Így szabotálná el Magyarország az orosz gázról és olajról leválás brüsszeli kényszerét?
Gazdaság

Így szabotálná el Magyarország az orosz gázról és olajról leválás brüsszeli kényszerét?

Portfolio
A brüsszeli döntéshozók nagyon magabiztosak abban, hogy az a konstrukció, amit kitaláltak az orosz gázról és olajról való leválás kapcsán, jogilag működőképes, de könnyen lehet, hogy az érintett országok egy része a nemzetbiztonsági kockázatra hivatkozva próbálja majd elszabotálni a dolgot – mutat rá körképében a Politico.

Dan Jörgensen, az Európai Bizottság energiaügyi biztosa tegnap kétlépcsős átfogó tervet jelentett be az orosz olajról és földgázról leválás érdekében, amelynek nyomán 2027-től már a hosszú távú gázvásárlási szerződések keretében sem lehetne gázt venni. Azt vázolta, hogy

alaposan körbejárták jogilag a hosszú távú szerződésekből kilépés lehetőségét, és igyekezett megnyugtatni az érintett cégeket, hogy a vis maiorra hivatkozás indokolt lesz, mert kereskedelmi jellegű lépést hoznak.

Így például jelentős vámot vethet ki a Bizottság a gázra, amit a hosszú távú szerződések megkötésekor még nem lehetett előre látni, és így előre nem látható esemény lehet az ürügy a szerződésekből kilépésre, és így nem lehet majd utólag felelősségre vonni a cégeket.

A lap körképében egy névtelenséget késő uniós tisztviselő azt mondta:

Higgyék el nekem, nagyon jól tudjuk, hogy mit akarunk [és] hogyan tudjuk ezt jogilag szilárdan, jogilag szilárdan, a peres eljárások kockázatát elkerülve, a piaci szereplők és a beszállítók számára gazdasági kockázatot elkerülve megvalósítani.

A tisztviselő hozzátette: "Ez kereskedelempolitikai lépés, és mint minden más kereskedelmi politikában, ahol megválasztjuk a partnereinket ... ha problémánk van az egyik partnerrel, akkor reagálunk rá".

Martin Vladimirov, a Demokráciakutató Központ energia- és geoökonómiai igazgatója azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy biztonsági aggályok léphetnek be a képletbe. Ő azt vázolta, hogy

bár az érintett kormányok bizonyára szép orosz leválási terveket fognak készíteni, de könnyen lehet, hogy nemzetbiztonsági kockázatokra hivatkozva fogják elszabotálni a megvalósítását,

és ameddig zajlik majd a jogi herce-hurca, addig is sok pénzt tud keresni az orosz hadigépezet.

Úgy fogalmazott:

Magyarország, Szlovákia, Csehország, Bulgária - egy nagyon szép tervet fognak készíteni, amelyben mérföldköveket és célokat tűznek ki. De végül a politikusaik ragaszkodni fognak ahhoz, hogy ez túl kockázatos az ellátásbiztonságuk szempontjából, és figyelmen kívül hagyják a tervet, ahogyan tették ezt más, a szén kivezetésére vagy a megújuló energiaforrásokra vonatkozó tervekkel is.

Hozzátette: addig is "Oroszország milliárdokat nyer".

Érdemes megjegyezni, hogy ha a Bizottság kivetné a magas vámokat az orosz gázra, és olajra, akkor azt meg kellene fizetnie Magyarországnak is a közös uniós költségvetés felé, mert EU-tagként a közös kereskedelempolitikai keretek vonatkoznak ránk is, így tehát kérdéses, hogy a nemzetbiztonsági kockákzatokra hivatkozás tényleg felülírná-e az orosz energiahordozók behozatalának anyagi ellehetetlenítését célzó tervet.

Orbán Viktor kormányfő kedd este egy lakossági fórumon azt mondta: Magyarország számára veszélyes, de egyúttal jogilag járható út a brüsszeli terv, mert a Bizottság saját hatáskörben meghozott kereskedelempolitikai lépését elegendő lenne, ha a tagállamok minősített többsége hagyja jóvá, és így meg lehetne kerülni a magyar és szlovák vétót. Azt is vázolta, hogy "itt össze kell magunkat szedni", amellyel arra utalhatott, hogy vizsgálni fogja a magyar kormány a fentihez hasonló jogi lehetőségeket, mozgásteret.

Érdemes megjegyezni, hogy Jörgensen tegnap azt mondta:

elemzéseik szerint az orosz leválási terv nem fog érdemi árnövekedéssel, illetve ellátásbiztonsági kockázatokkal járni,

de lehetnek olyan egyedi szempontok a leválás során, amelyeket figyelembe kell venniük és ezért fokozatosságot és szoros koordinációt vázolt a folyamat során.

Címlapkép forrása: Portfolio

MNB Intézet

Science Under Strain

Historically, the United States has been a central hub in science, attracting significant number of global talents, particularly from China. However, beginning around 2016, this long-standing flow of indiv

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Bejelentették Brüsszelben: megkerülik Magyarországot, teljesen leválik az orosz olajról és gázról az EU!

Ingatlanpiaci elemző

Ingatlanpiaci elemző
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Díjmentes online előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.

Ez is érdekelhet