Újra ugrott egyet a magyar államadósság, mi történt?
Gazdaság

Újra ugrott egyet a magyar államadósság, mi történt?

Portfolio
Az első negyedév végén a magyar államadósság a GDP 75,5%-át tette ki, ez két százalékpontos növekedés 2024 végéhez képest - derül ki a Magyar Nemzeti Bank ma közzétett pénzügyi számlák statisztikájából.

Az első negyedévvel záródó utóbbi egy évben az államháztartás finanszírozási igénye a GDP 4,7%-ára rúgott. A mutató két éve csökkenő pályán van, de a szintje még mindig magas, ami nem vetít előre biztató hiánypályát a választások felé közeledve. 2025 első negyedévében a GDP-arányos állami finanszírozási igény 5,2% volt, szezonálisan igazítva 4,5%. Az év közben felhalmozódó költségvetési deficit orrnehéz lefutása miatt nem meglepő, hogy az első negyedév rosszabb egyensúlyi képet mutat, mint a kormány által várt egész éves 4,1%-os deficit. Igaz, ezt a várakozást a szakértők szerint felfelé mutató kockázatok övezik, a konszenzusos vélemény szerint az idei hiány közel lesz az 5%-hoz. Az Európai Bizottság épp ma megjelent előrejelzése 4,6%-os 2025-ös deficitet valószínűsít.

Részben az orrnehéz hiány- és finanszírozási lefutás magyarázza, hogy az államadósság-mutató az év első három hónapjában emelkedett.

A 75,5%-os adósságráta gyakorlatilag a 2024-es évre jellemző szintet jelent.

A 2 százalékpontos emelkedésben benne van a már megszokott év végi "adósságbeállítási" törekvések korrekciója is. Ez alatt ezt kell érteni, hogy a gazdaságpolitika hagyományosan figyel arra, hogy a kiemelten követett év végi államadósság-adat alacsonyabb legyen, ám amikor az ennek érdekében végrehajtott kisebb trükkök, rövid távú technikai változtatások hatása elmúlik, a mutató visszaugrik.

debt1

A pénzügyi számlák statisztika a háztartások finanszírozási pozíciójáról is beszámol, eszerint az első negyedévben (szezonálisan igazítva) a finanszírozási képesség a GDP 4,7%-a volt, az utóbbi egy évben átlagosan 6,1%. Az állam és a lakosság együttesen 1,5% körüli GDP-arányos finanszírozási pluszban van.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

RSM Blog

Vagyonmegosztás 2025 - tények tévhitek

A házasság felbomlása után a vagyonmegosztás nem csak jogi, hanem érzelmi kihívás is. A családjogi kérdések területén a legtöbb félreértés ezen a területen alakult ki. Dr. Bagi Éva csal

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hatalmas adóváltozások jönnek 2026-ban, és ez még nem minden

Ingatlanpiaci elemző

Ingatlanpiaci elemző
Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Portfolio Financial IT 2025
2025. május 27.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Portfolio Property X 2025
2025. május 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet