FONTOS 3%-os lakáshitel: újabb részleteket jelentett be a kormány
Nagy fordulat az EU-ban: ezt a harcot most Trump nyerte meg
Gazdaság

Nagy fordulat az EU-ban: ezt a harcot most Trump nyerte meg

Portfolio
Az Európai Bizottság elvetette a digitális cégekre kivetendő adó tervét, ami győzelmet jelent Donald Trump és az amerikai technológiai óriások számára a folyamatban lévő EU-USA kereskedelmi tárgyalások hajrájában - írta meg a Politico.

A Politico által látott, pénteken köröztetett dokumentum szerint Brüsszel eltávolította a digitális adó lehetőségét a következő hétéves költségvetési időszakra vonatkozó bevételi javaslatai közül.

Ez jelentős fordulat, hiszen a Bizottság még májusban is felvetette a technológiai óriáscégek megadóztatását az uniós adósság visszafizetésének egyik módjaként.

A visszalépés stratégiai lépés lehet az EU részéről, amely kedvező kereskedelmi feltételeket szeretne elérni az Egyesült Államokkal. Korábban Donald Trump már kilátásba helyezett vámokat Kanada ellen annak digitális adói miatt.

A dokumentum szerint a digitális adó helyett a Bizottság három új adónemet javasol:

  • az elektronikai hulladékra,
  • a dohánytermékekre,
  • valamint az 50 millió eurónál nagyobb forgalmú uniós nagyvállalatokra kivetendő adókat.

A cél évi 25-30 milliárd euró bevétel generálása, amelyet a Covid utáni helyreállítást finanszírozó közös uniós adósság visszafizetésére fordítanának.

A Financial Times birtokába került tervezet szerint az Európai Bizottság jövő héten olyan új uniós szintű vállalati hozzájárulást fog javasolni, amely a nagyvállalatokat célozza meg, és célja, hogy önálló, tartós bevételi forrásokat teremtsen az EU több mint 1000 milliárd eurós költségvetése számára.

A javaslatban szereplő, úgynevezett „Corporate Resource for Europe” nevű rendszer szerint az új éves adó minden olyan vállalatot érintene, amelynek nettó árbevétele meghaladja az 50 millió eurót – függetlenül attól, hogy hol van a székhelye.

A tervezet szerint sávos adórendszert is bevezetnének: a legmagasabb bevételű cégek nagyobb mértékű hozzájárulást fizetnének.

Ez érintené az összes nagyvállalatot, amely az EU területén működik – legyen az uniós vagy külföldi tulajdonban.

A javaslat várhatóan megerősíti a 2021-es terveket is egy szén-dioxid határadóról, valamint az emissziókereskedelmi rendszerből (ETS) származó bevételek egy részének felhasználásáról. Ez utóbbi politikailag érzékeny kérdés a kelet-európai országok számára, amelyeket leginkább érint az ETS.

A kritikusoknak tett engedményként a Bizottság azt javasolta, hogy az ETS-bevételeknek csak kis része kerüljön az EU költségvetésébe, míg a többi a nemzeti kormányoknál maradna – írja a Politico. Hozzátették, hogy a vitatott, épületekre és közúti közlekedésre kiterjesztett rendszer (ETS2) bevételei nem kerülnének az uniós költségvetésbe.

A nemzeti kormányoknak egyhangúlag kell jóváhagyniuk az új adókat egy kétéves, várhatóan feszült tárgyalási időszak során, amely a Bizottság javaslatának benyújtása után kezdődik.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Kasza Elliott-tal

Target Corporation - elemzés

2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet