
Az Európai Bizottság szóvivője bejelentette, hogy egy uniós delegáció utazik Pozsonyba, ahol
a szlovák kormánnyal tárgyalnak az orosz gázellátásról való leválás lehetőségeiről
- számolt be a Montel.
Az Európai Bizottság szóvivője egy februárban megtartott sajtótájékoztatóján azt közölte, hogy megkezdődtek a technikai szintű egyeztetések Magyarországgal és Szlovákiával az ukrajnai gáztranzit jövőjéről, és ennek érdekében egy külön munkacsoportot is létrehoznak a régió energiabiztonságának biztosítására. Akkor, ennek eredményeként a magyar kormány elengedte a vétófenyegetést, és támogatását adta a már meglévő Oroszországot érintő szankciók meghosszabbításához.
A mostani megbeszélés célja annak feltérképezése, hogyan lehet megkönnyíteni a leválást Szlovákia számára, beleértve a pénzügyi hatások kezelését is. A téma különösen aktuális, miután az EU júniusban közölte azt az ütemtervét, amely 2027 végéig betiltja az orosz gáz- és kőolajimportot az EU-ban. A javaslatot mind Szlovákia, mind Magyarország kritizálta, mivel mindkét ország hosszú távú gázszerződéseket kötött az orosz Gazprommal. Magyarország esetében ez egy 4,5 milliárd köbméteres éves mennyiséget jelent 2035-ig.
A szlovák SPP gázvállalat, amely megkötötte az üzletet a Gazprommal, múlt hónapban figyelmeztetett:
a hosszú távú szerződés idő előtti felbontása esetén a Gazprom 16 milliárd eurós kártérítést követelhet a "take or pay" záradék alapján.
Az SPP 2034-ig évi 3 milliárd köbméter gázt vásárol a Gazpromtól, miközben Szlovákia teljes gázigénye 2023-ban körülbelül 4,3 milliárd köbméter volt, amelynek 99%-a importból származott.
Bár információk nincsenek a megbeszélések pontos tematikájáról, de valószínű, hogy ez lehet az egyik sarkalatos pont. Az EU tisztában van a problémával, és korábbi nyilatkozatok alapján egy olyan jogi megoldást találtak (vis maior), amely utólag érvénytelenné teszi a fennálló szerződéseket, ezért az érintett vállalatoknak nem kell megfizetni a kártérítést.
Külön érdekesség, hogy a Bizottság szóvivője - a híroldal beszámolója alapján - nem tért ki arra, hogy Magyarország részt vesz-e ezeken a tárgyalásokon. Az eredeti egyezség úgy szólt, hogy a munkacsoport ülésein a magyar fél is részt vesz. Ezért érdemes lesz a holnapi híreket figyelni, kapott-e meghívást hazánk a tárgyalóasztal mellé.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A Wizz Air járatait is érinti a francia légiforgalmi irányítók sztrájkja
Ez most sokakat érint.
Lecsapott az ukrán hírszerzés: felrobbantották Putyin egyik fontos ideológusát
Sokáig vezette a nagyvárost is.
Sose volt még ilyen: ez volt minden idők legszárazabb júniusa Magyarországon
Voltak szerencsésebb területek.
Innovációtól az energiáig - 2025-ös vállalati pályázatok útikalauza
Az energetikai fenntarthatóság és az innováció kéz a kézben járnak a hazai pályázati palettán - ez az összefoglaló a cégek számára a releváns és legfontosabb programokat mutatja be.
Magyar céget venni nem kell félnetek jó lesz
A magyarországi székhelyű gazdasági társaságok tulajdonosai számára az exit lehetősége gyakran egy külföldi befektetőnek történő cégeladás formájában testesült meg. A Magyar Állam azo
A Klubvébé lehet az új Szuperliga
Javában zajlik a 2025-ös, lényegében kísérleti Klubvilágbajnokság az Egyesült Államokban. A látottak inkább kevesebb, mint több meglepetéssel szolgálnak, de lehet, hogy van valami, amiről
VIDEÓ! Német fiskális fordulat: kiaknázatlan részvénylehetőségek?
2025-ben Németország történelmi léptékű, több mint 500 milliárd eurós, 12 év alatt megvalósuló fiskális élénkítő programot hirdetett meg a gazdaság új pályára állítására. A csoma
3 százalékos lakáshitel jön az első lakásvásárlóknak - itt vannak a részletek!
Orbán Viktor mai bejelentése felrobbantotta az internetet: új, 3%-os lakáshitelt vezetnek be első lakásvásárlóknak - bárki és bárhol igényelheti majd. De mit jelent ez pontosan? Idő közben m
Fenntartható papír falevelekből
A lehullott falevelek is tartalmazzák a papírgyártás legfontosabb alapanyagát a cellulózt.
Új bróker a magyar piacon - XTB
Talán kevesen tudják, de az XTB eddig csupán CFD platform volt Magyarországon (más országokban végzett klasszikus bróker tevékenységeket is). Éppen ezért én sem írtam róluk soha . Múlt hét
Mi történik, ha nem tudod fizetni a hiteledet?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Mi történik, ha nem tudod fizetni a hiteledet? Félelem a hiteltől Az egyik leggyakoribb érv, amit sokan a hitelfelvétel ellen hoznak fel, az az, hogy ha

5MW-os naperőmű épült Jászfényszarun – átadták a NEWERGIES Kft. egyik legnagyobb projektjét (x)
Mobilról igényelhető hitelkártyát kínál a Gránit Bank (x)

- Kényszerszövetségesével bukhat Magyarország, Ursula von der Leyen megtalálta a kiskaput
- Kinőtt Európában egy új gazdasági nagyhatalom, az EU is megnyitja a pénzcsapot
- Nagy megszorításról döntött a magyar kormány
- Figyelem, napelemesek: holnap jön az új adatszolgáltatási kötelezettség
- Szép csendben megindultak a kirúgások Magyarországon, és még nincs vége a leépítési hullámnak
A nyugat-nílusi láz csak a kezdet, újabb egzotikus betegségek jöhetnek
Az invazív szúnyogfajok megjelenésével új kórokozók is felbukkanhatnak.
Lépett a kormány: elég segítség ez a legnagyobb veszéllyel küzdő gazdáknak?
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Az energiatárolás nem csupán egy termék, hanem komplex szolgáltatás
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
Kereskedés külföldi részvényekkel
Kezdő vagy, de külföldi részvényekkel kereskednél? Megmutatjuk, mire figyelj a kiválasztásnál, melyik platformunk a legjobb ehhez, és hogyan segít tanácsadó szolgáltatásunk, hogy magabiztosan lépj a nemzetközi piacokra.