Megpendítették az államcsődöt! Súlyos megszorítások jönnek Romániában
Gazdaság

Megpendítették az államcsődöt! Súlyos megszorítások jönnek Romániában

MTI
Gazdasági megszorító intézkedéseket jelentett be szerda délutáni sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan román miniszterelnök.

Minden 100 lej mellé, ami adók és illetékek formájában folyik be a központi költségvetésbe, a kormány kénytelen 32 lej hitelt felvenni, hogy fedezni tudja az állami kiadásokat

– mondta Ilie Bolojan.

Ha nem tennénk semmit, vagy halogatnánk az intézkedéseket, akkor a román állam fizetésképtelenné válna, a hitelezőink nem nyújtanának kölcsönöket, nem tudnánk fedezni az állami kiadásokat, beleértve a béreket és a nyugdíjakat.

Nem lenne hozzáférésünk az uniós forrásokhoz, a folyamatban levő beruházások felét le kellene állítanunk, tette hozzá.

Brutális recesszióba kerülnénk, ami rengeteg munkahely elvesztésével, nagy munkanélküliséggel, a lej elértéktelenedésével járna

- mondta a kormányfő.

Mindezek megelőzése érdekében a bukaresti kormány három lépésben hajt végre a költségvetési bevételek növelését és a kiadások csökkentését célzó megszorító intézkedéseket - közölte Bolojan.

  • Az első, augusztus 1-jén életbe lépő intézkedéscsomag részeként 19 százalékról 21 százalékra nő az általános áfakulcs.
  • Bizonyos termékek és szolgáltatások (élelmiszerek, gyógyszerek, tűzifa, hőenergia, könyvek, ivóvíz és csatornázás, vendéglátóipar) áfája a jelenlegi 5, illetve 9 százalékról 11 százalékra emelkedik.
  • A szeszes italok, a dohányáru és az üzemanyagok jövedéki adója 10 százalékkal nő. A 3000 lejt (236 280 forint) meghaladó nyugdíjak után egészségbiztosítási járulékot kell fizetni.
  • 2026. január 1-től 10 százalékról 16 százalékra nő az osztalékadó,
  • és pluszadót vet ki a kormány a bankok nyereségére,
  • valamint a szerencsejátékokból származó profitra.

A júniusban hivatalba lépett Bolojan-kabinet azt követően döntött a megszorító intézkedések bevezetése mellett, hogy egyértelművé vált, a kormányzati bevételek és kiadások jelenlegi szintje mellett elérhetetlen az idei 7,04 százalékos GDP-arányos deficitcél.

Május végén 3,39 százalék volt Románia GDP-arányos költségvetési hiánya, míg az egy évvel korábbi 3,41 százalék. Románia a bukaresti pénzügyminisztérium módszertana alapján 8,65 százalékos, míg az uniós ESA módszertan szerint 9,3 százalékos deficittel zárta 2024-et, ami a legmagasabb érték volt az Európai Unióban.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

Én parkolnék, de nem tudok

Mi egy parkolóhely értéke? És a lakhelyé? Lehet érzelemmentesen dönteni? Ki mellé áll a közgazdaságtan? Balásy Zsolt a fokozódó világban a fokozódó urbanizációs helyzettel foglalkozik.

KonyhaKontrolling

Nem TBSZ brókerek Magyarországon

Már több mint 3 éve írtam a TBSZ-t ajánló brókerekről, amelyeket érdemes használni. Időközben sajnos a TBSZ adózása megváltozott, ezért arra gondoltam, hogy megnézem, van-e érdemes nem TB

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Bármelyik pillanatban elsöprő támadást indíthat a nagyhatalom – Nyakunkon az újabb pusztító háború?
Portfolio Sustainable World 2025
2025. szeptember 4.
REA SUMMIT 2025 – Powered by Pénzcentrum
2025. szeptember 17.
Portfolio Future of Finance 2025
2025. szeptember 18.
Portfolio Private Health Forum 2025
2025. szeptember 30.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Interaktív online előadás

Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez

Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.

Díjmentes online előadás

Kereskedés külföldi részvényekkel

Kezdő vagy, de külföldi részvényekkel kereskednél? Megmutatjuk, mire figyelj a kiválasztásnál, melyik platformunk a legjobb ehhez, és hogyan segít tanácsadó szolgáltatásunk, hogy magabiztosan lépj a nemzetközi piacokra.

Ez is érdekelhet