Hihetetlen válságban az ukrán állam gazdálkodása, az EU sürgős intézkedésekre kényszerül
Gazdaság

Hihetetlen válságban az ukrán állam gazdálkodása, az EU sürgős intézkedésekre kényszerül

Portfolio
Az Európai Unió sürgősen keresi a módját, hogyan fedezze Ukrajna jövő évi akár 19 milliárd dolláros költségvetési hiányát, miközben Kijev csökkenő amerikai támogatással és a tűzszünet egyre halványuló esélyeivel néz szembe – írta meg a Financial Times. Sokan számoltak azzal, hogy 2025-ban vagy 2026 első felében véget érhet a háború, de már senki nem hisz ennek a forgatókönyvnek.

Az Európai Bizottság több lehetőségről tárgyal a tagállamokkal, köztük a katonai támogatások költségvetésen kívüli juttatásként történő folyósítását, a G7-ek meglévő 50 milliárd dolláros támogatási programjából származó kölcsönök felgyorsítását, valamint az EU-ban befagyasztott orosz állami vagyoneszközök további hasznosítását is felvetik.

Növekvő aggodalom tapasztalható a jövő év miatt, és sok érdekelt félnek, akik idén tűzszüneti megállapodásra számítottak, újra kell számolniuk kiadásaikat, felismerve, hogy finanszírozási hiány van, bárhogyan is próbálják megoldani

– nyilatkozta egy magas rangú uniós tisztviselő.

Az Európai Bizottság már kénytelen volt módosítani az Ukrajnával kapcsolatos finanszírozási források 2025-ös kifizetéseit az elhúzódó konfliktus és a Moszkvával kötendő tűzszünet bizonytalansága miatt.

Az IMF becslései szerint Ukrajna jövő évi finanszírozási igényei fedezettek, de ez azon a feltételezésen alapul, hogy a háború idén vagy 2026 közepén véget ér.

Ezt a forgatókönyvet azonban sem Ukrajna, sem az EU nem tartja valószínűnek.

Az egyik javaslat szerint az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást kétoldalú juttatásként lehetne folyósítani, amelyet külön, "költségvetésen kívüli külső transzferként" számolnának el, miközben beszámítanák a nemzeti védelmi kiadási célokba is.

Egy másik lehetőség a G7-ek meglévő 50 milliárd dolláros programjából származó kifizetések előrehozása, amely a Nyugaton befagyasztott orosz állami vagyoneszközök nyereségére alapozva nyújt kölcsönöket Kijevnek.

Tűzszünet hiányában Kijev legalább 8 milliárd dolláros hiányra számít 2026-ra még akkor is, ha az ígért összegek egy részét előre folyósítják. Ha ez nem történik meg, a finanszírozási hiány elérheti a 19 milliárd dollárt.

További lehetőségként felmerült a befagyasztott orosz vagyoneszközök jobb hasznosítása kockázatosabb befektetési osztályokba történő átcsoportosítással, miközben kidolgoznának egy módszert a potenciálisan nagyobb pénzügyi veszteségek felelősségének megosztására, hogy ne Belgiumnak - ahol a vagyoneszközök többségét tartják - kelljen egyedül viselnie azokat.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet