
A jövedelem felosztása
A klasszikus közgazdasági elméletek szerint a termelést két fő tényező, a tőke és a munka aktuális állománya határozza meg. A tényezők mennyisége és a termelékenység együttesen járulnak hozzá a nemzetgazdasági kibocsátáshoz és az értékteremtéshez, melyen aztán osztozkodik a tőke és a munkaerő, jellemzően profit és bér formájában. A megtermelt jövedelem ilyen formájú elosztása fontos társadalmi kérdés, hiszen hat a gazdasági növekedésre, a javak újraelosztására és a társadalmi egyenlőtlenségre is.
1960 és 2023 között Magyarországon a munka GDP-hez viszonyított részaránya egy fenntarthatatlanul magas szintről jóval a fejlett országok szintje alá csökkent - állapította meg boda györgy.
Az eltolódás oka a két termelési tényező nem összehangolt fejlődésében és a nemzeti szintű gazdaságpolitikai stratégiában keresendő. Ideálisan az egyensúlyi fejlődés hatékony aggregált keresletben és stabil jövedelemelosztásban csapódna le, Magyarországon azonban a gazdaság alacsony hatékonysága (magas és kiszámíthatatlan infláció, a reáljövedelem alacsony növekedése, alacsony termelékenység) a munka-tőke arány eltolódását eredményezte az utóbbi javára. A folyamat hátterében a két termelési tényező eltérő növekedési üteme áll. 2000 és 2020 között ugyanis Magyarországon a tőkejövedelmek átlagos bővülése jelentősen meghaladta a munkajövedelemét, csökkentve ezáltal az utóbbi arányát a hozzáadott érték előállításában.
A jövedelem felosztását 2024-ben a Magyar Nemzeti Bank elemzői is vizsgálták az egy főre jutó lakossági fogyasztás elemzésén keresztül. A jegybank közgazdászai megállapították, hogy bár a munkatermelékenység szintje indokolná a magasabb fogyasztást, az alacsony munkajövedelmek, valamint a jövedelem felosztásában fokozatosan erősödő állami és vállalati részarány jelentősen korlátozza a lakossági vagyonnövekedést és ezáltal a fogyasztást. A nemzetgazdaságilag megtermelt jövedelemnek (GNI) tehát csak egyre kisebb része kerül a háztartásokhoz, ami természetes módon erősíti az óvatossági motívumot, és csökkenti a fogyasztási hajlandóságot.

A lakossági jövedelem alacsony szintjét elsősorban a bruttó átlagkereset határozza meg. Regionális összevetésben a magyarországi keresetek szerények, melyet jól mutat, hogy 2022-ben vásárlóerő paritáson mérve egyedül Bulgáriát és Görögországot sikerült megelőzni a teljes európai rangsorban.

Regionális trendek
Boda György tanulmányában megállapította, hogy Németországot, Ausztriát és Nyugat-Európa többi fejlett piacgazdaságú országát mindkét termelési tényező lassú, de kiegyensúlyozott növekedése jellemezte az elmúlt két évtizedben, stabilan tartva ezáltal a jövedelemfelosztást. Ezzel szemben a visegrádi országok esetében ingadozó tőke-munka részarányról és ország-szinten eltérő stratégiákról beszélhetünk. A közgazdász szerint a termelési tényezők historikus növekedési ütemei azt mutatják, hogy Magyarország és Lengyelország inkább a tőke, míg Csehország és Szlovákia inkább a munka fejlesztését preferálja.

