Kemény bírálat érkezett: önkényuralom felé sodródik Amerika
Gazdaság

Kemény bírálat érkezett: önkényuralom felé sodródik Amerika

Portfolio
Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságának legújabb döntése jelentősen megerősíti az elnöki hatalmat, ami alapjaiban változtathatja meg az amerikai demokráciát és az ország nemzetközi szerepét - írta a Süddeutsche Zeitung.

A július 4-i amerikai függetlenség napja előtt a Legfelsőbb Bíróság olyan alapvető döntést hozott,

amely mélyreható változásokat hozhat az Egyesült Államok működésében és a világgal való kapcsolatában.

- írja véleménycikkében Reymer Klüver. A bíróság konzervatív többsége úgy határozott, hogy az alsóbb szintű bíróságok nem állíthatják meg ideiglenes intézkedéssel az elnöki rendeleteket, még akkor sem, ha azok nyilvánvalóan alkotmányellenesek.

Ez a döntés gyakorlatilag kivonja az elnöki dekrétumokat az azonnali jogi ellenőrzés alól. Csak akkor lehet megállítani az elnököt, ha a rendeletek elleni perek végigmennek a bírósági rendszeren és eljutnak a Legfelsőbb Bíróságig. Addig viszont érvényes marad, amit az elnök elrendel, függetlenül attól, hogy az megfelel-e a jogszabályoknak - emeli ki Klüver.

A határozat lényegében jóváhagyja Donald Trump "birodalmi elnökség" koncepcióját, amely szerint az elnök saját hatáskörében, a Kongresszus megkerülésével, sőt akár a hatályos törvények figyelmen kívül hagyásával kormányozhat. Trump alelnöke, J. D. Vance korábban úgy fogalmazott: "A bírák nem ellenőrizhetik a végrehajtó hatalom legitim erejét" – ami most valósággá vált.

Klüver szerint

Ez az ítélet gyakorlatilag eltakarítja az igazságszolgáltatást az elnöki önkényuralom útjából.

A Kongresszus már amúgy sem működik ellenőrző szervként, ahogy azt az alkotmány eredetileg előírta - véli a szerző. A republikánus többség mindkét házban általában úgy szavaz, ahogy az elnök előírja, miközben Trump fenyegetésekkel hallgattatja el a saját soraiban jelentkező ellenvéleményeket.

Ez elsősorban az amerikaiak problémája, de mint minden, ami a vezető szerepet betöltő USA-ban történik, ennek is hatalmas hatása van a világ többi részére, hangsúlyozza Klüver. Egy birodalmi Amerika már nem szolgálhat politikai modellként.

Az USA éppen eljátssza demokratikus vezető szerepét, ráadásul köztársaságának 250. évfordulója közeledtével.

A sokat emlegetett nyugati értékközösség minden egyes Trump-aláírással egyre inkább sarabjaira hullik, miközben az USA búcsút int a multilateralizmusnak, a nemzetközi kötelezettségek pedig csak addig érvényesek, ameddig Trump akarja - írja Klüver.

Címlapkép forrása: Shutterstock

Holdblog

Szegény, de szexi...

Kicsit kapitalista, kicsit szocialista; kicsit nyugati, kicsit keleti; kicsit drága, kicsit olcsó: ez Berlin Zentuccio szemüvegén át. A HOLDBLOG állandó világutazó szerzője a német fővárosról

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet