A GDP-adatok mögött rejtett válság: már csak a trükkök festenek szép képet Kínáról
Gazdaság

A GDP-adatok mögött rejtett válság: már csak a trükkök festenek szép képet Kínáról

Portfolio
Bár a kedden közzé tett GDP-adatok egy ellenálló gazdaság képét festik le, Kína gazdasági növekedése mögött egyre súlyosabb belső feszültségek húzódnak: a fizetéscsökkentések, elmaradó kifizetések és csökkenő fogyasztás mind erősödő strukturális problémákra utalnak. A dolgozók közül sokan másodállásra kényszerülnek, míg az állami szektorban is egyre gyakoribbak a bérelmaradások. A túltermelő ipar és a gyenge belső kereslet egyre inkább kiélezik a kínai gazdaság „kétsebességű” természetét.

Kínában egyre több állami alkalmazott kénytelen másodállást vállalni – számolt be a Reuters nagy riportjában, amelyben megszólaltatta Zsang Dzsinmingot, egy ingatlanos cégnél dolgozó alkalmazottat, aki 4200 jüanos havi fizetése (kb. 585 dollár) 24%-kal csökkent, ezért esténként futárként dolgozik, napi 60–70 jüant keresve. Sok kollégája felmondott, az ő munkájuk is rá hárul.

A fizetéscsökkentés mögött a gyenge belső kereslet és a vállalati költségcsökkentések állnak, hiába nőtt a GDP 5,2%-kal a második negyedévben.

A hivatalos növekedési adatok mögött aggasztó trendek húzódnak. Egyre több iparágban – különösen az állami befolyás alatt álló szektorokban – késnek a kifizetések. A számítógép- és autóiparban 16,6%, illetve 11,2%-kal nőtt az elmaradt kifizetések volumene egy év alatt májusig. A víz- és gázszolgáltatóknál 17,1%, illetve 11,1%-os volt a növekedés. Ez likviditási válságot jelez.

A bércsökkentések miatt nemcsak a magánszektor, hanem a közszféra dolgozói is szenvednek. Egy kuanghszi-i tanár két-három hónapja nem kap fizetést, másoknak csak az alapbérük érkezik meg. A teljesítményalapú juttatásokat rendszeresen késleltetik. A tanárok közül többen szülői támogatásra szorulnak, és elmondásuk szerint már az élelmiszerre sem marad elég pénzük.

A gyenge fogyasztás miatt a kínai vezetés egyre nehezebben tudja teljesíteni célját a belső kereslet növeléséről.

A deflációs nyomás tovább súlyosbítja a helyzetet: sokan elhalasztják vásárlásaikat. A Reuters arról írj, hogy egy pincérnő például azért mondott fel, mert a vendéglő havi négy nap fizetés nélküli szabadságot írt elő. Korábban napok alatt talált új állást, most hetek óta munkanélküli.

A kínai gazdaság kettévált: az exportorientált ipar túlteljesít, de a belső fogyasztás gyenge. A külkereskedelmi feszültségek következményei – mint a defláció és a bérnyomás – most hazatérnek. A szakértők szerint Pekingnek az ipar helyett az oktatást, egészségügyet és jóléti szektort kellene támogatnia, különben a második félévben komolyabb lassulás jöhet.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Kasza Elliott-tal

Target Corporation - elemzés

2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet