Mi mentheti meg a bolygót az AI energia- és vízéhségétől?
Gazdaság

Mi mentheti meg a bolygót az AI energia- és vízéhségétől?

A mesterséges intelligencia térnyerése a digitális transzformáció egyik meghatározó hajtóerejévé vált, azonban a technológiai fejlődés környezeti hatásai egyre nagyobb figyelmet követelnek. Az AI-modellek tanítása és működtetése rendkívül erőforrás-igényes, különösen energia- és vízfogyasztás tekintetében. Ezen hatások mérséklése érdekében egyre nagyobb szerepet kap a zöld AI megközelítése, amely az energiahatékonyság növelését, a környezeti lábnyom csökkentését, valamint az erőforrás-tudatos működés előmozdítását integrálja az algoritmusok fejlesztésébe.
AI-boom, fintech innovációk, digitális transzformáció - Merre tart a bankszektor digitális fejlődése? Erről lesz szó május 27-én a Portfolio Financial IT konferenciáján! Regisztráció és részletek itt!
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata. A cikkek a szerzők véleményét tükrözik, amelyek nem feltétlenül esnek egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával. Ha hozzászólna a témához, küldje el cikkét a velemeny@portfolio.hu címre. A megjelent cikkek itt olvashatók.

Ma már a kisdiákok is használják valamely generatív nyelvi modellt használó AI-alkalmazás könnyen elérhető ingyenes szolgáltatásait. Nincs megállás az AI fejlődése és a felhasználók számának növekedése terén. Ugyanakkor az egyre komplexebb ismeretekkel felvértezett, és egyre színesebb kompetenciával rendelkező eszközök erőforrásigényének növekedése hamarosan nehezen kezelhető szintre léphet.

Óriási az energiaigény

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) 2025 április elején közzétett elemzésében az olvasható, hogy az adatközpontok ellátásához szükséges globális villamosenergia-termelés az alapforgatókönyvre vonatkozó előrejelzés szerint a 2024-es 460 TWh-ról 2030-ra több mint 1.000 TWh-ra, 2035-re pedig 1.300 TWh-ra nő. A következő öt évben a megújuló energiaforrások fedezik a többletigény közel felét, ezt követi a földgáz és a szén, majd az évtized vége felé és azt követően az atomenergia egyre fontosabb szerepet fog játszani.

Ebben a kontextusban érdemes figyelmeztetni, hogy szén a legszennyezőbb energiaforrás, mintegy 30%-os részesedésével még mindig a legnagyobb villamosenergia-forrás, bár ez régiónként jelentősen változik, a legnagyobb arányt Kínában képvisel.

A megújuló energiaforrások – elsősorban a szél, a napelem és a víz – jelenleg az adatközpontok által világszerte felhasznált villamos energia csupán mintegy 27%-át adják.

A földgáz jelenleg a harmadik legnagyobb forrás, amely a kereslet 26%-át fedezi, ezt követi a nukleáris energia 15%-kal.

Egy 2024-es széleskörű felmérésből kiderül, hogy az adatközpontok tulajdonosai és üzemeltetői az adatközpontjukban 1,56-os átlagos éves ún. energiafelhasználási hatékonysági (power usage effectiveness, PUE) arányról számoltak be, ami óriási fejlődést mutat a 2000-es évek közepe óta. A PUE-értéket úgy számítják ki, hogy a létesítménybe szállított teljes energiát elosztják a létesítményen belüli IT-berendezések működtetéséhez felhasznált energiával. Az alacsonyabb érték tehát nagyobb hatékonyságot jelez, mivel a teljes energia kisebb hányadát használják másodlagos funkciók, például a hűtés működtetésére.

graf1
Az adatközpontok átlagos éves energiafelhasználási hatékonysága, 2007-2024 (Forrás: statista.com)

Az adatközpontok villamosenergia-termeléséből származó szén-dioxid-kibocsátás 2030-ra 320 millió tonnát tesz ki, majd 2035-re 300 millió tonnára csökken. A gyors növekedés ellenére az adatközpontok továbbra is viszonylag kis részét képezik a teljes villamosenergia-rendszernek:

  • ez a mai globális villamosenergia-termelés mintegy 1%-áról 2030-ra 3%-ra emelkedik,
  • és a teljes globális szén-dioxid-kibocsátás kevesebb mint 1%-át teszi ki.

Zöld AI, zöld algoritmusok

Nyilvánvaló, hogy a mesterséges intelligenciának a fenntarthatóbb világ kialakításában nyújtott szerepe közben elengedhetetlen, hogy maguk az AI-rendszerek ne váljanak fenntarthatósági szempontból kontraproduktív erővé azáltal, hogy túlzott és egyre növekvő mennyiségű energiát, vizet és egyéb természeti erőforrást igényelnek. Ahhoz, hogy a mesterséges intelligencia valóban az energiacsökkentés eszközeként szolgáljon, az algoritmusokat és a számítási folyamatokat a hatékonyságot szem előtt tartva kell megtervezni.

A gyorsan növekvő piac következménye az is, hogy óriási a verseny a jobb teljesítmény elérése érdekében a gépi tanulási (ML, machine learning) modellek területén, hiszen nagyobb számú paraméter kezelésével egyre összetettebbé kellett válniuk.

Emiatt viszont a modellek betanításához és futtatásához szükséges erőforrásigény jelentősen megnőtt. Éppen ezért kezdenek terjedni az ún. zöld algoritmusok alapján szervezett zöld AI-megoldások.

A zöld mesterséges intelligencia olyan AI-rendszer, amely új és jobb eredményeket produkál, miközben ideális esetben csökkenti (vagy legalább nem növeli) a számítási költségeket, erőforrás-használatokat. Ilyen megoldásoknál mind hardware-, mind software-optimalizációra szükség van.

  • A zöld mesterséges intelligencia az algoritmusok optimalizálásával, a hardver hatékonyságának javításával és a fenntartható adatkezelési gyakorlatok alkalmazásával próbálja mérsékelni az AI környezeti hatásait.
  • A felhőközpontokon és mobil/edge-eszközökön keresztül energiahatékony megoldásokat kínáló zöld mesterséges intelligenciát alacsony szénlábnyom, jobb minőségű adatok, kis modellek, alacsony erőforrásigény és logikai jobb átláthatóság jellemzik.
  • A zöld AI-megoldások világa új módszerek fejlesztésével nemcsak hozzájárul a zöld fejlesztésekhez, hanem egyre inkább energiahatékonyabban és víztakarékosabban működik.
graf2
A green-in és a green-by, azaz zölden működő és zöld megoldásokat adó algoritmusok áttekintése. (Forrás: ScienceDirect)

A zöld algoritmusok olyan algoritmusok, amelyek maximalizálják az energiahatékonyságot, valamint csökkentik az AI-modellek környezeti hatását és természetierőforrás-igényét. Két típusba sorolhatók:

  • egyrészt azok, amelyek tervezésüknél fogva energiahatékonyak mind az AI felkészítése során, mind a felhasználásban,
  • és azok, amelyeket kifejezetten a környezeti kihívások kezelésére és a környezetvédelmi kérdések megoldására képeztek ki.

Az igazán zöld algoritmusnak mindkét típusnak meg kell felelnie.

Nagyon sok cikk foglalkozik az ún. vörös AI környezeti hatásaival. Leegyszerűsítve azt az AI- rendszert, amely környezetbarát és inkluzív "zöld mesterséges intelligenciának", míg a nem zöld mesterséges intelligenciát "vörös mesterséges intelligenciának" nevezik. A vörös mesterséges intelligencia lényegében a legjobb eredmény elérésére optimalizál nem törődve pl. a felhasznált energia mennyiségével.

Az adatközpontok vízfalók is

A mesterséges intelligencia nagy mennyiségű energiát fogyaszt az összetett adatmodellek betanításához. Amikor ilyen mértékű energiafelhasználás történik, vízre van szükség a mesterséges intelligencia feldolgozását végző gépek hűtéséhez.

Az AI-szerverek hatalmas energiafogyasztása ugyanis nagy hőt termel. A hő külső környezetbe történő elvezetéséhez és a szerverek túlmelegedésének elkerülésére az adatközpontok általában hűtőtornyokat és/vagy külső levegőt használnak, amelyekhez elképesztő mennyiségű tiszta, friss vízre van szükség. A villamosenergia-termelés szintén sok vizet fogyaszt a hő- és atomerőművek hűtése és a vízerőművek által okozott gyorsított vízpárolgás miatt.

graf3
Egy adatközpont működéséhez szükséges vízfelhasználás sémája (Forrás: OECD)

A magas vízfogyasztás egyik fő oka a víz korlátozott újrafelhasználása a hűtés során. A hűtési folyamat során az édesvíz egy része elpárolog, a maradék víz pedig szennyvízzé válik. A szennyvíz gyakran porral, vegyi anyagokkal és ásványi anyagokkal szennyezett, amelyek visszavezetés esetén rontják a hűtési folyamat hatékonyságát. Következésképpen az adatközpontok gyakran nem képesek a szennyvizet maximális kapacitásuknak megfelelően újrahasznosítani.

A generatív mesterséges intelligencia a szerverek hűtéséhez ráadásul olyan helyeken is egyre több ivóvizet igényel, ahol már ezen igények nélkül is kevés a víz. Az Egyesült Államokban például az adatközpont-szerverek közvetlen vízlábnyomának egyötöde közepesen vagy erősen vízhiányos vízgyűjtőkből származik.

A mesterséges intelligencia gyors növekedése és a kapcsolódó adatközpontok bővülése csak fokozni fogja ezt a kihívást, ami aggodalomra ad okot egy olyan világban, ahol kétmilliárd ember még mindig nem jut biztonságos ivóvízhez.

Becslések szerint 2027-re a mesterséges intelligencia iránti globális igény várhatóan 4,2-6,6 milliárd köbméter vízkivételt fog jelenteni, ami több mint 4-6-szorosa Dánia teljes éves vízkivételének.

2022-ben csak a Google adatközpontjai és irodái több mint 21 millió köbméter vizet fogyasztottak, amely mennyiség majdnem annyi, mint fél Budapest éves lakossági közüzemi vízfogyasztása.

Egy 1 megawattos (MW) adatközpont évente akár 25,5 millió liter vizet is felhasználhat csak hűtésre, ami körülbelül 300 ezer ember napi vízfogyasztásának felel meg. A fejlett AI-modellek, például a GPT-3 és GPT-4 hatalmas számítási erőforrásokat igényelnek, amelyek viszont a vízfogyasztást is növelik.

A GPT-3 AI-modell becslések szerint 10-50 válaszonként 500 ml vizet fogyaszt.

Ha ezt megszorozzuk a felhasználók milliárdjaival, a mesterséges intelligencia teljes vízlábnyoma óriási lesz.

Ne az én környékemen!

A NIMBY-szindróma (Not In My Back Yard, ne az én környékemen) egyre jelentősebb kihívássá vált az adatközpont-iparág számára, mivel a helyi közösségekre gyakorolt hatása növekszik már csak az iparág egyre láthatóbb káros következménye miatt is. Az adatközpontok gyors terjeszkedése, amelyet a digitális szolgáltatások és a mesterséges intelligencia iránti kielégíthetetlen kereslet hajt, a közösségi ellenállás fokozódását eredményezte.

A Covid-járvány és az AI-alkalmazásokból eredő nagyobb tudatossággal együtt jár a fokozott ellenőrzés is. Az adatközpontok fejlesztői már nem támaszkodhatnak az iparág korábbi viszonylagos anonimitására. Az építés és üzemeltetés korai „vadnyugati” megközelítése már tarthatatlanná vált, mivel a közösségek aggodalmakat fogalmaznak meg az erőforrás-fogyasztás, a környezeti hatások, de még a helyi tájkép megváltoztatása miatt is.

Az adatközpontok iránti kereslet az elmúlt években a felhőalapú számítástechnika és a mesterséges intelligencia gyors növekedése miatt olyan mértékben megugrott, hogy a helyi önkormányzatok a nagy technológiai vállalatokkal versenyeznek a jövedelmező ajánlatokért. Az AP hírügynökség beszámolója szerint ahogy az adatközpontok egyre sűrűbben lakott területekre költöznek, lakóházak, iskolák, parkok és üdülőközpontok szomszédságába, a lakosság a helyi közösségek gazdasági, társadalmi és környezeti egészségével kapcsolatos aggodalma miatt sok esetben ellenáll a világ legerősebb vállalatainak.

A villamosenergia-ipar már önmagában is nagy vízfelhasználó. Az óriás adatközpontok és az AI-szolgáltatások megállíthatatlanul terjednek. Ezeknek – a többlet energiaigény mellett, ami eleve többlet vízigényt indukál – saját jogon is több vízre van szükségük, ami egy ördögi körhöz vezet,

éppen ezért sokkal komolyabban kell venni, akár kötelezővé kellene tenni a zöld algoritmusok használatát.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

Make Europe Stock Great Again

A legtöbben azt hitték - jogosan -, hogy Trump visszatérése új aranykort jelent majd az amúgy is felülteljesítő amerikai piac számára. Hát, ebből eddig nem... The post Make Europe Stock Great

Holdblog

Lakásom van, vagyonom nincs?

Prominens magyar politikus: úgy látom, a migrációval - mindegy, hogy országhatárokon át, vagy belül - csak a baj van. Prominens közgazdász bárhol a világon: a... The post Lakásom van, vagyonom

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Drámai időjárás-előrejelzés érkezett: ekkor robbanhat be a pokolian forró nyár Magyarországon
Díjmentes online előadás

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!

Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Portfolio Hitelezés 2025
2025. május 22.
Kelet - magyarországi Gazdasági Fórum 2025
2025. június 4.
Portfolio Financial IT 2025
2025. május 27.
Portfolio Property X 2025
2025. május 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet