
A G-7 országok kanadai csúcstalálkozója tegnap vette kezdetét, melynek napirendi pontjai között megtalálható a túlkínálatot okozó kínai termékekkel szembeni összehangolt fellépés. Champagne szerint a résztvevők közös választ keresnek a kapacitások túlzott kihasználása és nyugati standardoktól eltérő piaci gyakorlatok alkalmazása által teremtett kihívásokra, melynek egyik legfontosabb eleme az alacsony hozzáadott értékű, túlkínálatot okozó kínai áruk térnyerése.
A Temu és a Shein térnyerését illetően már számos fejlett ország kifejezte nemtetszését, most pedig követnék az Egyesült Államok példáját és tevőlegesen lépnének fel ezen online webáruházakkal szemben. Donald Trump amerikai elnök Kínával szembeni vámrendelkezésében nyíltan célba vette ezeket az online kiskereskedőket, amikor megszüntette a vámok minimális értékhatárát. A de minimis kivétel május eleji újbóli megszüntetése megakadályozza, hogy a kínai kereskedők vámmentesen juttassák el kis értékű termékeiket az amerikai piacokra.
A de minimis kivétel a vámok alsó értékhatárát jelöli, melyet el nem érő szállítmányok mentesülnek a vámfizetési kötelezettségek alól. A 2025 februárjáig érvényben lévő de minimis szabály 800 dolláros érték alatt vámmentes értékesítést biztosított az USA-ba szállító kiskereskedőknek.
Trump rendelkezése várhatóan súlyosan érinti a Sheint és a Temut, melyek kis értékű áruexportjának körülbelül 25 százaléka az Egyesült Államokba irányul. A két webáruház amerikai forgalma dinamikusan növekvő tendenciát mutatott 2025-ben (bár ebben a vásárlások előrehozása is szerepet játszhatott), így a vámmentességi kiskapu bezárulása különösen fájhat az említett kereskedő cégeknek.
Az amerikai szabályozás szigorodása a többi fejlett piac felé fordíthatja az olcsó kínai termékeket, ellehetetlenítéssel fenyegetve ezáltal a helyi termelőket és kiskereskedőket.
Ennek megakadályozására igyekeznek közös megoldást találni a G-7 tagjai, melyek közül többen jelenleg is fontolgatnak valamiféle beavatkozást.
Az Európai Parlament keddi ülésén Maroš Šefčovič, kereskedelmi biztos javaslatot tett egy kis értékű termékeket érintő 2 eurós kezelési költség bevezetésére, melyhez hasonló intézkedés az Egyesült Királyságban és Japánban is napirenden van.
Az uniós tervezetben szereplő 2 eurós költség a fogyasztókhoz történő közvetlenül eljutó szállítmányokat érintené, míg a továbbértékesítési céllal érkező áruknak 50 centes extra teherrel kellene szembenézniük. Hasonlóan Trump vámrendelkezéséhez, az európai uniós javaslat is szigorítaná a vámmentesen értékesíthető termékek körét, 150 euróra csökkentve a de minimis kivétel értékhatárát. A tervek szerint ez kényszerítené a kínai kiskereskedőket az európai áfarendszerbe való bejelentkezésre, amellyel szigorúbb minőségbiztosítási követelmények is járnak.
A rendelkezések érzékenyen érintenék az Európába áramló kínai exportot,
a közös vámterületre érkező évi 4,6 milliárd darab kisméretű szállítmány 90 százaléka ugyanis a világ második legnagyobb gazdaságából származik.
A megnövekedett költségek várhatóan az európai kereskedők bevonására kényszerítik majd a Temut, a Sheint és a többi kínai webáruházat, ami a minőségi- és versenyszabályok betartásának uniós ellenőrzését is könnyítheti majd. Erre azért lenne szükség, mert az elmúlt időszakban megszaporodtak a szabványoknak nem megfelelő termékek és a versenyszabályok megszegéséről szóló reklamációk az uniós piacokon. Bár az importfeltételek szigorítása az adminisztratív terhek növekedésével járna, Šefčovič szerint az intézkedés fedezné a többletköltséget, sőt, további bevételhez is juttatná a közös költségvetést. Bár a várható extra bevétel nagyságrendje nem óriási, a közös költségvetésnek jelenleg minden forrásra szüksége van a koronavírus-járvány után a tagállamok által közösen kibocsátott 800 milliárd eurónyi kötvények törlesztéséhez.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Trump történelmet írt: még soha egyetlen amerikai elnökkel sem tettek ilyet
Meg is magyarázta miért történt mindez.
