Kína és az EU le sem ültek a tárgyalóasztalhoz, már egy kanál vízben megfojtják egymást
Gazdaság

Kína és az EU le sem ültek a tárgyalóasztalhoz, már egy kanál vízben megfojtják egymást

Portfolio
Két héttel a pekingi EU–Kína-csúcs előtt látványosan romlanak a két fél közötti kapcsolatok. Kereskedelmi megtorlások, politikai üzengetés és az ukrajnai háború miatti feszültség árnyékolja be az eredetileg ünnepi találkozót. A háttérben Kína egyre nyíltabban áll ki Oroszország mellett, az EU pedig egyre keményebb hangot üt meg.

Két héttel a július 24-re tervezett pekingi EU–Kína-csúcs előtt érezhetően nő a feszültség. A találkozót már most lerövidítették egy nappal. Az eseményt eredetileg a diplomáciai kapcsolatok ötvenedik évfordulójára szánták, de a hangulat „párbeszéd helyett süketek párharca” lett – számolt be a tárgyalások előkészítéséről a francia Les Echos.

A viták fő terepe a kereskedelem. Kína európai orvosi eszközöket célzott meg válaszul az uniós intézkedésekre, miután a tiltott szubvenciók, valamint az irányított közbeszerzések miatt az EU-s gyártók indulását ellehetetlenítették a tendereken, Brüsszel is kitiltotta a kínai szereplőket a belső piacról. Peking emellett hat hónappal meghosszabbították az európai sertéshúsra vonatkozó dömpingellenes vizsgálatot. Kína továbbra is korlátozza a ritkaföldfémek kivitelét, miközben enyhítést vár az uniós elektromosautó-vámok ügyében.

Brüsszel viszont nem hajlandó összekapcsolni a különböző vitás pontokat.

Ursula von der Leyen keddi strasbourgi beszéde olaj volt a tűzre a lapnak nyilatkozó források szerint. Mint arról beszámoltunk, a Bizottság elnöke azzal vádolta Pekinget, hogy állami támogatásokkal elárasztja a világpiacot, és ellehetetleníti a versenyt.

A nyilatkozatot Brüsszelben üzenetként értelmezték Washington felé, ahol az EU az Egyesült Államokkal zajló kereskedelmi tárgyalásokon igyekeztek jobb helyzetbe kerülni.

A feszültség közvetlen oka egy múlt heti nyilatkozat lehetett. Vang Ji kínai külügyminiszter európai körútján nyíltan közölte Kaja Kallasszal, hogy Peking nem tudna elfogadni egy orosz vereséget Ukrajnában.

Ez az üzenet megerősítette a kínai–orosz összefonódás súlyát, és dermesztően hatott az európai diplomatákra.

Elemzők most legfeljebb szimbolikus eredményekre számítanak a július végi csúcson. Alicia Garcia Herrero Kína-szakértő szerint a legvalószínűbb forgatókönyv az eddigi stagnáló folyamatok folytatása. Ursula von der Leyen és Antonio Costa Pekingbe utaznak, Hszi Csin-ping részvétele viszont csak az utolsó pillanatban vált biztossá. Távolmaradása diplomáciai arculcsapás lett volna, ahogyan 2008-ban is, amikor Peking lemondta a lyoni csúcsot a Dalai Láma franciaországi látogatása miatt.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Kasza Elliott-tal

Target Corporation - elemzés

2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet