FONTOS A sírból jött vissza az államcsődök világbajnoka, most jöhet az igazi próba
Van egy anyag, ami nélkül megállna a világgazdaság, és Trump vámháborúja miatt most veszélybe került
Gazdaság

Van egy anyag, ami nélkül megállna a világgazdaság, és Trump vámháborúja miatt most veszélybe került

Portfolio
Miközben Donald Trump vámháborúja feszíti a világgazdaságot, Kína csendben, de annál hatékonyabban használja fel ritkaföldfém-monopóliumát stratégiai fegyverként. A diszprózium nevű fém révén Peking kulcsfontosságú ágazatokat – köztük a hadiipart, az energiaátmenetet és a csúcstechnológiát – tud befolyásolni világszerte. Peking hónapok óta nem jelent be exportkvótákat, ami hatalmas bizonytalanságot jelent a piacokon. Az EU és az USA ugyan igyekeznek csökkenteni függőségüket, de a szakértők szerint Kína fölénye még hosszú ideig megmaradhat.

Miközben Donald Trump vámháborúja teljesen szétzilálja a világkereskedelmet, Kína láthatatlan, de hatásos eszközhöz nyúl:

a ritkaföldfémekhez, különösen a diszpróziumhoz.

A pekingi vezetés hónapok óta késlelteti az éves kvóták bejelentését, ezzel bizonytalanságban tartva a piacot. Kína ma a világ ritkaföldfém-kitermelésének közel 70, a finomításnak több mint 90 százalékát ellenőrzi, így gyakorlatilag monopóliummal rendelkezik. Ez lehetővé teszi számára az árak manipulálását, a hozzáférés szabályozását, és ezzel bizonyos nyugati iparágak ellehetetlenítését.

A diszprózium kulcsszerepet játszik a korszerű haditechnikában: több száz kilogrammnyi állandó mágnes található például egyetlen F–35-ös vadászgép különböző rendszereiben, amelyek hőállóságát épp ez a fém biztosítja.

De a katonai alkalmazásokon túl az energiaátmenet, az egészségügy (pl. MRI gépek), valamint a csúcstechnológia (pl. robotok, merevlemezek) is nagymértékben építenek rá. Elon Musk már jelezte, hogy a kínai exportkorlátozások miatt késhet az Optimus nevű humanoid robot gyártása.

A helyettesítésére irányuló kutatások folyamatban vannak, de a szakértők szerint rövid távon nincs valós alternatívája az anyagnak.

Bár a ritkaföldfémek elnevezése félrevezető – ezek az elemek nem különösen ritkák –, előállításuk és feldolgozásuk rendkívül összetett, környezetszennyező, és tőkét igénylő folyamat. Az Egyesült Államok és Franciaország egykor élen jártak ezen a területen: az amerikai Magnequench cég például a Pentagon számára gyártott mágneseket, míg Franciaországban a Rhône-Poulenc finomítóüzeme volt a világpiac egyik legnagyobb szereplője. Mindez a kilencvenes évektől fokozatosan átszivárgott Kínába, részben a nyugati környezetvédelmi és gazdasági megfontolások miatt. Teng Hsziao-ping már 1992-ben kijelentette: „a Közel-Keletnek olaja van, nekünk ritkaföldfémjeink.”

Az első „ritkaföldfém-válság” 2010-ben tört ki, amikor Kína kvótákat csökkentett egy japán–kínai tengeri incidens nyomán.

Az EU erre válaszul létrehozta az Erecon nevű szakértői hálózatot, majd az Európai Bizottság célkitűzéseket fogalmazott meg:

2030-ra a ritkaföldfémek 10 százalékát az EU-nak saját területéről kell kitermelnie, 40 százalékát feldolgoznia, és 25 százalékát újrahasznosítania.

2025 márciusában 47 projektet hirdettek meg, de a beruházások magas tőkeigénye és az engedélyezés lassúsága miatt ezek csak hosszabb távon hozhatnak eredményt. Magyar szempontból kifejezetten szomorú, hogy egyetlen hazai projektet sem választott ki az Európai Bizottság.

Mindeközben Franciaország és az Egyesült Államok újraélesztik korábbi kapacitásaikat: a Mountain Pass bánya újranyitott, a la Rochelle-i Solvay-üzem új mágnesgyártó sort indított, a Carester nevű francia vállalat pedig 2026 végén indítja be a világ első, Kínán kívüli nagyméretű diszprózium-finomítóját.

A cél, hogy Európa igényeinek akár 30 százalékát is fedezni tudják.

Mindez azonban csak részben mérsékli a függőséget. „Legyünk realisták – még sokáig Kínából fogjuk beszerezni a diszpróziumot és az állandó mágneseket” – ismerte el Guillaume Pitron, a ritkaföldfém-piac egyik legismertebb elemzője a L'Expressnek.

Címlapkép forrása: BJP7images via Getty Images

Kiszámoló

Ez történt a héten 0511

Trump elnök rácsodálkozott, hogy a karácsonyi játékokat már májusban behozzák az országba az importőrök és nem karácsony előtti napon érkeznek az országba. A gond az, hogy a játékok 80-9

Holdblog

Balásy Zsolt: Leérvelni a populistát

Tegyük fel, hogy egy amerikai cég importál egy láda juharszirupot Kanadából, amiből boldog amerikai nagymamák, szép nagy unokák és Merry Christmas lesz. Trump narratívájában juharszirup,... T

Összkép

A mester és a vállalkozó dilemmája

Feszült a viszony a világot jobbá tevő újítások két főszereplője, a tehetséggel érvényesülő mester és az emberi viszonyok alakításával sikert elérő vállalkozó között. Miért van ez

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Kihúzzák a szőnyeget a magyar szankciós vétók alól

Ingatlanpiaci elemző

Ingatlanpiaci elemző
Díjmentes előadás

Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!

Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet