
Sok elemző – köztük én is – jelentős AI-alapú termelékenységnövekedést vár.
- Először is azért, mert az egyre növekvő számú esettanulmányokból származó kezdeti adatok is nagyrészt erre utalnak.
- Ráadásul, tekintettel az AI funkcionalitásának gyors terjedésére, az AI-modellek képzésének és használatának csökkenő költségeire, valamint a nyílt forrású eszközök és rendszerek elterjedésére, valószínűnek tűnik, hogy az AI gyakorlatilag minden szektorban és munkaköri kategóriában értelmes módon alkalmazható lesz.
Természetesen az AI hatékony alkalmazása nem magától értetődő, és nem is fog egyik napról a másikra megtörténni, mivel kérdések merülhetnek fel az AI-hoz való hozzáféréssel, annak elterjedésével és tanulási görbéjével kapcsolatban. De még ha ezeket az akadályokat is sikerül leküzdeni,
messze nem biztos, hogy az AI-alapú termelékenységnövekedés széles körű előnyökkel járna a foglalkoztatás és a jövedelmek tekintetében. Ez attól függ, hogy mi történik két területen, az AI eszközök és a munkaerőpiac terén.
Tudjuk, hogy az AI eszközök készlete gyorsan bővül. De ha a legtöbb újítás az emberi képességek másolására – és így az emberi munkavállalók helyettesítésére – irányul, akkor a termelékenység javulását negatív elosztási hatások kísérik. Andreas Haupt és Erik Brynjolfsson nemrég rámutatott arra, hogy a gépi tanulási rendszerek jelenlegi referenciaértékei jelentős részben az automatizálásra térnek ki, és kevéssé kap szerepet az ember az értékelésben (evaluation).
Annak érdekében, hogy az AI fejlesztése ne váljon „utánzási játékká”, Haupt és Brynjolfsson azt tanácsolják a fejlesztőknek, hogy fogadják el a „kentaur értékeléseket (evaluation)”, amelyekben az emberek és az AI-rendszerek közösen oldják meg a feladatokat.
Ez a gépi tanulás fejlesztését az emberi munka kiegészítése vagy a gép és ember közötti együttműködés felé terelné az automatizálás helyett.
De ahhoz, hogy az AI előnyei széles körben jelentkezzenek, a munkaerőpiacot is figyelembe kell vennünk. Vegyük példának az Egyesült Államokat. Az ország munkavállalóinak körülbelül 20%-a dolgozik a tradable szektorban, amely magában foglalja a feldolgozóipart (40%) és a szolgáltatásokat (60%), amelyek részt vesznek a nemzetközi kereskedelemben. A többi munkavállaló, vagyis a foglalkoztatottak közel 80%-a non-tradable szolgáltatási szektorokban dolgozik, például az államigazgatásban, az oktatásban, a vendéglátásban, a hagyományos kiskereskedelemben és az építőiparban.
Az elmúlt három évtizedben folyamatosan nőtt a különbség a tradable és a non-tradable szektorok között a termelékenység és a jövedelem tekintetében. Általánosságban elmondható, hogy a tradable szektorok – amelyek olyan munkaköröket foglalnak magukban, mint a multinacionális vállalatok irányítása, a félvezetők és számítógépek tervezése, valamint a kutatás-fejlesztés – magasabb és gyorsabban növekvő termelékenységgel és nagyobb jövedelemnövekedéssel büszkélkedhetnek. Ezért van az, hogy még akkor is, amikor a feldolgozóipari foglalkoztatás csökkent, majd kiegyenlítődött, a kibocsátás (output) – pontosabban a hozzáadott érték – tovább nőtt.
Ha nem vigyázunk, a mesterséges intelligencia növelni fogja a szakadékot a tradable és a non-tradable szektorok között, ami az egyenlőtlenségek erőteljes növekedéséhez vezet majd.
Csak akkor okozhatja az AI az egész gazdaságra kiterjedő termelékenységnövekedést és a jövedelmek széles körű növekedését, ha a mesterséges intelligenciát nemcsak a tradable és a non-tradable szektorokban, hanem ezeken belül az alacsonyabb és közepes jövedelmű munkahelyeken is hatékonyan alkalmazzák. Ezért kell összehangolt erőfeszítéseket tenni annak érdekében, hogy a mesterséges intelligencia fejlesztése a munkahelyek és a jövedelmek egész spektrumán az emberi munkaerő AI-jal történő kiegészítése (augmentation), valamint az ember és az AI együttműködésének (collaboration) irányába mozduljon el.
Vannak pozitív jelek ezen a fronton. Az USA-ban a fejlett védelmi kutatási projektek ügynöksége (Defense Advanced Research Projects Agency) olyan versenyeket rendezett, amelyek az ember-robot együttműködésre összpontosítottak, mint például az emberek fizikai képességeit javító robotokra, illetve az emberek által irányított robotokra, amelyek komplex, gyorsan változó fizikai környezetben navigálnak. De még többet kell tenni ennél. A mesterséges intelligenciával kapcsolatos alapkutatás finanszírozásának – beleértve az állami finanszírozásúakat – a hangsúlyt a kiegészítésre (augmentation) és az együttműködésre (collaboration) kell helyeznie, és ösztönzőket kell bevezetni a magán fejlesztők számára.
A mesterséges intelligencia fejlesztését más megfontolások is alakíthatják és alakítaniuk is kell. A DeepMind AlphaFoldja jelentős hatékonyság- és termelékenységnövekedést biztosít egy rendkívül munkaintenzív és időigényes feladat elvégzésével: a fehérjék szerkezetét jelzi előre az aminosav-szekvenciájuk alapján. Célja azonban nem annyira az ember helyettesítésére, mint inkább az orvosbiológiai tudomány egy területének előmozdítására irányul. Ez más módon is hasznára válik az embereknek.
Ennek ellenére kiemelt prioritásként kell kezelni annak biztosítását, hogy a mesterséges intelligencia eszköztára szerte a különböző szektorban és jövedelmi szinteken a kiegészítésen vagy együttműködésen alapuló előnyöket kínálja fel. Ez azonban önmagában nem garantálhatja a széles körű jólét jelentős növekedését, mivel még mindig vannak általános egyensúlyi hatások.
Ezt láthattuk a digitális technológiák bevezetésének korábbi időszakaiban, amikor számos rutinszerű, kódolható munkát automatizáltak. Ha ehhez hozzávesszük a globalizációt – amely a munkaintenzív feldolgozóipari munkahelyek kiszervezésével járt együtt –, akkor az elbocsátott, gyakran középosztálybeli munkavállalók sokaságának nem volt más választása, mint hogy a maguk szempontjából nem megszokott, gyakran alacsonyabb termelékenységű és jövedelmű munkakörökbe kerüljenek. Egy ilyen átmenet sosem problémamentes.
Az AI által kiváltott jövendő átalakulás során a termelékenység növekedése alacsonyabb költségekhez és – a szokásos versenykényszerrel együtt – alacsonyabb árakhoz fog vezetni. Ha azonban egy ágazatban a kereslet rugalmasságának értéke kisebb, mint egy, akkor munkahelyek szűnnek meg. Természetesen más, magasabb keresletrugalmassági értékekkel bíró szektorokban új munkahelyek jönnek létre. Az emberek szektorok és munkakategóriák közötti mozgása jelentős turbulenciával jár. Továbbá reális a kockázata annak, hogy
a munkaerő-kínálat a kereslethez képest átmenetileg megnő, ami gyengítené a munkaerő alkupozícióját.
Amint arra már sokan rámutattak, ennek az átalakulásnak a támogatása mind a jövedelmek, mind a munkavállalói készségek tekintetében elengedhetetlen, és az AI által működtetett eszközök valószínűleg képesek lesznek segíteni az átképzésben és a készségek elsajátításában. Ugyanakkor a politikai döntéshozóknak munkaerő-keresletet kellene teremteniük, ahogyan azt a nagy gazdasági világválság után tették.
Az USA számára ez lehetőséget kínál arra, hogy két legyet üssön egy csapásra. Az amerikai gazdasága számos okból lemaradt az infrastruktúra fejlesztése és korszerűsítése terén. Ennek a tendenciának a megfordítása jó munkahelyeket és munkaerő-keresletet teremtene, és ezzel egyfajta puffert hozna létre az AI által előidézett közelgő átalakuláshoz.
Copyright: Project Syndicate, 2025.
Michael Spence
A Stanford Egyetem és a New York University Nobel-díjas közgazdászprofesszora, a Stanford Egyetem Hoover Intézetének vezető kutatója. A közgazdasági Nobel-díjat 2001-ben kapta. Kutatásai elsősorban a fejlődő országok növekedésének, valamint a fejlett és a fejlődő gazdaságok közötti konvergencia kérdéseit érintik.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Átfogó tűzszünetet jelentett be Damaszkusz - Izrael csóválja a fejét
Egyelőre csillapodnak a harcok.
Szép csendben bontakozik ki a kulcsfontosságú megatrend – Ez lesz az évszázad befektetése?
Az évtized egyik legjobb befektetése lehet
Hatalmas tűz van Budapest mellett: pyrocumulus alakult ki, mobil labor van a helyszínen
Nagy erőkkel dolgozik a katasztrófavédelem.
Bikák és Medvék: Kivel jobb haverkodni a tőzsdén? - Interaktív, díjmentes online előadás
Gyakorlati, hasznos, érthető
Lehet, hogy megölték az oroszok az Északi Áramlatot felrobbantó ügynököt
Fényes nappal, Kijev utcáin végeztek vele.
Nehéz döntést hoztak meg az oroszok: ennek nem fognak örülni a haditechnika szerelmesei
Folyamatos az ukrán drónveszély.
Donald Trump sötét árnyéka vetült rá a „Globális dél” nagy találkozójára, és ez sok dolgot átrendezett
Nem ott volt a fókusz, ahol várták.
VIDEÓ! Bitcoin a csúcson, altcoinok készenlétben: Indul a következő altszezon?
2025. július 1-jétől Magyarország új kriptovaluta-szabályozása lépett életbe, amely kizárólag hivatalosan engedélyezett szolgáltatók közreműködésével teszi lehetővé a kriptovaluták v
Követett részvények - 2025. július
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
A magyar állam találkozása a közgazdaságtannal
A kormány több bevételszerző próbálkozása alatt is beleütközött a Laffer-görbébe. Ideje tehát megnézni, mit is tud ez az egyszerű, de annál fontosabb közgazdasági összefüggés, és... T
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban Évente több százmillió tonna műanyagot állítunk elő, melynek jelentős
Régi berögződések - elengedjük őket?
Pár hete az egyik kommentben V nevű olvasóm felvetette, hogy mennyire fontos néha felülvizsgálni a spórolási szokásainkat is. Lehet, hogy valami, ami 10 éve még értelmes és hasznos dolog volt
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
Target Corporation - elemzés
2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj
G20-csoport: úton a szén-dioxid-mentes áramtermelés felé
Technológiai trendek, kihívások és szakpolitikai irányok az IEA 2025-ös jelentése alapján.


Agrárvita: mi szól a nagy EU-s agrárreform mellett és ellen?
Szakértőink ütköztették érveiket a területalapú támogatások reformjáról.
Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Bikák és Medvék: Kivel jobb haverkodni a tőzsdén?
Hogyan ismerd fel, hogy épp emelkedő (bull) vagy csökkenő (bear) piacon jársz? Megtanulhatod, mikor érdemes növelni a kockázatvállalást, és mikor jobb óvatosan hátrálni.