Változnak az özvegyi nyugdíj feltételei? Ennek sokan nem fognak örülni
Gazdaság

Változnak az özvegyi nyugdíj feltételei? Ennek sokan nem fognak örülni

Portfolio
Változás jöhet az özvegyi nyugdíj szabályaiban, a részleteket a május 13-án benyújtott, "Magyarország 2026. évi központi költségvetésének megalapozásáról" szóló javaslatcsomag tartalmazza. A törvényjavaslat elfogadása esetén a legfőbb szigorítás az lehet, hogy a jövőben nem lesznek jogosultak az özvegyi nyugdíjra azok a személyek, akik úgy éltek együtt valakivel, hogy közben ők maguk vagy az élettársuk még házassági kapcsolatban voltak egy harmadik személlyel.

A törvényjavaslat szövege szerint a változtatás "olyan módon határozza meg az özvegyi nyugdíj jogosultsági szabályait, hogy a házassági kötelék az együttéléstől függetlenül jogosultságot teremt özvegyi nyugdíjra, ha annak egyéb feltételei fennállnak."

Ennek megértéséhez először érdemes megnézni az özvegyi nyugdíj mostani szabályozását. Az özvegyi nyugdíjra jogosultak körét jelenleg így határozza meg a nyugdíjtörvény:

"Özvegyi nyugdíjat a házastárs, az elvált házastárs és az élettárs kaphat. Özvegyi nyugdíjra jogosult a házastársra előírt feltételek fennállása esetén az is, aki élettársával ennek haláláig

  • a) egy év óta megszakítás nélkül együtt élt és gyermekük született, vagy
  • b) megszakítás nélkül tíz év óta együtt élt."

Az új javaslat értelmében a fentiek az alábbi új feltétellel egészülnének ki:

"és sem a jogszerzőnek, sem az élettársnak nem állt fenn házassága a jogszerző halálakor."

Azaz praktikusan kizárják az özvegyi nyugdíjból azokat, akik a halálát megelőzően úgy éltek együtt az elhunyt személlyel, hogy vagy ők maguk, vagy az elhunyt személy közben még házassági kapcsolatban volt egy harmadik személlyel.

A törvényjavaslat más változtatásokat is tartalmaz. A módosítások következtében a jövőben az alábbiaknak megfelelően változhat a szabályozás:

  • az, akinek házastársa a házasság megkötésekor a reá irányadó öregségi nyugdíjra jogosító életkort már betöltötte, özvegyi nyugdíjra csak abban az esetben jogosult, ha a házasságból (a korábbi együttélésből) gyermek származott, vagy a házasság legalább öt évig fennállt, vagy a házasság fennállásának és a házasságkötést közvetlenül megelőző, megszakítás nélküli élettársi együttélésnek az együttes időtartama eléri a tíz évet;
  • az elvált házastársnak ideiglenes özvegyi nyugdíj csak akkor jár, ha házastársától annak haláláig tartásdíjban részesült, vagy részére a bíróság tartásdíjat állapított meg;
  • az elvált házastársnak az özvegyi nyugdíj csak abban az esetben jár, ha a meghatározott jogosultsági feltételek a különéléstől számított tíz éven belül bekövetkeztek és a házastársától annak haláláig tartásdíjban is részesült, vagy részére a bíróság tartásdíjat állapított meg;
  • ha az elvált házastársnak a ráeső arányos résznél kisebb összegű ideiglenes özvegyi nyugdíj jár, a különbözet az özvegyi nyugdíjast, illetőleg az együttélés alapján ideiglenes özvegyi nyugdíjra jogosultat illeti meg.

A özvegyi nyugdíjakról röviden

Özvegyi nyugdíjra jelenleg alapesetben az a személy jogosult, aki házastársa, elvált házastársa vagy élettársa volt egy nyugdíjas – vagy nyugdíjban nem részesülő, de nyugdíjjogosultságot szerzett – elhunyt személynek.

Az élettárs abban az esetben jogosult özvegyi nyugdíjra, amennyiben az elhunyttal annak haláláig legalább egy éve megszakítás nélkül együtt éltek és gyermekük született, vagy megszakítás nélkül tíz éve együtt éltek.

Az özvegyi nyugdíj megállapítása kérelemre történik.

Özvegyi nyugdíj címén a jogosultat ideiglenes özvegyi nyugdíj és özvegyi nyugdíj illeti meg. Ideiglenes özvegyi nyugdíj az elhalálozás időpontjától kezdődően kerül megállapításra, özvegyi nyugdíj pedig az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnését követően állapítható meg, az arra jogosító feltételek fennállása esetén.

Az ideiglenes özvegyi nyugdíj összege annak a nyugdíjösszegnek (vagy öregségi nyugdíjként számított összegnek) a 60%-a, amely az elhunytat a halál időpontjában öregségi nyugdíj címén megillette, vagy megillette volna. Az elvált, illetve házastársától egy évnél hosszabb ideje külön élő személy özvegyi nyugdíja nem lehet több a tartásdíj összegénél.

Az ideiglenes özvegyi nyugdíj a házastárs halálától számított egy évig folyósítható.

Az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnését követően az a személy jogosult özvegyi nyugdíjra, aki a jogszerző halálakor

  • betöltötte az öregségi nyugdíjkorhatárt, vagy
  • megváltozott munkaképességű (egészségi állapota legfeljebb 50 százalékos),
  • vagy házastársa jogán árvaellátásra jogosult fogyatékkal élő, illetve tartósan beteg, vagy legalább két árvaellátásra jogosult gyermek eltartásáról gondoskodik.

Özvegyi nyugdíj akkor is megállapítható, ha ezek a feltételek az elhalálozástól számított tíz éven belül bekövetkeznek.

Mekkora összegű az özvegyi nyugdíj?

Ha az özvegy rokkantsági ellátásban, rehabilitációs ellátásban, öregségi nyugdíjban, korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban, táncművészeti életjáradékban és átmeneti bányászjáradékban nem részesül, akkor az özvegyi nyugdíj a 60 százaléka annak a nyugdíjnak (vagy öregségi nyugdíjként számított összegnek), amely az elhunytat halála időpontjában öregségi nyugdíj címén megillette volna.

Ha azonban az özvegy öregségi nyugdíjban, korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban, táncművészeti életjáradékban, átmeneti bányászjáradékban, rehabilitációs ellátásban vagy rokkantsági ellátásban is részesül, vagy árvaellátásra jogosult gyermekek eltartása címén kapja az özvegyi nyugdíjat, akkor 30 százalékos mértékű özvegyi nyugdíj állapítható meg. A 30 százalékos mértékű özvegyi nyugdíj az özvegy saját jogú nyugdíjának összegére tekintet nélkül jár.

A KSH 2025. januári adatai szerint az özvegyi nyugdíjban részesülő nők átlagos juttatása havi 114 897 forint, a férfiaké pedig havi 70 533 forint volt. A nők javára kialakult szakadék magyarázata, hogy a férfiak jellemzően magasabb összegű öregségi nyugdíjjogosultságot szereznek. Az özvegyi nyugdíjban részesülő nők jóval többen vannak, mint a férfiak, így az összes özvegyi nyugdíj átlagösszege a nőkéhez közeli, idén havi 110 391 forintra tehető.

Mikor szűnik meg az özvegyi nyugdíjra való jogosultság?

Az özvegyi nyugdíjra jogosultság megszűnik, ha az özvegy az öregségi nyugdíjra jogosító életkor betöltése előtt újabb házasságot köt. A megváltozott munkaképesség címén megállapított özvegyi nyugdíj akkor szűnik meg, ha az özvegy már nem megváltozott munkaképességű. Az árvaellátásra jogosult gyermekek tartása címén megállapított özvegyi nyugdíjra jogosultság akkor szűnik meg, ha már egyik gyermeket sem illeti meg az árvaellátás.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hozzányúl a kormány a szocho-szabályokhoz

Ingatlanpiaci elemző

Ingatlanpiaci elemző
Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Portfolio Financial IT 2025
2025. május 27.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Portfolio Property X 2025
2025. május 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet