
Évtizedek óta tartó népességcsökkenés, elöregedő társadalom, nyitott, külföldtől függő gazdaság és munkaerőpiaci kihívások. A fentieket olvasva akár az az érzésünk is támadhatna, hogy Magyarországról van szó, melynek gazdasági kilátásait szintén ezek a tényezők határozzák meg. A helyzet azonban sokkal drámaibb a Balkán egyik legelmaradottabb országában, Bosznia-Hercegovinában, amelyet a 30 évvel ezelőtti háború öröksége, a munkaerő-elvándorlás és a beruházások hiánya mára az összeomlás szélére sodort. A helyzet demográfiai szempontból a legaggasztóbb, melynek gazdasági hatásai Európa többi elöregedő társadalmát, így Magyarországét is fenyegetik.
Háborútól a demográfiai összeomlásig
Bosznia-Hercegovina története az 1990-es években éles fordulatot vett. 1992-ben az ország függetlenné nyilvánította magát és elhagyta az egykori Jugoszláviát, a bosnyák, szerb és horvát etnikumok közti ellentétek azonban véres polgárháborúhoz vezettek. A három évig dúló háború nyomai a mai napig láthatóak a balkáni országban, a legdrámaibb következmény azonban a százezres nagyságrendű áldozat és óriási elvándorlási hullám voltak. A harcok és katonai tisztogatások megtépázták az ország lakosságát, amely ennek is köszönhetően küzd még napjainkban is társadalmi ellentétekkel és széttagolt etnikai struktúrával.
A háború nyomán elindult a népesség, különösen a jobb életet kereső fiatalok Nyugat-Európába vándorlása, amely krónikus munkaerőhiányhoz és az elöregedés felgyorsulásához vezetett. A gazdasági bizonytalanság, a külföldi beruházások hiánya, az infrastruktúra elmaradottsága és a társadalmi ellentétek (például a vidék elnéptelenedése és a városok túltelítődése) csak még tovább erősítették a háború által megindított folyamatot. Megoldást a természetes szaporodás sem jelent, hiszen ennek szintje továbbra is kritikusan alacsony - még akkor is, ha valamelyest javult az elmúlt évtizedhez képest. A legfrissebb felmérések szerint a bosnyák termékenységi arányszám jelenleg 1,4 körül van, amivel a balkáni ország a világ 20 legkevésbé szaporodó országa között van. Mindezek alapján nem meglepő, hogy
az elmúlt 20 évben Bosznia-Hercegovina elvesztette lakossága negyedét (1 millió embert), az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint pedig 2050-ig további 700 000 embert (újabb 20 százaléknak megfelelő zuhanás) veszít majd.

Ezzel Bosznia-Hercegovina az európai kontinens leggyorsabban fogyó népességű országává válna, megelőzve a korábban súlyos kivándorlási válságban szenvedő balti államokat, Bulgáriát és még Ukrajnát is.
A Top 10 legnagyobb relatív népességfogyással szembenéző ország | ||
Ország | Várható abszolút népességfogyás 2050-ig (millió fő) | Várható relatív népességfogyás 2050-ig (százalék) |
Bosznia-Hercegovina | 0,700 | -22,01% |
Bulgária | 1,390 | -21,55% |
Litvánia | 0,550 | -20,30% |
Moldova | 0,500 | -20,00% |
Lettország | 0,360 | -19,25% |
Ukrajna | 7,000 | -19,07% |
Szerbia | 1,200 | -18,18% |
Románia | 3,300 | -17,37% |
Horvátország | 0,640 | -16,67% |
Magyarország | 1,440 | -15,05% |
Forrás: WHO, Portfolio |
A helyzet sajnos a lista 10. helyén található Magyarországon sem rózsás (hazánkban a WHO 15 százalékos népességcsökkenést prognosztizált), de az európai uniós mobilitás és a jóval stabilabb gazdaság miatt korántsem annyira drámai, mint a balkáni országban. A természetes szaporodás tekintetében viszont nagyobb a két ország közti hasonlóság, a termékenységi arányszám hazánkban ugyanis éppen áprilisban süllyedt történelmi mélypontra (1,17), de az ENSZ legfrissebb, 2024-es tájékoztatása szerint is csak 0,11 volt a két ország rátája között a különbség (1,6 Magyarországon, 1,49 Bosznia-Hercegovinában).
Demográfiai és gazdasági folyamatok kéz a kézben
A balkáni háború negatív hatásait a bosnyák lakosság és gazdaság egyaránt megsínylette, így az elmúlt harminc évet a lehetőségek fokozatos szűkülése jellemezte. Az országban állandósult a politikai instabilitás, az alacsony társadalmi bizalom és a korrupció (ez utóbbiban Bosznia-Hercegovina jelenleg sereghajtó Európában), amely a kivándorlás felé terelte a fiatal, képzett alkalmazottakat. Becslések szerint az elmúlt 10 év kivándorlási hulláma nagyjából 500 000 alkalmazottat érintett, az ebből következő munkaerőhiány pedig jelentősen rontotta a termelékenységet és a gazdaság növekedési pályát.

A munkaerő csökkenése elsősorban az értelmiségi szakmákban (építőipar, egészségügy és informatika) volt drámai, így
Bosznia-Hercegovina képtelen volt gazdasági szerkezetváltást végrehajtani és továbbra is agráriumra, fém- és faiparra, textiliparra, valamint energiatermelésre támaszkodik.
Mivel a feldolgozóipar kulcstényezője a munkaerő, az elvándorlás érzékenyen érintette a bosnyák gazdaságot főként a termelési kapacitások folyamatos zsugorodásán keresztül. A gazdasági felzárkózást a magas munkanélküliség mellett a versenyképtelen bérek és a bürokratikus követelmények is akadályozzák, ezek a korlátok ugyanis lényegében ellehetetlenítették az innovációt és a külföldi beruházásokat.
A rossz kilátások és magas bizonytalanság hátráltatja a hazai vállalkozásokat,
a külföldi tőkebefektetők pedig újabb beruházások helyett már évek óta a meglévő befektetéseiket igyekeznek menteni.
Az IMF részletes elemzéséből kiderül, hogy az elmúlt 5 évben nettósítva átlagosan a GDP 3 százalékának megfelelő összegű tőke áramlott ki az országból, az előrejelzések szerint pedig a folyamat a következő 5 éves időtávon sem fog érdemben változni. Bosznia-Hercegovina tartósan negatív külföldi közvetlentőke-befektetése (FDI) rekorder Európában, jól jelezve az ország strukturális problémáit és a befektetői bizalom drámai megrendülését.
Az elmúlt évek nagyberuházásai ellenére a magyar gazdaság sem áll jól a külföldi tőkebeáramlást tekintve, a nettó egyenleg ugyanis nálunk is negatív volt a megelőző öt évben, 1,76 százalékos GDP-hez viszonyított átlaggal.
A munkaerő és tőke kiáramlása súlyos helyzetbe hozta a bosnyák gazdaságot,
amely fejlettséget tekintve az elmúlt években az európai rangsor legaljára csúszott.
Az Eurostat legfrissebb felmérése szerint egy főre jutó GDP tekintetében Bosznia-Hercegovina a kontinens sereghajtója lett, messze elmaradva az Európai Unióhoz 2007-ben csatlakozó Románia és Bulgária, valamint a balkáni térség többi országa mögött. Fejlettséget tekintve egyedül Albánia van hasonló szinten, de az elmúlt évek adatai azt mutatják, hogy nyílik az olló a két ország felzárkózási pályája között.

A csökkenő termelékenység (és ezáltal potenciális kibocsátás), valamint a szakképzett munkaerő elvándorlása a bosnyák költségvetés helyzetét is megnehezíti. A stagnáló vagy csökkenő állami bevételek mellett ugyanis fokozatos nőnek a szociális kiadások (egészségügyi rendszer, nyugdíjkifizetések, támogatások), aláásva ezáltal a társadalombiztosítási - és nyugdíjrendszer stabilitását.
A gazdaságot a külföldről érkező hazautalások (remittanciák) tartják életben, amely becslések szerint a GDP 10-12 százalékát tette ki az elmúlt években. Ez az arány kiemelkedően magas európai viszonylatban, egyedül Koszovó előzi meg a maga 17 százalék körüli értékével. A hazautalások ugyan támogatják a belső fogyasztást, de nem járulnak hozzá a fenntartható gazdasági fejlődéshez, ráadásul sebezhetővé is teszik az országot az európai munkaerőpiaci sokkokkal szemben.
Gazdasági összeomlás békeidőben
Bár a balkáni háború számos országot érintett, leginkább Bosznia-Hercegovinában járt mélyreható negatív hatásokkal, a válságból pedig az ország a mai napig nem tudott kilábalni. A háború felforgatta az állam etnikai viszonyait és destabilizálta a társadalmat, amely a természetes szaporodás visszaeséséhez, valamint drámai elvándorlási hullámhoz vezetett. A kialakult krónikus munkaerőhiány folyamatosan csökkenti a gazdasági kapacitásokat és a termelékenységet, ezáltal pedig rontja a makrogazdasági pályát. Mindezzel párhuzamosan elöregszik a lakosság, olyan súlyos társadalmi-gazdasági problémákat okozva, mint a szociális ellátórendszer fenntarthatatlanná válása, a vidék elnéptelenedése, valamint az egészségügyi és oktatási infrastruktúra teljes összeomlása.
A gondokat tovább tetézi a külföldi befektetői bizalom hiánya, így a gazdaság jelenleg kénytelen kormányzati beruházásokra támaszkodni, melyek azonban növekedés helyett csak a fogyasztás ösztönzését célozzák. A külföldi tőkebefektetés krónikusan alacsony szintje meggátolja a gazdasági szerkezetváltást, így nem meglepő, hogy
az IMF elemzői lassuló növekedést és a meglévő strukturális problémák fennmaradását várják a következő öt évben is.
A gazdaság gyengélkedése az európai felzárkózási mutatókban is jól látszik, hiszen mára a korábban hasonló fejlettséggel rendelkező Észak-Macedónia és Albánia is megelőzte Bosznia-Hercegovinát egy főre jutó GDP tekintetében.
Stratégiai fordulatot és felzárkózást egyedül a szorosabb pénzügyi és gazdasági integráció (a közös európai fizetési rendszerhez, valamint a közös vámterülethez való csatlakozás) hozhatna, az etnikai-politikai bizonytalanság és Milorad Dodik szerb autonóm törekvései miatt azonban az EU-csatlakozási tárgyalások zátonyra futottak.
Bosznia-Hercegovina közelmúltbeli története több szempontból is egyedálló Európában. Egyszerre figyelhető ugyanis meg a demográfia és a gazdaság összeomlása, annak ellenére, hogy az elmúlt harminc évet globálisan és regionálisan is béke jellemezte.
Az országot sem az Európai Unió gazdasági-társadalmi védőhálója, sem pedig stabil belső kormányzás nem segíti, így mára a kontinens egyik legelmaradottabb térségévé vált.
A következő évek nagy kérdése az lesz, hogy Bosznia-Hercegovina képes lesz-e legalább részlegesen stabilizálni politikai-gazdasági berendezkedését, ellenkező esetben ugyanis mélyülő feszültségek és gazdasági összeomlás fenyegeti az országot.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Ennek nem fog örülni Donald Trump: nem működik az elterelési hadművelet?
Tényleg rejtegethet valamit?
Agrárvita: mi szól a nagy EU-s agrárreform mellett és ellen?
Szakértőink ütköztették érveiket a területalapú támogatások reformjáról.
Radikális változás jön az uniós pénzek elosztásában, ettől tarthat a magyar kormány
Minden uniós forrást elveszíthet egy tagállam – tisztázta a Bizottság, mit adnak és mit várnák el.
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
A magyar állam találkozása a közgazdaságtannal
A kormány több bevételszerző próbálkozása alatt is beleütközött a Laffer-görbébe. Ideje tehát megnézni, mit is tud ez az egyszerű, de annál fontosabb közgazdasági összefüggés, és... T
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban Évente több százmillió tonna műanyagot állítunk elő, melynek jelentős
Régi berögződések - elengedjük őket?
Pár hete az egyik kommentben V nevű olvasóm felvetette, hogy mennyire fontos néha felülvizsgálni a spórolási szokásainkat is. Lehet, hogy valami, ami 10 éve még értelmes és hasznos dolog volt
Target Corporation - elemzés
2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj
G20-csoport: úton a szén-dioxid-mentes áramtermelés felé
Technológiai trendek, kihívások és szakpolitikai irányok az IEA 2025-ös jelentése alapján.
A szegényeket nem, de az adófizetőket az út szélén hagyják
Sokan találkozhattak már olyan, Amerikából származó videókkal, ahol kórházi betegek mutogatják a forintban akár több tíz millióra rúgó számlájukat. Erre a magyar "ingyenes" közegészs
Nulla kamat, nulla önerő - és mégis működhet?
A GINOP Plusz új forgóeszköz hitele lehet a 2025-ös év legpraktikusabb KKV finanszírozása.

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
Tíz év alatt a magyar gazdagok végre felzárkóztak az EU-hoz
Hogyan oszlott el az elmúlt évek vagyongyarapodása a magyar háztartások között?
