Amőbából készült csodafegyver: 18 országban vethetik be a szuperhatékony biofungicidet
Gazdaság

Amőbából készült csodafegyver: 18 országban vethetik be a szuperhatékony biofungicidet

Portfolio
Az Amoeba francia biotechnológiai vállalat áttörést ért el a fenntartható mezőgazdaságban, miután az Európai Bizottság jóváhagyta biofungicid hatóanyagukat, és megállapodást kötöttek a holland Koppert céggel az Axpera nevű készítmény forgalmazásáról. Az elhalt amőbákból származó, természetes alapú molekulára épülő termék hatékonyan védi a szőlő- és zöldségkultúrákat a gombás megbetegedésektől, miközben környezetbarát és biztonságos alternatívát nyújt a vegyszeralapú növényvédelemmel szemben. A több mint egy évtizedes kutatómunkával kifejlesztett Axpera 2026-tól 18 országban lesz elérhető, a gyártás bővítésével pedig az Amoeba és partnerei a zöld biotechnológia úttörőivé válhatnak.

A franciaországi Amoeba biotechnológiai vállalat áttörést ért el a fenntartható mezőgazdaságban:

az Európai Bizottság jóváhagyta biofungicid (biológiai eredetű gombaölő szer) hatóanyagukat, miközben megállapodást kötöttek a Koppert holland céggel az Axpera nevű készítmény forgalmazásáról.

Ez a döntés különösen jelentős, mivel az Axpera természetes alternatívát kínál a szőlő- és zöldségkultúrákban gyakori gombás megbetegedések – például peronoszpóra (Plasmopara viticola által okozott betegség), lisztharmat (például az Erysiphe nemzetség által okozott fehér penészes bevonat) és penész (különböző gombák által kiváltott rothadások) – ellen, írja a francia Les Echos.

A termék 2026-tól 18 országban lesz elérhető, köztük Franciaországban, Németországban, Olaszországban és az Egyesült Államokban, később pedig Brazíliában is tervezik a bevezetését.

A fejlesztés mögött több mint egy évtizedes kutatás áll. Az Amoeba eredetileg az EDF (a francia állami áramszolgáltató) megbízásából vizsgálta az Aix-les-Bains-i termálvizek mikrobiológiai egyensúlyát, amikor felfedezték, hogy bizonyos amőbák (egysejtű élőlények, amelyek képesek más mikroorganizmusok elfogyasztására) hatékonyan képesek szabályozni a baktériumok számát.

Ezt az alapkutatást először vízkezelésre próbálták alkalmazni, de a szabályozási akadályok – különösen az elővigyázatosság elve (az az európai szabályozási elv, hogy ismeretlen vagy kockázatos biológiai anyagokat csak extrém óvatossággal lehet engedélyezni) – megnehezítették az élő mikroorganizmusok ipari bevezetését.

A cég ezért új irányba indult: a laboratóriumban elpusztított amőbákból kivont molekulákra épülő készítmények fejlesztésébe kezdett.

Az Axpera hatóanyaga ilyen „elhalt” amőba-eredetű molekulán alapul, amely egyszerre környezetbarát és biztonságos az emberi egészségre nézve is. Ez különösen fontos, mivel az európai engedélyezési folyamat akár nyolc évig is eltarthat, amelynek során szigorú hatásossági (mennyire működik a célzott kártevők ellen) és toxicitási (mennyire káros az emberre, állatra vagy környezetre) vizsgálatokat kell elvégezni.

Az Amoeba ennek tudatában öt különböző szabadalmi családdal védte le fejlesztését, és már az Egyesült Államokban is sikerült biocidként (életellenes hatású, pl. fertőtlenítő vagy kórokozókat pusztító anyag) engedélyeztetnie az egyik változatát.

Az áttörés tehát hosszú és kockázatos úton jött létre, mintegy 45–50 millió eurós befektetéssel.

Az ipari gyártás egyelőre Franciaországban, Chassieu-ban történik, évi körülbelül egy tonna mennyiségben, de a tömeggyártás előkészítése már zajlik. A Koppert – a világ egyik vezető biológiai növényvédelmi (vegyszermentes növényvédelemmel foglalkozó) vállalata – a tervek szerint saját gyártósort is létrehoz Hollandiában.

Ez kulcsfontosságú, mert a biológiai eredetű szerek rövid ideig tárolhatók (rövid a szavatossági idejük), így a helyi gyártás elengedhetetlen. Az Amoeba példája jól mutatja, hogy a zöld biotechnológia nemcsak technológiai, hanem szabályozási és üzleti kihívásokon is keresztül tudja verekedni magát – és ha sikerrel jár, akkor valós alternatívát kínálhat a vegyszeralapú mezőgazdaság kiváltására.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Kényszerszövetségesével bukhat Magyarország, Ursula von der Leyen megtalálta a kiskaput
Portfolio Sustainable World 2025
2025. szeptember 4.
REA SUMMIT 2025 – Powered by Pénzcentrum
2025. szeptember 17.
Portfolio Future of Finance 2025
2025. szeptember 18.
Portfolio Private Health Forum 2025
2025. szeptember 30.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Díjmentes online előadás

Számolj háromig és start!

Webináriumunkon megmutatjuk, hogyan indítsd el első befektetésed, milyen új funkciók érhetők el kereskedési platformjainkon, és hogyan vághatsz bele magabiztosan a tőzsdei kereskedésbe – akár már holnap.

Ez is érdekelhet