
Japán nem tudott megállapodást kötni az Egyesült Államokkal a július 9-i határidőig, amikor lejárt az országspecifikus vámok ideiglenes felfüggesztése. Tokió elsősorban a 25%-os autóipari vámok megúszására összpontosított, ami az exportfüggő gazdaság alappillére.
Washington most 25%-os vámot tervez kivetni a japán importra, hacsak augusztus 1-ig nem születik kereskedelmi megállapodás.
„A vámok hatása várhatóan fokozódni fog a következő hónapokban, amikor a vámtételek véglegessé válnak, és a japán vállalatok teljes mértékben áthárítják a költségeket az amerikai fogyasztókra, ami rontja a japán termékek versenyképességét” – nyilatkozta Koki Akimoto, a Daiwa Kutatóintézet közgazdásza a Reutersnek.
A világ negyedik legnagyobb gazdaságának exportja 0,5%-kal csökkent júniusban az előző év azonos időszakához képest, szemben a piaci várakozások 0,5%-os növekedésével és a májusi 1,7%-os csökkenéssel, ami nyolc hónap után az első visszaesés volt.
Az Egyesült Államokba irányuló export 11,4%-kal zuhant júniusban az egy évvel korábbihoz képest, ami 2021 februárja óta a legnagyobb havi százalékos csökkenés.
Ezt az autók 26,7%-os, az autóalkatrészek 15,5%-os és a gyógyszerek 40,9%-os visszaesése okozta.
Az autóexport volumene azonban 3,4%-kal nőtt, ami arra utal, hogy a japán autógyártók csökkentik az exportált autók árait és maguk nyelik le a vámköltségeket a versenyképesség megőrzése érdekében.
"A japán autógyártók eddig a haszonkulcs feláldozásával tartották fenn a termelési szinteket, így a vámok hatása a termelési tevékenységükre korlátozott volt" - mondta Koya Miyamae, az SMBC Nikko Securities vezető közgazdásza.
A Daiwa elemzője szerint azonban a japán vállalatoknak végül kénytelenek lesznek árat emelni, mivel a kereskedelmi tárgyalások elhúzódnak és a jen viszonylag erős marad.
Japán tavaly 21 000 milliárd jen értékben exportált árut az Egyesült Államokba, amelynek körülbelül 28%-át az autóipar tette ki.
Japán kereskedelmi többlete az USA-val júniusban 22,9%-kal 669 milliárd jenre (4,51 milliárd dollárra) csökkent. A Kínába irányuló export 4,7%-kal esett vissza.
Az összes import 0,2%-kal nőtt júniusban az előző évhez képest, szemben a piaci előrejelzések 1,6%-os csökkenésével. Ennek eredményeként
a kereskedelmi mérleg 153,1 milliárd jen (1,03 milliárd dollár) többletet mutatott, szemben a várt 353,9 milliárd jenes többlettel.
Az amerikai vámok további nyomást gyakorolnak a japán gazdaságra, amely már amúgy is küzd a gyenge belföldi fogyasztás miatt. Japán gazdasága zsugorodott az első negyedévben, mivel a növekvő megélhetési költségek visszafogták a keresletet.
Elemzők szerint a vámok hatásával kapcsolatos elhúzódó bizonytalanságok és a kereskedelmi tárgyalások alakulása valószínűleg arra kényszeríti a Bank of Japant, hogy továbbra is a gazdaságot fenyegető kockázatokra összpontosítson, és egyelőre elhalassza a kamatemeléseket.
Forrás: Reuters
Címlapkép forrása: Shutterstock
"Szuperüzletre" készül Zelenszkij Trumppal, Ukrajnától kaphat drónokat Amerika
Más országokkal is tárgyal az ukrán vezetés.
Az Orbán-kormány gazdaságpolitikáját bírálta, és egy új bankvásárlást is belengetett Csányi Péter
Szerinte öt éven belül be kellene vezetnünk az eurót.
Együttműködési megállapodást kötött a 4iG az Egyesült Arab Emírségek két vezető cégével
Az egyik a Yettel anyacégének a többségi tulajdonosa.
Olyan fegyverrendszert fejleszt a két európai hatalom, amire még nincs példa a kontinensen
Történelmi megállapodást írtak alá a németek és a britek.
Brüsszelben lobbiznak a commmerzbankosok, hogy védjék meg őket az UniCredittől
A múlt héten duplázta meg tényleges részesedését az olasz bank a németben.
Target Corporation - elemzés
2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj
G20-csoport: úton a szén-dioxid-mentes áramtermelés felé
Technológiai trendek, kihívások és szakpolitikai irányok az IEA 2025-ös jelentése alapján.
A szegényeket nem, de az adófizetőket az út szélén hagyják
Sokan találkozhattak már olyan, Amerikából származó videókkal, ahol kórházi betegek mutogatják a forintban akár több tíz millióra rúgó számlájukat. Erre a magyar "ingyenes" közegészs
Nulla kamat, nulla önerő - és mégis működhet?
A GINOP Plusz új forgóeszköz hitele lehet a 2025-ös év legpraktikusabb KKV finanszírozása.
Egészségpénztári adókedvezmény lakáshiteleseknek: új lehetőség azonnali törlesztésre
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Egészségpénztári adókedvezmény lakáshiteleseknek: új lehetőség azonnali törlesztésre Jelentős könnyítést fogadott el az Országgyűlés a laká
Így harcol a sok turistával Barcelona és Dubrovnik
Amennyire jövedelmező ágazat a turizmus, akkora problémát okoz, ha elburjánzik: Barcelona vagy Dubrovnik bőven tudna mesélni, mivel jár a túlturizmus. A népszerű lokációknak mind megvan... Th
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
A születés időzítése: amikor a focista apa a naptárhoz nyúl
A sportban és az oktatásban is régóta ismert jelenség, hogy az év elején született gyerekek előnyben vannak az év végén születettekkel szemben. Miért ne időzítenénk gyerekeink születésé


Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
Tíz év alatt a magyar gazdagok végre felzárkóztak az EU-hoz
Hogyan oszlott el az elmúlt évek vagyongyarapodása a magyar háztartások között?
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?