Autóipari válság: a szigetország exportőreinél bepusztítottak a vámköltségek
Gazdaság

Autóipari válság: a szigetország exportőreinél bepusztítottak a vámköltségek

Portfolio
Japán exportja második hónapja csökken az amerikai vámok hatására, ami egyre nagyobb kockázatot jelent a törékeny gazdaság számára a globális kereskedelmi háború közepette – számolt be a Reuters.
A magyar gazdaság kilátásaival, helyével az újraformálódó világgazdasági rendben kiemelten foglalkozunk a Portfolio gazdasági csúcskonferenciáján, a Budapest Economic Forumon. Ne maradj le róla, jelentkezz Te is!

Japán nem tudott megállapodást kötni az Egyesült Államokkal a július 9-i határidőig, amikor lejárt az országspecifikus vámok ideiglenes felfüggesztése. Tokió elsősorban a 25%-os autóipari vámok megúszására összpontosított, ami az exportfüggő gazdaság alappillére.

Washington most 25%-os vámot tervez kivetni a japán importra, hacsak augusztus 1-ig nem születik kereskedelmi megállapodás.

„A vámok hatása várhatóan fokozódni fog a következő hónapokban, amikor a vámtételek véglegessé válnak, és a japán vállalatok teljes mértékben áthárítják a költségeket az amerikai fogyasztókra, ami rontja a japán termékek versenyképességét” – nyilatkozta Koki Akimoto, a Daiwa Kutatóintézet közgazdásza a Reutersnek.

A világ negyedik legnagyobb gazdaságának exportja 0,5%-kal csökkent júniusban az előző év azonos időszakához képest, szemben a piaci várakozások 0,5%-os növekedésével és a májusi 1,7%-os csökkenéssel, ami nyolc hónap után az első visszaesés volt.

Az Egyesült Államokba irányuló export 11,4%-kal zuhant júniusban az egy évvel korábbihoz képest, ami 2021 februárja óta a legnagyobb havi százalékos csökkenés.

Ezt az autók 26,7%-os, az autóalkatrészek 15,5%-os és a gyógyszerek 40,9%-os visszaesése okozta.

Az autóexport volumene azonban 3,4%-kal nőtt, ami arra utal, hogy a japán autógyártók csökkentik az exportált autók árait és maguk nyelik le a vámköltségeket a versenyképesség megőrzése érdekében.

"A japán autógyártók eddig a haszonkulcs feláldozásával tartották fenn a termelési szinteket, így a vámok hatása a termelési tevékenységükre korlátozott volt" - mondta Koya Miyamae, az SMBC Nikko Securities vezető közgazdásza.

A Daiwa elemzője szerint azonban a japán vállalatoknak végül kénytelenek lesznek árat emelni, mivel a kereskedelmi tárgyalások elhúzódnak és a jen viszonylag erős marad.

Japán tavaly 21 000 milliárd jen értékben exportált árut az Egyesült Államokba, amelynek körülbelül 28%-át az autóipar tette ki.

Japán kereskedelmi többlete az USA-val júniusban 22,9%-kal 669 milliárd jenre (4,51 milliárd dollárra) csökkent. A Kínába irányuló export 4,7%-kal esett vissza.

Az összes import 0,2%-kal nőtt júniusban az előző évhez képest, szemben a piaci előrejelzések 1,6%-os csökkenésével. Ennek eredményeként

a kereskedelmi mérleg 153,1 milliárd jen (1,03 milliárd dollár) többletet mutatott, szemben a várt 353,9 milliárd jenes többlettel.

Az amerikai vámok további nyomást gyakorolnak a japán gazdaságra, amely már amúgy is küzd a gyenge belföldi fogyasztás miatt. Japán gazdasága zsugorodott az első negyedévben, mivel a növekvő megélhetési költségek visszafogták a keresletet.

Elemzők szerint a vámok hatásával kapcsolatos elhúzódó bizonytalanságok és a kereskedelmi tárgyalások alakulása valószínűleg arra kényszeríti a Bank of Japant, hogy továbbra is a gazdaságot fenyegető kockázatokra összpontosítson, és egyelőre elhalassza a kamatemeléseket.

Forrás: Reuters

Címlapkép forrása: Shutterstock

Kasza Elliott-tal

Target Corporation - elemzés

2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet