
Úgy tűnik, hogy mindez egy szélesebb körű stratégia része, amely a 250 év alatt kiépült intézményi biztosítékok aláásására irányul. A Trump-kormányzat megsértette a nemzetközi szerződéseket, figyelmen kívül hagyta az összeférhetetlenségeket, lebontotta a fékeket és ellensúlyok rendszerét, és lefoglalt kongresszus által megítélt pénzeszközöket. Az adminisztráció nem szakpolitikai kérdésekről vitázik, hanem a jogállamiságot tiporja sárba.
Trump azonban egy adót szeret: az importvámokat.
Úgy tűnik, azt hiszi, hogy a külföldiek állják majd a számlát, így biztosítva a pénzt a milliárdosok számára történő adócsökkentéséhez. Úgy látszik, azt is hiszi, hogy a vámok megszüntetik a külkereskedelmi hiányt, és visszahozzák a gyártást az USA-ba. Nem törődik azzal, hogy a vámokat az importőrök fizetik meg, ami felhajtja a belföldi árakat. Továbbá a vámokat a lehető legrosszabbkor vetik ki, amikor az USA éppen egy inflációs időszakból lábadozik.
Ráadásul az elemi makroökonómia azt mutatja, hogy a többoldalú külkereskedelmi hiányok a hazai megtakarítások és a hazai beruházások közötti egyenlőtlenséget tükrözik. A milliárdosok számára történő trumpi adócsökkentés növelni fogja ezt a szakadékot, mivel a hiányok a hazai nemzeti megtakarításokból vonódnak le. Ironikus módon így az olyan intézkedések, mint a milliárdosok és a vállalatok adóinak csökkentése, növelik a külkereskedelmi hiányt.
Ronald Reagan óta a konzervatívok azt állítják, hogy az adócsökkentések a gazdasági növekedés fellendítésével megtérülnek. Reagan esetében azonban ez nem így történt, és Trump első ciklusában sem. Empirikus kutatások megerősítik, hogy a gazdagok adójának csökkentése nem gyakorol mérhető hatást a gazdasági növekedésre vagy a munkanélküliségre, viszont azonnal és tartósan növeli a jövedelmi egyenlőtlenségeket. A 2017-es adócsökkentési és foglalkoztatási törvény javasolt kiterjesztése – amely az USA történetének legnagyobb társaságiadó-csökkentése – a következő 30 évben mintegy 37 ezer milliárd dollárral növelné az USA államadósságát, anélkül, hogy az ígért gazdasági fellendülést kiváltaná.
Trump mikrogazdasági szinten is rontja a külkereskedelmi hiányt.
Az USA szolgáltató gazdasággá vált. Legnagyobb exportszektorai közé a turizmus, az oktatás és az egészségügy tartozik. Trump azonban szisztematikusan aláásta mindegyiket.
Melyik turista, diák vagy beteg akarna az USA-ba jönni, tudván, hogy önkényesen hetekre őrizetbe vehetik? Amerika első számú oktatási intézményeinek aláásása, a diákvízumok önkényes törlése és a tudományos kutatások finanszírozásának megvonása sötét árnyat vet ezen fontos szektorok fölé.
Trump stratégiailag hibás megközelítése máris visszafelé sült el. Kína Amerika egyik legnagyobb kereskedelmi partnere, és az USA függ tőle a kritikus importtermékek vonatkozásában. Kína máris megtorló intézkedéseket hozott. A stagflációtól – a stagnáló növekedéssel párosuló magasabb inflációtól – való félelem a részvény- és kötvénypiacokat is megtépázta. És ez még csak a kezdet.
Elon Musk kormányzati hatékonysági minisztériumának tevékenysége miatt az adóbevételek idén több mint 10%-kal eshetnek vissza a szabályozások gyengébb végrehajtása és betartása miatt. Az amerikai adóhatóság (IRS) állományának mintegy 50 ezer fős csökkentése 2,4 ezer milliárd dollár bevételkiesést eredményezhet a következő tíz évben, szemben az inflációcsökkentési törvény azon rendelkezései alapján tervezett 637 milliárd dolláros bevételnövekedéssel, amelyek az IRS létszámának növelését célozták. A Trump-adminisztráció programja egyértelmű: nemcsak alacsonyabb adókulcsokat célozza meg a gazdagok számára, hanem a szabályozások gyengébb végrehajtását is.
Egy olyan világban, ahol a tőke és a gazdag magánszemélyek szabadon átléphetik a határokat, a kormányok számára a nemzetközi együttműködés az egyetlen módja annak, hogy biztosítsák a multinacionális vállalatok és az ultragazdagok igazságos adóztatását. Ebben az összefüggésben a haszonhúzókra vonatkozó adatgyűjtés végrehajtásának leállítása, az anonimitást növelő kriptopiacok megtűrése, valamint az ENSZ új adóegyezményének és a globális minimumadó megalkotására irányuló folyamatból való kilépés egy tudatos megközelítést mutat, vagyis az adóelkerülés és a pénzmosás elleni küzdelemre létrehozott multilaterális keretrendszer lebontását. A külföldi korrupciós gyakorlatokról szóló törvény végrehajtásának "szüneteltetése" azt jelzi, hogy az USA-t már a megvesztegetés sem zavarja.
Amit most látunk, az Trump, Musk és milliárdos haverjaik nyilvánvaló kísérlete arra, hogy egy olyan kapitalizmust hozzanak létre, amely az offshore világ törvénytelen övezeteinek mintáját követi. Ez nemcsak az adózással szembeni felkelést jelenti, hanem egy teljes körű támadást minden olyan törvény ellen, amely veszélyezteti a vagyon és a hatalom szélsőséges mértékű felhalmozását.
Ez sehol sem nyilvánul meg jobban, mint a kriptopénzek felkarolásában.
- Az alulszabályozott kriptotőzsdék, online kaszinók és sportfogadási platformok robbanásszerű elterjedése fellendítette a globális illegális gazdaságot. Trump alatt a pénzügyminisztérium feloldotta a tranzakciók átláthatatlanságát biztosító platformokra vonatkozó szankciókat és szabályozást. Trump még egy "stratégiai kriptodeviza-tartalék" létrehozásáról szóló végrehajtási rendeletet is aláírt, és megtartotta az első fehér házi kripto csúcstalálkozót. Az amerikai szenátus követte a példát, és elvetette azt a rendelkezést, amely a kriptoplatformoktól a felhasználók azonosítását és bejelentését követelte volna meg.
- Trump, aki maga is kibocsátott egy vitatott memecoint, és hamarosan elindíthat a "Monopoly" mintájára egy kriptoalapú videojátékot, most a kriptovilág egyik bennfentesét ültette az értékpapír- és tőzsdefelügyelet élére. Paul Atkins egy olyan szakpolitikai csoport tagja, amely a kriptoeszközökért és a nem banki pénzügyi rendszerekért száll síkra.
- A kriptodevizák egy dologról szólnak: a titkolózásról. Tökéletesen jó valutáink vannak a dollár, a jen, az euró és más devizák révén. Továbbá hatékony kereskedelmi platformok állnak rendelkezésre az áruk és szolgáltatások megvásárlására. A kriptodevizák iránti kereslet a pénz elrejtésének vágyából fakad. A becstelen tevékenységekben – többek között pénzmosásban, adóelkerülésben és adócsalásban – résztvevő emberek nem akarják, hogy könnyen nyomon követhető legyen a tevékenységük.
A világ többi része nem nézheti ezt tétlenül. Láttuk, hogy a globális együttműködés működhet, amint azt a multinacionális vállalatok nyereségére kivetett 15%-os globális minimumadó is mutatja, amelyet jelenleg több mint 50 ország vezet be. A G20-ak csoportján belül a tavaly Brazília vezetésével kialakult konszenzus arra szólít fel, hogy a szupergazdagok méltányos módon adózzanak.
Az USA elhatárolódott a nemzetközi megállapodásoktól, de paradox módon diplomáciájának hiánya segíthet megerősíteni a multilaterális tárgyalásokat, hogy azok ambiciózusabb eredményt érjenek el.
A múltban az USA egy adott megállapodás gyengítését kérte (jellemzően azért, hogy egy adott különleges érdekeltségnek kedvezzen), de végül nem volt hajlandó aláírni az adott megállapodást. Ez történt a multinacionális vállalatok adóztatásáról szóló OECD-tárgyalások során is. Most a világ többi része nekiláthat a tisztességes és hatékony globális adórendszer kialakításának.
A szélsőséges egyenlőtlenségek nemzetközi együttműködésen és inkluzív intézményeken keresztül történő kezelése a valódi alternatívája a növekvő autoritarianizmusnak. Amerika saját maga által vállalt elszigetelődése lehetőséget teremt arra, hogy a globalizációt valóban multilaterális alapokon építsük újjá – egy G-mínusz-egy Csoportot hozzunk létre a 21. században.
Copyright: Project Syndicate, 2025.
Joseph E. Stiglitz
A Columbia Egyetem Nobel-díjas közgazdászprofesszora. 2001-ben kapta a közgazdasági Nobel-díjat. Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) 1995-ös jelentésének vezető szerzője, amely szervezet 2007-ben béke Nobel-díjat kapott. 1995-1997 között Bill Clinton amerikai elnök gazdasági tanácsadó testületét vezette. A Világbank alelnöke és vezető közgazdásza volt 1997-2000 között. Kutatásai többek között a jövedelmi egyenlőtlenségek, a klímaváltozás, a vállalati kormányzás (corporate governance) és a globalizáció kérdéseire irányulnak.
Címlapkép forrása: Shutterstock
Kína ajtót nyit az USA előtt, tőzsdei rali indult – mutatjuk, mi történik a piacokon
Csak Magyarországon nem lesz ma kereskedés.
Volatilis nap várhat a forintra a hosszú hétvége közepén
Egyelőre jól kezdte a napot a magyar deviza.
Brutális hajnali támadást indítottak az oroszok, egymást vádolja Kijev és Moszkva – háborús híreink pénteken
Újra heves harcok dúlnak a fronton.
Nem lépett a japán jegybank, de egyre szorul a satu
Trump intézkedései miatt nehéz a helyzet
Meglepő dolog derült ki a drogériák árréséről
Hogy viszonyul ez a diszkontokhoz és a szupermarketekhez?
Trump nemzetbiztonsági tanácsadója új szerepet kapott
Rubio még fontosabb ember lett, egyelőre.
Megvan a nagy amerikai-ukrán alku, mégsem bukták el az ukránok teljesen a kulcsrégiót - Háborús híreink csütörtökön
Cikkünk folyamatosan frissül.
Klímakérdés: hol érdemes most ingatlant venni?
Ingatlanpiac és klímaváltozás: hol értéktelenedik el a tengerpart, és hol erősödik a dombtető? Mostanra a klímaváltozás...
Az ünnep, ami tragédiából született
Leáll ma az ország, a nemzet egyként ünnepli a zsinórban harmadik csonka hetet. Május 1. a Munka ünnepe, amit legtöbben...
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynökségének deregulációs intézkedései
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége, illetve annak új vezetője jelentős irányváltást hozna a hivatal...
SPB: Jól teljesített az első negyedévben a kínai GDP
Lendületesen indította az idei évet Kína gazdasága, az amerikai vámrendeletek azonban várhatóan jelentősen visszafogják...
Repülőrajt helyett földbe állás
A tragikus 2023-as és 2024-es év után a Főnök bejelentette év elején, hogy repülőrajttal fog Magyarország gazdasága...
Greenhushing: új trend a vállalatok világában
A greenwashing mellett az utóbbi időben egy új vállalati zöld kommunikációs trendet is megfigyelhetünk.
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő...
Turbórészvény vagy az új arany? Szemtől szemben az alapkezelő és a kriptobefektető
Pár éve még elképzelhetetlen lett volna: leült egymással vitatkozni a HOLD vezérigazgatója és az egyik legnagyobb...
Hogyan szerezheti vissza a nukleáris piacon egykori vezető szerepét az Egyesült Államok?
Az Egyesült Államoknak most valódi esélye van arra, hogy visszaszerezze korábbi vezető szerepét a globális nukleáris...


- Borzasztó rossz GDP-adat érkezett! Ismét visszaesett a magyar gazdaság
- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
- Milliókat kaszálhatsz a kormány kamatmentes hitelével: mutatjuk a szinte nulla kockázatú trükköt
- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
Dermesztő GDP adat érkezett - merre tovább, Magyarország?
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.