
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter hétfőn az Eurogroup kibővített brüsszeli ülésén, kedden pedig az ECOFIN tanácskozásán vett részt - írja az MTI.
A miniszter nyilatkozatában több ponton is a büdzsé stabilitásának fontosságát hangsúlyozta.
Nagy Márton kiemelte, hogy a költségvetés stabilitása elsődleges, így a kormány 2025-ben és 2026-ban is ezt megőrizve fogja végrehajtani a családokat és nyugdíjasokat célzó adócsökkentési lépéseket.
Bár 16 tagország, köztük Magyarország is a kölcsönös védelmi záradék aktiválását kérte, amely a jövőben befolyásolja a nemzeti költségvetések mozgásterét, ebben az esetben is ügyelni szükséges a költségvetések fenntarthatóságára - tette hozzá.
A miniszter az aktuális idei büdzséfolyamatokra is reagált, amelyek a tegnapi napon a figyelem középpontjába kerültek az áprilisi előzetes államháztartási adatok, valamint Kisgergely Kornél államtitkár lapunknak adott interjúja nyomán.
A költségvetés eddig felhalmozott hiányát tekintve a nemzetgazdasági miniszter rávilágított, hogy 2025 első négy hónapjában a költségvetési hiány mértéke az éves cél 71 százalékát tette ki, ami hasonló az előző évekhez. Az éves hiány fejnehéz lefutása jelentős részben az év első hónapjaiban kifizetett lakossági állampapír kamatnak, a februárban kifizetett tizenharmadik havi nyugdíjnak, valamint a rezsivédelmi ellentételezés időarányosnál nagyobb összegének köszönhető - közölte. Hozzátette. Magyarország pénzügyi helyzete stabil, miközben a vártnál alacsonyabb gazdasági növekedés ellenére - többek közt a növekvő fogyasztásnak köszönhetően -, a költségvetés bevételei a várakozásoknak megfelelően érdemben növekedtek.
A kormány korábban 4,1 százalékra módosított a költségvetési hiányra vonatkozó várakozását, ezt figyelembe véve
az elért időarányos hiány mértéke alacsonyabb szintet mutat az előző évinél
- jegyezte meg. Felhívta a figyelmet, hogy a magyar kormány aktívan elemzi a költségvetési folyamatokat és amennyiben szükséges, kiadási oldalon korrekciókat hajt végre. Nagy Márton leszögezte, a költségvetési tervezésben alapszabály, hogy a költségvetés elsődleges egyenlege, vagyis a kamatfizetések nélkül számolt hiány nulla. Aláhúzta, hogy a kormány lefaragja a kamatkiadásokat, csökkenti a költségvetési hiányt és az államadósságot is a következő években.
Címlapkép forrása: MTI Fotó/Koszticsák Szilárd
Fordulat az amerikai tőzsdéken - Már pluszban idén a nagy indexek
Máris reagálnak a befektetők.
Vége a globális blokádnak? Trump új korszakot hirdet az AI-piacon is
Jöhetnek a kétoldalú megállapodások.
Megadóztatja Amerika a pápát? - A második legmagasabb jövedelmi sávba kerülhet XIV. Leó
Bonyolítja a helyzetet, hogy ő lesz a Vatikáni Bank vezetője is.
Netanjahu: Izrael teljes erejével támadni fog a Gázai övezetben
Térdre kívánja kényszeríteni a Hamászt.
Tömeges fióknyitást jelentett be az egyik legnagyobb amerikai bank
Bár a tranzakciók többsége digitális, a személyes jelenlét alapvető.
Beszámolókészítés: mire érdemes figyelni az év végi záráskor?
A beszámolókészítés a vállalati könyvelés egyik legösszetettebb, évente ismétlődő feladata. Az éves pénzügyi beszámoló nem csupán jogszabályi kötelezettség, hanem a vállalat átláth
Az áram ára Európában
A tegnapi hozzászólásokból az jött le, hogy rengetegen úgy gondolják, hogy mennyire olcsó az áram Magyarországon. A helyzet az, hogy nem kiugróan az. A rezsicsökkentett ár valóban nem magas (
Csődbe menni nem jó, de utána is jöhetnek a sikerek
Számos fociklub jut csődközelbe, egyesek konkrétan át is élik, vagy tulajdonosuk jut hasonló sorsra. Még a legmélyebb gödörből is van visszaút, ha okosak vagyunk, de...
The post Csődbe menni
Tudod, hogy nem engedheted meg magadnak!
Már rég nem újdonság a buy now, pay later fizetési séma, de most találtam egy terméket, ami több szempontból is hihetetlen volt számomra. Aki esetleg nem találkozott még vele (talán Magyarors
USA munkaerőpiac: közelgő elbocsátási hullám?
Makrogazdasági területen az elmúlt hét nem okozott számottevő meglepetést. Az USA, Kína és az eurózóna gazdaságát tekintve egyaránt megtorpanni látszik a szolgáltatóipari szektor korábbi
491 milliárd forintos energialöket: tarol a Jedlik Ányos Program
2025-ben a hazai energetikai fejlesztések soha nem látott mértékű támogatást kapnak.
Egyre kínosabb lehetőségek közül kell választani az USA államadóssága miatt
Az Egyesült Államok reálgazdaságának és részvénypiacának tartós szárnyalása az elmúlt másfél évtizedben nagyrészt a kirívó állami költekezésnek volt betudható. A költekezés által
Buffett 30 évig alázta a piacot, aztán csak hozta, akkor nem ő a legnagyobb?
- Miután nyugdíjba megy, sosem lesz hasonló, Buffett 60 éven keresztül évi 20 (!) százalékot hozott, a piaci átlag dupláját! - Hagyjál már, csak a...
The post Buffett 30 évig alázta a piacot


- Megrettent Amerika az üres polcoktól - Hamarosan nagy bejelentések jönnek a vámháborúban
- Kihúzzák a szőnyeget a magyar szankciós vétók alól
- Itt a friss inflációs adat, beütött az árrésstop
- Pápaválasztás 2025: Elhangzott a habemus papam, az új pápa: XIV. Leó, Robert Francis Prevost bíboros
- Megszólalt a szakértő: hónapokon belül 30 ezer forint lesz az OTP
Ingatlanpiaci elemző
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Váratlan emelkedés a piacokon – látszik a vámháború vége?
Az OTP lehet a nap nyertese?
Pannonhalmi főapát: komoly egyetértés lehetett a bíborosok között
Nagyon gyorsan döntött a konklávé.
Jó menedék az agrárrészvény? Ha minden zuhan, ez lehet a megoldás
Egyre több befektető figyelmét vonzza az agrárium, ami a bizonytalan piaci környezetben az egyik legstabilabb növekedési pályát kínálhatja.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen