
Kína exportja kétszámjegyű növekedést mutatott Délkelet-Ázsia ipari központjai felé 2025 első öt hónapjában
– részben a bővülő helyi fogyasztói kereslet, részben a külföldi beruházások által fűtött gyáripar miatt, de legfőképp azért, hogy ellensúlyozzák az amerikai vámok miatti veszteségeket.
A hivatalos adatok szerint a Vietnámba irányuló szállítások 18,8%-kal nőttek január és május között 2024 azonos időszakához képest. Thaiföldre 20,9%-kal, Indonéziába pedig 16,8%-kal több kínai termék érkezett. Ezzel szemben Kína globális exportnövekedése 6% volt.
Elemzők szerint a kínai gyártók az amerikai importvámok nyomása alatt egyre több árut szállítanak Délkelet-Ázsia gyárközpontjaiba,
,ahol helyben vagy nyugati piacokra – köztük az Egyesült Államokba – szánt késztermékeket állítanak elő.
„Az export fokozatosan diverzifikálódik, és Délkelet-Ázsia egyre fontosabb kereskedelmi partnerként jelenik meg” – mondta Zhao Xijun, a Pekingi Renmin Egyetem pénzügyi professzora. „A gazdasági és beruházási kapcsolatok egyre szorosabbá válnak.”
Thaiföld és Vietnám különösen ismertek az olyan gyárak miatt – amelyek közül sokat kínai befektetések hoztak létre –, amelyek autókat, okostelefonokat és más újraexportált termékeket állítanak elő.
Bár egyes szállítmányokat Kínából Délkelet-Ázsián keresztül továbbítanak az Egyesült Államokba a vámok elkerülése érdekében, az elemzők szerint gyakori, hogy a gyárak kellő mértékű helyi tartalmat adnak hozzá a kínai alapanyagokhoz ahhoz, hogy a termékeket vietnámi, thai vagy indonéz eredetűként lehessen exportálni. Indonézia klasszikus példája ennek – állítják a szakértők.
„Vegyes képet látunk: egyes kínai exporttermékek félkész alkatrészként kerülnek Indonéziába (például telefon- és autóalkatrészek), mások viszont teljes értékű késztermékként, például járművek vagy gépek formájában” – mondta Rajiv Biswas, a szingapúri Asia-Pacific Economics kutatócég vezérigazgatója.
A kínai exportőrök már azóta elkezdték áthelyezni beruházásaikat a szomszédos Délkelet-Ázsiába, amióta Donald Trump amerikai elnök 2018-ban kereskedelmi háborút indított Kína ellen.
Jayant Menon, a szingapúri ISEAS – Yusof Ishak Intézet vezető kutatója szerint mivel Indonézia nem rendelkezik olyan méretű exportgyártó kapacitással, mint Vietnám vagy Thaiföld, az ide irányuló kínai szállítások különösen gyanússá teszik az esetleges újraexportokat.
Indonézia főként kínai távközlési eszközöket, elektronikai cikkeket, textilt, acélt és vegyi anyagokat importál.
„Trump vámemelései óta azt látom, hogy egyes kínai termékeket más országokon – például Indonézián – keresztül exportálnak újra az Egyesült Államokba”
– mondta Roseno Aji Affandi, a jakartai Bina Nusantara Egyetem nemzetközi kapcsolatok tanszékének oktatója.
Indonézia kétoldalú kereskedelmi többlete az Egyesült Államokkal 2025 első négy hónapjában elérte az 5,4 milliárd dollárt – 1 milliárddal többet, mint tavaly áprilisban – derül ki az Asia-Pacific Economics számításaiból.
A legtöbb délkelet-ázsiai ország kétszámjegyű amerikai vámemelésekkel nézhet szembe, hacsak nem kötnek új kereskedelmi megállapodásokat Washingtonnal július 9-ig.
Az indonéz kereskedelmi minisztérium májusban „növekvő volumenű újraszállított áru” forgalmat észlelt, és szigorítani kívánja az exportok származási bizonyítványainak kiadását – jelentette az állami Antara hírügynökség. Malajzia és Thaiföld már tavaly szigorúbb fellépést ígért az ilyen transzferkereskedelemmel szemben.
Délkelet-Ázsia tíz országot tömörítő ASEAN blokkja csaknem 700 millió fős belföldi piacot jelent, ahol a fogyasztók közvetlenül is egyre több kínai terméket vásárolnak. Az ASEAN vámmentes, szabadkereskedelmi megállapodással rendelkezik Kínával, és rohamosan bővülő, egyre tehetősebb fogyasztói réteget is kínál – emelte ki Zhao professzor a Renmin Egyetemről.
A professzor szerint a kínai exportőrök részben az amerikai piac kiesését próbálják ellensúlyozni az ASEAN-fogyasztók felé fordulással.
„Az ASEAN-országok fogyasztói igényei egyre nőnek” – mondta Zhao.
Címlapkép forrása: Shutterstock
Nagyon kiakadt Franciaország Izrael legutóbbi bombázásán - Két állampolgára is veszélybe került
Nem feltétlenül katonai célpontot ért támadás.
Trumpék betiltották a Whatsappot a hivatali eszközökön
Biztonsági kockázatokra hivatkoznak.
Még mindig vannak ukrán katonák orosz területen, araszolnak előre az orosz csapatok Ukrajnában - Híreink az orosz-ukrán háborúról hétfőn
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Bekerítő hadművelet indult: nagy bajba kerülhettek az ukrán csapatok az utolsó erődvárosban
Hamarosan teljes Dél-Donyeck orosz kézre kerülhet.
Amerika megtámadta Iránt - Így reagál az olaj, a tőzsdék és a forint
Máris lépnek a befektetők.
Módosított kiberbiztonsági határidők!
A 2024. évi LXIX. törvény 2025. május 31-én hatályba lépett módosításai fontos változásokat hoztak, NIS2 irányelv szerinti megfelelési kötelezettségek terén. A módosítás célj
Expressz befektetés négy nemzetközi nagybank részvényeivel - akár 46,5% hozam 3 év alatt
A bankszektor hagyományosan a magas kamatkörnyezet egyik legnagyobb nyertese. Bár a kamatszintek tetőzése már mögöttünk lehet, a jelenlegi szintek továbbra is meghaladják a történelmi átlago
Otthonfelújítás: Ezek a támogatások elérhetőek most - gyermektől függetlenül is
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Otthonfelújítás: Ezek a támogatások elérhetőek most - gyermektől függetlenül is Ha valaki otthonfelújításban gondolkozik számos állami támogat
Ember: küzdj....vagy lépj le!
\"Fight or flight\" - ez lett a jelenkor egyik legnagyobb dilemmája. Küzdjünk tovább (magyarul: éljünk tovább), vagy meneküljünk ki ebből a világból (ne éljünk tovább)?...
The post Ember: k
A régiós együttműködés lehet Közép-Európa kitörési pontja a töredező világrendben
A globális gazdasági és geopolitikai környezet gyökeres átalakuláson megy keresztül, ezzel pedig új lehetőségeket kell megragadnunk. Az egyes nemzetek, politikai és kereskedelmi blokkok közöt
Atomenergiával a klímaváltozás ellen: lehetőség vagy zsákutca?
Miközben a világ egyre égetőbb kihívásokkal néz szembe a klímaváltozás terén, egy jól ismert, de erősen megosztó energiaforrás is újra reflektorfénybe kerül: a nukle
Változások a költözési jogban: Mit jelent ez a gyakorlatban?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Változások a költözési jogban: Mit jelent ez a gyakorlatban? Mi történik 2025. július 1-jétől? Az Országgyűlés elfogadta azt a törvénymódosít
8 működő stratégia a saját ingatlanhoz
Mivel nagyon sokaknak célja, álma, hogy saját ingatlanban lakhassanak, összeszedtem pár tipikus módszert, amivel próbálkozni lehet. Arról már sokat írtam, hogy minden egyéb híreszteléssel ell


- Amerika megtámadta Iránt - Így reagál az olaj, a tőzsdék és a forint
- Megtörtént a nagy állampapír-mutatvány, erős üzenetet küldtek a lakossági befektetők
- Kilőtte Irán a Fatah-1-es rakétát – Ez lehet a legsúlyosabb csapás Izrael ellen?
- Irán jelzést adott – máris eldőlt a háború?
- Olyan történhet a forinttal, amire ebben az évtizedben még nem volt példa
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Egyre csúnyább a háború – Nőhet a világban a terrorfenyegetettség
Lezárás vagy eszkalálódás jön?
Izrael megsemmisítette Irán legpusztítóbb fegyverét - Elhúzódik a háború?
Mit várhatunk ebben a konfliktusban?
Iráni-izraeli konfliktus – 200 forintos drágulás is jöhet a benzinkutakon
A brent ára a 100 dollárt is elérheti.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.