Trump energiapolitikája visszafelé sülhet el - Inflációs robbanás fenyegeti Amerikát
Gazdaság

Trump energiapolitikája visszafelé sülhet el - Inflációs robbanás fenyegeti Amerikát

Portfolio
Donald Trump ciklusának kezdetén azt ígérte, hogy Amerikát az energiahordozókat exportáló országok listájának legtetejére repíti. Az amerikai elnök azonban azzal nem számolt, hogy az ezzel együtt végrehajtott zöld energiatermelők leépítése súlyos kockázatot jelent a belföldi inflációra.

Egy nagyon érdekes folyamat kezd kibontakozni az úgynevezett

"drill, baby, drill"

fémjelezte amerikai energiapolitika mögött.

Donald Trump ugyanis jelentős fordulatot tervez a 4 éves ciklusa alatt, amely a fosszilis energiahordozók kitermelését és exportálását helyezi előtérbe. De ez a hozzáállás nem csak az olaj- és gázipar támogatásáról, hanem a megújulókkal szembeni mély meggyőződéses elutasításról is szól.

Bár a republikánus elnök főleg az elszálló energiaárakkal, a hazai ipar fejlesztésével, az energiafüggőség nemzetbiztonsági kockázatával és a stratégiai készletek feltöltésével indokolta a döntést, de ez nem biztos, hogy lefedi a teljes igazságot. Az új stratégia nemcsak belföldi növekedést, hanem a nemzetközi kereskedelmet is célozza, mivel az amerikai energiaexport a külpolitikai befolyás növelésének kulcsává válhat.

Azonban mindezen törekvés a visszájára is fordulhat és politikailag meggyengítheti Trumpot egy dolgon keresztül:

belföldi energiainfláció.

Energiainfláció
Jól látható az amerikai földgáz ára (piros) és az áramár-infláció (zöld) közötti korreláció - Forrás: X (@ArnabDatta321)

A fenti ábra ugyanis jól mutatja azt, hogy mit okozhat a túlzott fosszilis alapú áramtermelésre támaszkodás. De hogy kapcsolódik össze a kettő és milyen oldalról van hatással rá Trump energiapolitikája?

Az Egyesült Államok előző adminisztrációja 2022-ben elfogadott Inflációcsökkentési Törvénye (Inflation Reduction Act, IRA) az ország történetének egyik legjelentősebb klíma- és energiapolitikai csomagja, amely több száz milliárd dollárt irányoz elő a megújuló energiaforrások és a tiszta technológiák támogatására, mint például:

  • Adókedvezmények: 30%-os beruházási adókedvezmény és helyenként termelési adókedvezmény nyújtott a nap- és szélenergia, akkumulátoros tárolás, atomenergia, biogáz, tiszta hidrogén és szén-dioxid-leválasztás (CCS) terén.

  • Elektromos járművek támogatása: akár 7 500 dolláros adókedvezményt adott új elektromos autók vásárlására.

  • Lakossági energiahatékonyság: további adókedvezményeket hőszivattyúk, tetőre szerelt napelemek és energiahatékonysági korszerűsítések telepítésére.

Az irányváltással azonban ezek közül több kedvezmény is megszünőben van. Ami egyben azt is jelenti, hogy sok amerikai vállalat elhalasztja a nap- és szélenergia befektetéseit a bizonytalan környezet és a támogatások hiánya miatt. Emiatt pedig nagyon egysíkúvá válik az áramtermelői portfólió - egyre nagyobb teret adva a gázalapú termelésnek.

Eközben az Egyesült Államok szeretne jelentős gázexportőr is lenni. Viszont az üzleti érdek ütközik a lakosságival: hiszen az exportáló cégek szeretnék minél magasabban tartani a földgáz árát annak érdekében, hogy többet tudjanak keresni rajta. Ráadásul a kitermelőkön is nagy a nyomás, a belföldi lakossági felhasználás növekedése mellett a globális LNG igény is folyamatosan nő, így a felfutó gázkereslet további nyomást helyez az árakra.

Összefoglalva, makrogazdasági szempontból az IRA védelmet nyújt(ott) a meredekebb áramár-emelkedésekkel szemben.

Márpedig az energiaárak az infláció egyik legjelentősebb összetevőjét jelentik

– amit ráadásul könnyen át lehet hárítani, így az alapvető termékek és szolgáltatások árazásában is hamar megjelenik, tovább erősítve inflációs hatását. És mivel az elektromos energia mindenre hatással van, a gyártástól kezdve a háztartási fogyasztásig, az áramárak tartós emelkedése végiggyűrűzhet a gazdaság egészén, és hozzájárulhat a tartósabb áremelkedéshez. A közelmúltbeli európai tapasztalatok jó példát szolgáltatnak arra, mi történik, ha nincs átfogó energiabiztonság és diverzifikációs stratégia.

Vannak már jelek: az amerikai Energiastatisztikai Hivatal (EIA) legfrissebb elemzése szerint a kiskereskedelmi villamosenergia-árak 2022 óta gyorsabb ütemben emelkednek, mint az infláció mértéke, és a rövid távú előrejelzések alapján 2026-ig további emelkedésre számítanak.

Végső soron, a háztartások rezsiszámláiba beszivárgó energiaárak, valamint a fentebb leírt hatásoknak köszönhetően

Trump könnyen abba a helyzetbe kerülhet, hogy szavazókat veszít az energiapolitikája miatt

- amely inflációs nyomás az előző kormány bukásában is nagy szerepet kapott.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

RSM Blog

Vagyonmegosztás 2025 - tények tévhitek

A házasság felbomlása után a vagyonmegosztás nem csak jogi, hanem érzelmi kihívás is. A családjogi kérdések területén a legtöbb félreértés ezen a területen alakult ki. Dr. Bagi Éva csal

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Véget ért az orosz-ukrán béketárgyalás: itt van minden, amit tudni lehet

Ingatlanpiaci elemző

Ingatlanpiaci elemző
Portfolio Financial IT 2025
2025. május 27.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Portfolio Property X 2025
2025. május 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.

Ez is érdekelhet