Bármelyik pillanatban jöhet az összeomlás Európában? Készpénzt kell tartani magunknál!
A holland jegybank figyelmeztetett.
A Vatikán ültetheti össze újra Moszkvát és Kijevet, Washington támogató szerepet vállal – Híreink az orosz–ukrán háborúról szerdán
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Kezdő befektető kalauz - grafikonok, megbízások - díjmentes online előadás
Gyakorlati, hasznos, érthető
Meglepő eredményre jutottak Kínában: valójában az ősrégi amerikai B-52-esek jelentik a legnagyobb nukleáris fenyegetést
Beelőzték a szupermodern fegyvereket.
Mennyivel kerül többe egy horvát nyaralás, mint egy éve?
Közeleg a jó idő, egyre többen kezdik tervezni a nyaralást. A K&H felmérése alapján már az is kiderült, hogy mennyit költenének a nyaralást tervezők idén. Jelentősen, 21 százalékkal e
Így írunk mi: mérlegen az Economania első 499 írása
Blogunkon hét és fél éve jelentetünk meg rendszeresen gazdasági, pénzügyi témájú posztokat. Jubileumi, 500. bejegyzésünkben áttekintjük, hogyan alakult az olvasói érdeklődés blogunk irá
Én megmondtam
Pár hete írtam egy cikket arról, hogy nem feltétlen van jó helyen a pénzed a mobilodról elérhető banki alkalmazásokban, különösen nem akkor, ha a mobilt és az alkalmazásokat is az ujjlenyoma
Üzleti rapid randik egy lemaradó-feltörekvő gazdaságban
A korábban gazdasági páriaként kezelt Görögország kezd végre ébredezni évtizedes hibernációjából. A kilátások egyre jobbak, és igazán értékes befektetési célpontokat is lehet találni
Fenntartható-e az észak-afrikai földgázexport?
Észak-Afrika továbbra is meghatározó szereplő lehet a globális földgázpiacon, ha sikeresen lépést tud tartani a növekvő kihívásokkal.
Az osztalék könyvelése és az osztalék adózása - útmutató vállalatoknak
Az osztalékról szóló döntést évente egyszer a beszámoló elfogadásakor lehet meghozni, amikor a társaság legfőbb szerve dönt az osztalék mértékéről, és az osztalék kifizetéséről. A h
A dollár világpénzszerepe alapjaiban kérdőjeleződik meg
Az Egyesült Államok fizetőeszköze manapság egyértelműen a világgazdaság első számú devizája. A dollár központi szerepe azonban a világgazdaság strukturális változásával meginogni láts
Ne vásárolj ingatlant úgy, mint egy zsák krumplit!
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Ne vásárolj ingatlant úgy, mint egy zsák krumplit! Az ingatlanvásárlás sokkal komolyabb döntés, mint gondolnánk Miközben egy használt autót alapos


- Extraprofitadók: megjöttek a kormány legújabb tervei
- Hatalmas adóváltozások jönnek 2026-ban, és ez még nem minden
- Itt a fordulat: ez lehet az első jel arra, hogy megmenekülhet a Föld
- Véget ért az orosz-ukrán béketárgyalás: itt van minden, amit tudni lehet
- Érdekesen takarítanak meg a magyarok: olyat műveltek, mint Európában senki
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Lemond a kormány több száz milliárdról a választások után – Mi történik?
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?
Lantos Csaba: történelmi hétvége volt a magyar árampiacon, de van még teendő
Az energiaügyi miniszter értékelte Magyarország energiaszuverenitási törekvéseit
Történelmi pofont kapott az USA: fel lehet ebből állni?
A Moody's leértékelése új fejezetet nyithat.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.