
Magyarországon szűk három éve megállt a gazdaság bővülése. A választásra szétpörgetett gazdaság, az energiaválság, majd az ezek által is táplált inflációs krízis, a költségvetés kiigazítási kényszere, az uniós forrásbeáramlás elapadása azt eredményezte, hogy az utóbbi 11 negyedévből 7-ben csökkent a GDP az előző negyedéhez képest.

Eközben a szlovák gazdaság folyamatosan növekedett, és ennek az időszaknak a második felére a lengyelek és a csehek is dinamizálódtak. Ha a három évvel ezelőtti helyzetet, 2022 elejét tekintjük bázisnak, akkor már szemmel látható a lemaradás. (A magyar gazdaság ciklikus csúcsa egyébként egy negyedévvel később jött, ha az lenne az összevetés alapja, még előnytelenebb kép adódna.) Bár a 2020-as évek az Európai Unióban finoman szólva sem egy fáklyásmenet, három év alatt a V4-es társaik képesek voltak 3-5%-os növekedésre.

Az alábbiakban végignézzük, hogy a gazdaság mely területein milyen relatív teljesítményt nyújtottunk.
Ahol van növekedés: a lakossági fogyasztás
Egy országban a megtermelt GDP-t elfogyasztják, beruházásra fordítják vagy exportálják. A V4-országokban a fogyasztási kiadások alapvetően növekvő pályán vannak, a magyar sem lóg ki:

Sőt, ha a lakosság fogyasztását nézzük, magyar szempontból ennél is szebb a kép, hiszen 2022 eleje óta nálunk a legnagyobb a javulás.

Ezzel szemben a kormányzati fogyasztásban érződik a költségvetési fogyókúra hatása:

Érdekesség egyébként, hogy míg a háztartások hároméves fogyasztási dinamikája jól, az államé rosszul, addig szintben nézve pont fordított a kép. Az egy főre jutó, vásárlóerő-paritáson számolt lakossági fogyasztásban az EU-ban nagyon gyenge a pozíciónk, a kormányzati költések viszont GDP-arányosan nagyon magasak.
Ami igazán fáj
Sokszor írtunk a hazai beruházási lufi kipukkanásáról, és arról, hogy mennyire megállíthatatlannak tűnik a szabadesés. A V4-es országcsoportból való kilógásunk itt a leglátványosabb:

Bár a beruházási klíma a globális bizonytalanság, a Covid előtti világhoz képest magas forrásköltség miatt mindenhol igen borús, de olyan összecsuklást sehol nem látunk, mint Magyarországon. Ezt mutatja, ha az árváltozástól szűrt beruházási ráta alakulását nézzük. Ráadásul amíg ez magas volt, addig sem hozott látható növekedési előnyt. (Erről részletesebben írtunk, például itt.)

Bár kisebb az alulteljesítés, de az export alakulására sem lehetünk büszkék régiós viszonylatban. Jól látható, hogy a szintén EU fejlettebb piacai felé orientálódó, nyitott, exportorientált V4-es társaink kiviteli teljesítménye kevésbé fázott meg a hűvös globális környezetben.

Szenvedő ipar
A beruházások és az export vesszőfutása termelési oldalról nézve nem meglepő módon a termelő ágazatokat üti meg leginkább. Bár a mostanában problémásnak számító járműgyártás dominancája nem csak nálunk jellemző, mégis csak a mi feldolgozóiparunk váltott a tartós lejtmenetbe.

Ugyanez érvényes az építőiparra. Bár az ágazat teljesítménye egyetlen visegrádi országban sincs a 2022 elején látott felett, a visszaesés idehaza a leglátványosabb.

Ahol sokkal vegyesebb a kép
Ahogy említettük, a magyar gazdaságban a lakossági fogyasztás tartja a lelket, ezért nem meglepő, hogy az erre legérzékenyebb szolgáltató szegmensben nem ilyen csúnya a kép. Alulteljesítő ágazatok azért itt is vannak, például a kormány által igencsak gyötört kiskereskedelem és pénzügy:

Ám eközben például az információ, kommunikáció szektor kifejezetten jól teljesít:

Természetesen egy hároméves látleletből nem szabad messzemenő következtetéseket levonni, az alulteljesítésnek biztosan nem csak strukturális, hanem ciklikus okai is vannak. Ezért összegzésként csak annyit érdemes megállapítani, hogy a magyar gazdaság elmúlt három éve kifejezetten rosszul sikerült és ezt nem csak a hazai adatok "önértéke", hanem azok régiós országokkal való összevetése is igazolja.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Döntött a kormány: több mint egy milliárd forint vis maior támogatást utalnak el
Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter közölte a részleteket.
Ukrajna miatt lépett a ROKaF: eljöhetett a legendás fegyverek alkonya
Nagy változásra utal a döntés.
Amit nyert a forint réven, elveszítette a vámon
Az inflációs adat után nagy erősödést követett a gyengülés.
Fegyvert küld Ukrajnának Donald Trump, támadás érte Moszkvát - Híreink az orosz-ukrán háborúról kedden percről percre
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.
Elképesztő mennyiségű élelmiszert dobunk ki, pedig léteznek jó alternatívák
A SPAR fenntarthatósági jelentéséből több jó gyakorlat is kiderül.
Értékpapír és állampapír öröklése
A pénzügyi tudatosság nem áll meg a befektetéseknél - az öröklés kérdésköre legalább ennyire fontos. Különösen igaz ez a bank- és értékpapírszámlákon elhelyezett pénzeszközök, ért
GINOP pályázat: Felfüggesztés és keretemelés
A GINOP Plusz-1.2.4-25 pályázati felhívás, amely a leghátrányosabb helyzetű régiókban és a Szabad Vállalkozási Zónákban működő mikro- és kisvállalkozások támogatását célozza, 2025.
Jogszerű lesz-e, ha tényleg teljesen automatizáltan bírságolják meg a Pride résztvevőit?
A június 28-án lezajlott rendezvény kapcsán már számos jogi kérdés felmerült, így - többek között - az arcfelismerő technológia alkalmazásával összefüggésben (lásd erről a korábbi po
A hosszú spanyol éjszaka tanulságai - eljött az aksik ideje
Néha 5-6 éves megtérülési időről is lehet hallani az akkumulátoros energiatárolók piacán, a következő 5 évben megnégyszereződhet a tárolók összkapacitása. Viszont olyan elánnal növeks
Hogyan válassz megbízható kivitelezőt otthonfelújításhoz?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Hogyan válassz megbízható kivitelezőt otthonfelújításhoz? A felújítási támogatások igénybevételénél az egyik legnagyobb félelem a kivitelező
Németország hűti legjobban a világot
Évi 201 ezer tonna fagyi külföldre - ezzel Németország messze a világ legnagyobb exportőre volt 2023-ban, a fagyi őshazájának tartott Olaszország a kanyarban sincs. Persze...
The post Németorsz
Én parkolnék, de nem tudok
Mi egy parkolóhely értéke? És a lakhelyé? Lehet érzelemmentesen dönteni? Ki mellé áll a közgazdaságtan? Balásy Zsolt a fokozódó világban a fokozódó urbanizációs helyzettel foglalkozik.
Az osztalék portfólióm - 2025. június
Pár darab AT&T-adtam el, mert kellett egy kis pénz, és kaptam pár osztalékot is, más említésre méltó dolog nem történt júniusban.VáltozásokAT&T (T) eladás: kb. a részvényeim 10%-

Több ezer cég váltott digitális bankolásra a BinX-szel (x)

- Végzetes háború törhet ki az USA és Kína között - Pillanatokon belül hatalmas fordulatra lesz szükség Magyarországon
- Bármelyik pillanatban elsöprő támadást indíthat a nagyhatalom – Nyakunkon az újabb pusztító háború?
- Mit hozhat a lakáspiacon az első vásárlók 3%-os lakáshitele?
- Azt mondtuk, hogy ez lehet a következő aranyláz – Be is jött
- Kényszerszövetségesével bukhat Magyarország, Ursula von der Leyen megtalálta a kiskaput
Nagy árat fizetünk a kiköltekezésért: már látszik a csúnya elcsúszás
Sötét felhők a költségvetés felett.
El kell fogadni: ez már nem az a klíma, amire a világunk épült
Az éghajlatváltozás lehet az, ami átbillenti a növekedést a recesszióba.
Megjöttek a részletek – Megmozgathatja a lakáspiacot a kormány új kedvezménye?
Szinte bárhol és szinte bárki igénybe veheti majd.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
Kereskedés külföldi részvényekkel
Kezdő vagy, de külföldi részvényekkel kereskednél? Megmutatjuk, mire figyelj a kiválasztásnál, melyik platformunk a legjobb ehhez, és hogyan segít tanácsadó szolgáltatásunk, hogy magabiztosan lépj a nemzetközi piacokra.