Magyarországon a munka részaránya a rendszerváltozáskor egy európai szinten középmagasnak számító, de a többi visegrádi országot jelentősen meghaladó szinten volt. Az 1990-es évek gazdasági nehézségei, valamint a 2008-as globális pénzügyi válság a reáljövedelmek csökkenését eredményezte, amely jelentősen eltolta a tőke-munka arányt az előbbi javára. A bérek 2000 és 2020 közti lassú növekedése azt eredményezte, hogy munka megtermelt jövedelemhez viszonyított aránya az időszak végére a visegrádi és a kelet-európai gazdaságok szintjére csökkent.
A visegrádi országok sajátos fejlődési útja nagy valószínűséggel a komparatív előnyök (olcsó munkaerő, kedvező adórendszer) megtartása miatt alakul így, a hatékonysági tényezők azonban további eltérések forrásául szolgál, elsősorban Magyarország kárára. A magas és kiszámíthatatlan infláció, illetve az alacsony bérek ugyanis nem jellemzőek sem Európa fejlettebb régióira, de még a többi visegrádi országra sem. Az összehasonlításból jól látszik, hogy
míg a külföldi tőkétől függő kapitalizmust meghaladó országok az élvonalba, addig a visegrádi országok a leszakadók táborába tartoznak.
A hatékonyság szerepe
A tőke-munka osztozkodást három tényező, a termelékenység, a tőke és munka együttes fejlődése, valamint a piacgazdasági modell határozzák meg.
A klasszikus közgazdasági vélekedés szerint a termelékenység növekedése teremti meg a béremelések lehetőségét, Boda György szerint azonban ez a kapcsolat bár szoros, de nem determinisztikus.
A szerző kiemeli, hogy bár politikailag kívánatos lenne a reálbérek emelése, valós hatékonyságnövekedés hiányában ez pusztán inflációhoz vezetne. A termelékenység szintjére kiemelt hatással van a nemzetgazdaság stratégiája, mely magyarázza a különbséget Európa fejlett és fejlődő régiói között is. Ha egy gazdaság termelését magas hozzáadott értékű munkával végzi el, akkor ez magas egy főre jutó hozzáadott értékhez és jövedelmezőséghez, amint azt láthatjuk is például Németország vagy Ausztria esetében. Ezzel szemben az importanyag-felhasználáson és összeszerelő munkán alapuló gazdaságok alacsony hozzáadott értékhez és jövedelmezőséghez vezetnek. Ilyen körülmények között nem meglepő a termelékenység alacsony szintje és növekedési üteme, amely a reálbérek emelését is jelentősen lassítja. Ezt jelzi a munka-tőke arány eltolódása az utóbbi tényező javára. A trend jelentős kockázatot hordoz magában, hiszen a reáljövedelmek stagnálása, esetleg csökkenése általában politikai és társadalmi feszültségeket eredményez. Boda szerint ugyanakkor a reálbérek növekedése nemcsak országon belül, hanem regionális összevetésben is fontos. Ha ugyanis a lakosság azt érzékeli, hogy megáll a felzárkózás a fejlett országokhoz, akkor megkérdőjelezi a tőke-munka osztozkodás jogosságát és napirendre tűzheti annak megváltoztatását.
A termelékenység szerepét az MNB közgazdászai is hangsúlyozták 2024-es elemzésükben. A jegybank közgazdászai megállapították, hogy a munkatermelékenység és a fogyasztás szoros, de nem determinisztikus kapcsolatban áll egymással. Bár az MNB elemzői a termelékenység fogyasztásra gyakorolt hatását vizsgálták, megállapításuk nagyon hasonlít Boda György következtetésére, aki a termelékenység és a bérek tekintetében azonosított hasonló kapcsolatot.

Tudás nélkül nincs harmonikus fejlődés
Az egyensúlyi gazdasági növekedés és a társadalmi feszültségek elkerülése szempontjából elengedhetetlen a tőke és munka együttes, harmonikus fejlődése és a termelékenység növelése. Ennek előfeltétele a megfelelő bérnövekedés, illetve fizikai és szellemi tőke felhalmozása. A fizikai tőke felhalmozása sikeresen megvalósult a visegrádi országokban köszönhetően a külföldről beáramló működőtőkének, a tudástőke és a bérek azonban továbbra is alacsony szinten vannak. A munkavállalók megtartása a kompenzáció folyamatos emelésével lehetséges, a termelékenységtől független emelés azonban nem eredményez egyensúlyi növekedést, ellenben fűti az inflációt. A problémára megoldást jelenthet a teljesítmény-alapú juttatások nagyobb aránya, illetve a dolgozók tudáshordozó képességének növelése.
A tudásalapú társadalom kiépítése azonban nem lehetséges nagyobb állami szerepvállalás nélkül, melynek fókuszában a közoktatásnak, az egészségügynek, a közlekedésnek, a digitalizációnak és energiahatékonyságnak kell állnia.
Boda György szerint a visegrádi régió és Magyarország növekedési kilátásai azon múlnak, hogy lehetséges-e gazdasági szerkezetváltást végrehajtani. A Nyugat-Európához való felzárkózáshoz ugyanis szükség van az alacsony hozzáadott értékű összeszerelő munka visszaszorítására és a globális ellátási láncokban jobb pozíciók elfoglalására. A termelési tényezők szükségszerűen harmonikus fejlesztése megköveteli a tudásalapú társadalom kiépítését, illetve a reálbérek folyamatos, de üzletileg indokolt emelését. A jövedelem felosztása és a munka-tőke arány tehát kontrollálható, de csak a tudástőke felhalmozásán és a reálbérek folyamatos felzárkóztatásán keresztül.
Fogyasztást vizsgáló elemzésükben az MNB közgazdászai is a gazdasági szerkezetváltás szükségét hangsúlyozták. Javaslatuk szerint ugyanis a magyar gazdaság fenntartható növekedési pályára állításához szükség van a GNI növekedését célzó gazdaságpolitikára, a bérek fenntartható felzárkóztatására, valamint a hosszú távú bizalom erősítésére is.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Megszólalt a neves pénzember: nem biztos, hogy megúszta a világ a recessziót
Rossz vége lehet még a vámháborúsdinak.
Pengeélen az orosz-ukrán béketárgyalások, új stratégiához nyúl a frontokon Kijev - Háborús híreink csütörtökön
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Nyilvánosan sértegetik egymást az oroszok és ukránok, lehet, hogy teljesen borulnak a tárgyalások
Eszkalálódik a diplomáciai helyzet.
Egyedi kormánydöntésen alapuló támogatások – Mit kell tenni értük?
A WTS szakértőivel beszélgettünk.
Trump tervével Amerika sokkal többet veszít, mint amennyit nyer
Az ipari termelés önmagában nem érték, a rozsdaövezeti kétkezi munkások támogatása politikailag fontos, de gazdaságilag nem jár előnyökkel. Pedig nem kellene nagy változás, az Egyesült...
EU-pályázatok Bulgáriában 2025-ben - Zöld, innovatív, digitális és tudásalapú átalakulás fókuszban
Bulgária 2025-ben is jelentős mértékben támaszkodik az Európai Unió strukturális és beruházási alapjaira, hogy előmozdítsa a tudásalapú társadalmat, az innovációvezérelt gazdasági növe
SAP bérszámfejtés: kihívások, megoldások és szakemberhiány Magyarországon
Az SAP az egyik legelterjedtebb vállalati szoftvercsomag a világon, amelyet a vállalkozások különböző folyamataik és működésük hatékonyságának növelésére használnak. Magyarországon is
A kapitalisták Woodstockján jártam - ilyen Warren Buffett cégének közgyűlése belülről
A világ minden tájáról érkeznek a tanulni vágyók Warren Buffetthez, mint egy ókori filozófushoz. Miután az omahai bölcs beszélt, a rajongók indulhatnak megvenni Berkshire-logóval ellátott...
Mit jelenthet XIV. Leó pápa beiktatása a Katolikus Egyház mesterséges intelligenciával kapcsolatos álláspontja szempontjából?
Az elmúlt napokban óriási figyelem övezte az új pápa megválasztását és természetesen ez a figyelem kiterjed arra is, hogy a frissen megválasztott - és a pápai trónt elfoglaló Rober Prevost,
Csődbe menni nem jó, de utána is jöhetnek a sikerek
Számos fociklub jut csődközelbe, egyesek konkrétan át is élik, vagy tulajdonosuk jut hasonló sorsra. Még a legmélyebb gödörből is van visszaút, ha okosak vagyunk, de...
The post Csődbe menni
Tudod, hogy nem engedheted meg magadnak!
Már rég nem újdonság a buy now, pay later fizetési séma, de most találtam egy terméket, ami több szempontból is hihetetlen volt számomra. Aki esetleg nem találkozott még vele (talán Magyarors
USA munkaerőpiac: közelgő elbocsátási hullám?
Makrogazdasági területen az elmúlt hét nem okozott számottevő meglepetést. Az USA, Kína és az eurózóna gazdaságát tekintve egyaránt megtorpanni látszik a szolgáltatóipari szektor korábbi

A Stanley kulacs felemelkedése: hogyan lett státuszszimbólum egy ipari termoszból? (x)
Újragondolt márka: így lett virális siker a Stanley kulacs.

- Hozzányúl a kormány a szocho-szabályokhoz
- Felszámolták az önjelölt király birodalmát Európa legerősebb országában: bilincsben vitték el I. Pétert
- Megrettent Amerika az üres polcoktól - Hamarosan nagy bejelentések jönnek a vámháborúban
- Kihúzzák a szőnyeget a magyar szankciós vétók alól
- Itt a friss inflációs adat, beütött az árrésstop
Ingatlanpiaci elemző
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Világbotrány az élelmiszerpazarlás, de a változás a konyhánkban kezdődik
Játékosság, kreativitás és pozitív hozzáállás a kulcs a Munch és a Maradék nélkül csapata szerint.
Egy asztalhoz ülhet Putyin és Zelenszkij – Mi várható az isztambuli béketárgyaláson?
A háború kezdete óta nem találkozott az ukrán és az orosz vezető.
Váratlan emelkedés a piacokon – látszik a vámháború vége?
Az OTP lehet a nap nyertese?
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.