
Amikor Haley Pavone, a kaliforniai Pashion Footwear cipőmárka alapítója májusban kézhez kapta a 80 ezer dolláros vámterhet, azonnal lépnie kellett. Leállította a cége toborzását, és egy új online fizetési díjat is bevezetett, hogy valahogy kigazdálkodja a váratlan kiadást.
Pedig Pavone elhatározta, hogy megpróbálja elvinni a gyártást Kínából, miután Donald Trump amerikai elnök vámháborús licitbe kezdett az ázsiai országgal – csak éppen nem sikerült. Brazil, indiai és vietnámi gyárakat is számba vett, de mindenhol falakba ütközött. A gyárak magasabb minimális rendelési értéket követeltek meg, a munkások pedig nem voltak kellően képzettek ahhoz, hogy legyártsák a márka különleges cipőit, amelyek laposból magassarkúvá alakíthatók. Ráadásul még ha talált is volna megfelelő munkaerőt, az alapanyagokat akkor is Kínából kellett volna beszereznie.
Egy próbapéldány Vietnamból – egy szíjas sarok – egyszerűen csak csúnya lett.
Így aztán, még akkor is, amikor áprilisban egyes termékei vámja elérte a 190%-ot (!), úgy döntött, marad a megszokott kínai beszállítóknál.
"Senki sem olyan optimalizált, mint Kína" – mondta a 29 éves cégalapító. "Az ottani munkaerő képzettsége és tudásszintje ezekben a különböző iparágakban drámaian meghaladja azt, amit máshol lehet találni."
És ezzel a problémával nincs egyedül. A globális vállalatok továbbra is ki vannak szolgáltatva a kínai gyártásnak, különösen, ha amerikai fogyasztókat szolgálnak ki. A Rhodium Group szerint még azokban az iparágakban is – mint az elektronika, autóipar vagy textil – ahol nagyobb a diverzifikáció, az alapanyagokat a cégek gyakran továbbra is Kínából szerzik be.
A gyártás átköltöztetése sokszor csak látszólagos. Egy friss kutatás azt vizsgálta, hogy hogyan változott a Kínából USA-ba irányuló szállítmányok volumene Donald Trump előző elnöki ciklusa és az akkor vámemelések óta. Arra jutottak, hogy az Egyesült Államok Kínától való függősége 2017 óta valójában csak 6 százalékponttal csökkent – nem nyolccal, amennyivel gondolták, hogy fog. Ennek oka részben az ún. de minimis szállítmányok elterjedése, amelyek vámmentesek 800 dollár alatti érték esetén, illetve az átrakodásos kereskedelem ("transshipment"), vagyis a kínai termékek harmadik országokon keresztüli továbbítása.
Az exportadatok is ezt mutatják: miközben Kína közvetlen exportja az Egyesült Államokba visszaesett, az export Délkelet-Ázsiába meredeken megugrott.
Ezekből az országokból rekordmennyiségű áru érkezik az USA-ba – ami mutatja, hogy a kínai alkatrészek továbbra is kulcsfontosságúak a globális ellátási láncban.
Pavone cipői például a kínai Dongguan városában készülnek, amely a textilipar egyik központja. A szükséges műanyag, fém és szövet alkatrészek a közelből, bejáratott ellátási láncokon keresztül érkeznek. Ráadásul kis tételben is kipróbálhat új dizájnokat, így minimalizálva a kockázatot.
A gyár, amelyben készülnek a cipők, 2000 fős, és a dolgozók fele mérnök. A beszállítója, a Lovejoy Studio tulajdonosa, Long Jaquin második generációs cipőkészítő. Long már 2014-ben nyitott egy gyárat Vietnámban, most pedig Indonéziában tervez hasonlót – de ehhez képzés, befektetés és idő kell. "Az amerikai ügyfelek nyomást helyeznek ránk, hogy menjünk külföldre, de nagyon nehéz áthelyezni a gyártást."
„Ez nagyon, nagyon rossz. Nem tudom, hogy hogyan kellene rendesen végeznem a munkám” – mondta Pavone.
Ennek egy kiváló évnek kellett volna lennie, ehelyett most az fogja meghatározni az évet, hogy egyáltalán túléljük-e.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Miért akarja meghódítani Ukrajnát Putyin? – Száz évvel ezelőtti szövegek adhatnak választ a kérdésre
Ki volt Pjort Szavickij, az eurázsianizmus egyik alapítója?
Coldplay‑koncerten lebukott, másnap lemondott: távozik az Astronomer vezérigazgatója
A botrány után új vezetőt keres a vállalat.
Halálos hajóbaleset Vietnamban - Legalább 27 áldozat, köztük gyerekek
A Wipha vihar turistákat sodort a halálba.
Elektromosautó‑botrány: kozmetikázták a számokat a kínai gyártók
Felfújt számok, becsapott vevők.
Saját szövetségese túrja ki az oroszokat az egyik legzsírosabb fegyverbizniszből
Ezzel valószínűleg nem sokan számoltak.
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
VIDEÓ! Bitcoin a csúcson, altcoinok készenlétben: Indul a következő altszezon?
2025. július 1-jétől Magyarország új kriptovaluta-szabályozása lépett életbe, amely kizárólag hivatalosan engedélyezett szolgáltatók közreműködésével teszi lehetővé a kriptovaluták v
Követett részvények - 2025. július
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
A magyar állam találkozása a közgazdaságtannal
A kormány több bevételszerző próbálkozása alatt is beleütközött a Laffer-görbébe. Ideje tehát megnézni, mit is tud ez az egyszerű, de annál fontosabb közgazdasági összefüggés, és... T
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban Évente több százmillió tonna műanyagot állítunk elő, melynek jelentős
Régi berögződések - elengedjük őket?
Pár hete az egyik kommentben V nevű olvasóm felvetette, hogy mennyire fontos néha felülvizsgálni a spórolási szokásainkat is. Lehet, hogy valami, ami 10 éve még értelmes és hasznos dolog volt
Target Corporation - elemzés
2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj
G20-csoport: úton a szén-dioxid-mentes áramtermelés felé
Technológiai trendek, kihívások és szakpolitikai irányok az IEA 2025-ös jelentése alapján.


Agrárvita: mi szól a nagy EU-s agrárreform mellett és ellen?
Szakértőink ütköztették érveiket a területalapú támogatások reformjáról.
Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Bikák és Medvék: Kivel jobb haverkodni a tőzsdén?
Hogyan ismerd fel, hogy épp emelkedő (bull) vagy csökkenő (bear) piacon jársz? Megtanulhatod, mikor érdemes növelni a kockázatvállalást, és mikor jobb óvatosan hátrálni.