Ha erre Brüsszel nemet mond, azzal megpecsételheti a német ipar sorsát
Gazdaság

Ha erre Brüsszel nemet mond, azzal megpecsételheti a német ipar sorsát

Portfolio
Az új német kormány ipari áramár-csökkentési terve könnyen összeütközésbe kerülhet az uniós szabályokkal, mivel Brüsszel szerint a támogatás sértheti az állami támogatásokra vonatkozó jogot. A kezdeményezés célja az energiaigényes iparágak versenyképességének helyreállítása, ám az uniós jóváhagyás nélkül könnyen elbukhat. Eközben az új gazdasági- és energiaügyi miniszter megreformálná a zöldülési terveket: a megújulók rohamtempójú telepítése helyett a gázerőművekre helyezné a hangsúlyt a rendszerstabilitás érdekében.

A Friedrich Merz vezette új német kormányzat egyből szembekerülhet az unióval egy igen fontos kérdés kapcsán. Ugyanis a  Handelsblatt német híroldal úgy értesült, hogy az

EU megakadályozhatja a német kormányzat kedvezményes ipari áramár-kezdeményezését.

A híroldal által megtekintett titkosított minisztériumi dokumentum szerint fennáll annak a veszélye, hogy az EU nem hagyja jóvá az állami támogatást tartalmazó javaslatot. A dokumentum szerint az EU-ban "a támogatási tervezet komoly aggodalmakat vet fel, és a jóváhagyás kilátásai igen bizonytalanok".

A Német Energia- és Vízgazdálkodási Szövetség (BDEW), amely Németország egyik legnagyobb és legbefolyásosabb iparági érdekképviseleti szervezete, kimutatása szerint az ipari áram átlagos ára 16,1 eurócent/kilowattóra 2025-ös adatok alapján.

Az állami támogatással ez harmadára, kilowattóránként öt eurócentre csökkenne

- áll a törvénytervezet szövegében. A csökkenés nem csak az energia díját érintené, hanem tartalmazza a hálózati díjak csökkentését is és/vagy az áram

Mindazonáltal egy ilyen lépés jelentősen megnövelné az államkassza terhét is. A gazdasági minisztérium számításai szerint az elképzelés 2030 végéig mintegy tízmilliárd eurójába kerülne a szövetségi kormánynak, miközben a költségvetésben már most is egymilliárd eurós lyuk tátong.

A téma azonban fontos, hiszen az új kormányzat egyik legfőbb célja az ipar hanyatlásának megállítása. Az energiaigényes iparágak, mint például az acél, a vegyipar és az üvegipar a magas villamosenergia-árak miatt versenyhátrányba kerültek. Nem véletlen, hogy egyre több vállalat húzza le a rolót vagy vonul ki a német piacról egyéb országokba áttelepülve.

Az elkövetkező hetek és hónapok feladata tehát az, hogy megtalálják a módját annak, hogy "a Bizottság és Németország érdekeit közelítsék egymáshoz". Ráadásul a szakértők arra számítanak, hogy az eset kapcsán

az egész uniós állami támogatási keretrendszert módosítani kell majd.

Ugyanis a tisztességes verseny érdekében létrehozott, az állami támogatásokról szóló törvény szigorú korlátokat szab az EU-tagállamoknak nyújtott állami gazdasági támogatásoknak. A keretszabály bizonyos esetekben kivételeket is lehetővé tesz, azonban az érintettek szerint nem eleget. A tagállamok között bár nem egységes az álláspont a befagyasztott ipari áramára kapcsán, azonban egyben mindenki egyetért: az Európai Uniónak lépnie kell - és minél gyorsabban - a versenyképességi kérdésekben.

Az idő szorít, a szabályokat gyorsan hozzá kell igazítani az új helyzethez

- mondta Katherina Reiche német gazdasági- és energiaügyi miniszter. Első nagyobb interjújában több kritikus téma kapcsán is megnyilatkozott, ami egyfajta programbeszédnek is tekinthető:

A korábbi kormány jelentősen megemelte az áramfogyasztásra vonatkozó előrejelzéseket, amihez igazították a megújulóenergiák, különösen a szél- és napenergia-termelés bővítését. Ugyanakkor „a jelenlegi tanulmányok más képet festenek” - mondta Reiche és hozzátette: "az áramigény lényegesen lassabban növekszik a várakozásokhoz képest”.

A megújuló energiaforrások fejlesztését ezért nem lehet öncélúan folytatni

- emelte ki.

A miniszter azt is hozzátette, hogy a zöld termelők bővítését a szükségletekhez kell igazítani, és sokkal többet kell a hálózatbővítésre költeni. A rendszer stabilitását nem csupán technikai fejlesztésekkel, hanem szabályozási és piaci felelősségvállalással is biztosítani kell.

A siker kulcsa nem a telepített napelemek mennyiségén múlik. Az energiaellátás biztonságához új, szabályozható kapacitásokra van szükség

- amelyek nem kizárólag, de természetesen elsősorban gázerőművek lesznek.

Ez 20 gigawattnyi új tartalék kapacitást jelent 2030-ig a miniszter elmondása szerint, amely lehetőséget teremt arra, hogy stabil maradjon az áramellátás akkor is, ha nem fúj a szél és nem süt a nap. Bár az akkumulátoros tárolók fontos szerepet játszanak majd, „egy sötét szélcsend (dunkelflaute) esetén azonban nem jelentenek megoldást, mert gyorsan lemerülnek – és ez évente többször is előfordul” Ezért „a gázerőműveknek kell majd a fő terhet viselniük” a rendszer egyensúlyban tartásában.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Kiszámoló

Horvátországi ingatlanbefektetés

Az elmúlt hetekben többen is érdeklődtek horvát ingatlanbefektetésről, mivel vagy megtalálták őket a nagyszerű lehetőséggel, vagy ők találtak nagyszerű lehetőségeket az interneten. Sokan

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hatalmas adóváltozások jönnek 2026-ban, és ez még nem minden
Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Portfolio Hitelezés 2025
2025. május 22.
Kelet - magyarországi Gazdasági Fórum 2025
2025. június 4.
Portfolio Financial IT 2025
2025. május 27.
Portfolio Property X 2025
2025. május 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet