rövid idő alatt 10 millió munkahelyet veszíthet el, ami hamar jobb belátásra térítheti Pekinget.

Ez a megfogalmazás arra utal, hogy Washington a kínai vezetéstől várja az engedményeket vagy nyitást.

A belpolitikai dimenziókról szólva Bessent utalt arra, hogy az Egyesült Államokban keletkező vámbevételeket a kormány adócsökkentésre kívánja felhasználni.

Konkrétan úgy nyilatkozott: "jó esély van rá", hogy a következő adócsomag részeként jövedelemadó-csökkentést hajtanak végre, amit részben a vámokból származó többletbevételek fedeznének. Szerinte ezt már július 4-ig elfogadhatja a kongresszus.

Elismételte, hogy a mostani vámháború lényege az, hogy az amerikai munkahelyeket visszavigyék az Egyesült Államokba, miután azokat az olcsóbb munkaerővel, vagy versenytorzító állami támogatásokat kínáló országokba vitték.

Arról is beszélt, hogy nem számít ellátási láncbeli sokkokra Donald Trump elnök átfogó vámjaitól.

"Nem gondolnám, hogy ellátási lánc sokk lesz. És úgy gondolom, hogy a kiskereskedők már előre kezelték a készleteiket" - mondta Bessent újságíróknak a Trump első 100 napos hivatalban töltött idejét ünneplő tájékoztatón.

Címlapkép forrása: Andrew Harnik/Getty Images

Holdblog

Az ünnep, ami tragédiából született

Leáll ma az ország, a nemzet egyként ünnepli a zsinórban harmadik csonka hetet. Május 1. a Munka ünnepe, amit legtöbben a virsli-sör-majális szentháromsággal azonosítanak, pedig... The post Az

Kiszámoló

Repülőrajt helyett földbe állás

A tragikus 2023-as és 2024-es év után a Főnök bejelentette év elején, hogy repülőrajttal fog Magyarország gazdasága az égig emelkedni, az éves növekedési ütem 3-6% lesz. Az inflációnak, a

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Borzasztó rossz GDP-adat érkezett! Ismét visszaesett a magyar gazdaság
Díjmentes online előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet