A modern tudomány bizonyította az alkímia évszázados talányát: így is előállítható az emberiség legfontosabb nemesféme
Gazdaság

A modern tudomány bizonyította az alkímia évszázados talányát: így is előállítható az emberiség legfontosabb nemesféme

Portfolio
A SciTechDaily számolt be arról a kísérletről, amely során a genfi kutatóintézet Nagy Hadronütköztetőjében (Large Hadron Collider - LHC) mérték az ólommagokból keletkező arany mennyiségét.

Az emberiséget évszázadon át izgalomban tartotta a kérdés, hogy lehetséges-e előállítani aranyat valamilyen más fémből. Erre korábban egy külön tudományág is létrejött alkímia néven, ezt sokan kuruzslásnak tartották. A modern eszközök segítségével a svájci Genfben található kutatóintézet tudósai nekifutottak újra a kérdésnek. Már korábban is az volt az alapfeltevés, hogy az ólomból előállítható arany, de ezt senki nem tudta bebizonyítani korábban. Az LHC-ben végzett kísérletnél abból a 20. századi a magfizikai feltárásból indultak ki, hogy az atomok egyik elemből a másikba alakulhatnak át. Természetes úton ez radioaktív bomlással lehetséges, mesterségesen pedig protonok és neutronok segítségével érhető ez el.

Az aranyat már korábban is előállították így, de most az ALICE csapata egy teljesen új módszert mért az elemváltoztatás varázslatára – ezúttal nagy sebességű ólomatomok közötti majdnem-baleseteket használva. Ilyenkor két ólomatommag közel fénysebességgel halad az LHC-ben, de a frontális ütközés helyett agyon közel haladnak egymáshoz, ezzel pedig elektromágneses erőket váltanak ki. A kölcsönhatások intenzitása elérheti, hogy az atommagok identitása megváltozik és az ólom atommá alakul át.

Lenyűgöző látni, hogy detektoraink képesek kezelni a több ezer részecskét hozó frontális ütközéseket, miközben érzékenyek azokra az ütközésekre is, amelyekben egyszerre csak néhány részecske keletkezik, lehetővé téve az elektromágneses „nukleáris transzmutációs” folyamatok tanulmányozását

– mondja Marco Van Leeuwen, az ALICE szóvivője.

A kutatók elmondták, hogy az aranyatommagok nagyon nagy energiával emelkednek ki az ütközésből, és az LHC sugárcsövébe vagy kollimátoraiba ütköznek a folyásirány különböző pontjain, ahol azonnal protonokká, neutronokká és más részecskékké esnek szét.

Az arany csak a másodperc töredékéig létezik.

Címlapkép forrása: Portfolio

RSM Blog

Vagyonmegosztás 2025 - tények tévhitek

A házasság felbomlása után a vagyonmegosztás nem csak jogi, hanem érzelmi kihívás is. A családjogi kérdések területén a legtöbb félreértés ezen a területen alakult ki. Dr. Bagi Éva csal

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Véget ért az orosz-ukrán béketárgyalás: itt van minden, amit tudni lehet

Ingatlanpiaci elemző

Ingatlanpiaci elemző
Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Portfolio Financial IT 2025
2025. május 27.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Portfolio Property X 2025
2025. május 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet