
A 2026-os francia költségvetés tervezett intézkedéseiről tartott részletes beszámolót Amélie de Montchalin közpénzügyi miniszter a nemzetgyűlés pénzügyi bizottsága előtt.
A javasolt „adó- és társadalmi igazságossági csomag” összértéke közel 10 milliárd euró, amelyből 2 milliárdot a leggazdagabbakra kivetett új típusú teher jelentene.
Az intézkedések a jelenlegi magas jövedelműeket terhelő hozzájárulás (Contribution sur les Hauts Revenus, CDHR) kiterjesztésére és az optimálisan strukturált, de gazdaságilag inaktív vagyon újraszabályozására épülnek.
A CDHR egy 2025-ben bevezetett különadó, amelyet a legmagasabb jövedelmű magánszemélyek fizetnek a normál jövedelemadón felül. A cél az volt, hogy a költségvetési hiány csökkentésében nagyobb szerepet vállaljanak a leggazdagabbak. Az adó sávos rendszerű, és a jövedelem típusa alapján nem differenciál, így
egyaránt terheli a munkajövedelmet és a tőkenyereséget, hacsak nem esik más kedvezményes szabály alá. Eddig mintegy 1,5 milliárd eurós bevételt reméltek tőle évente, de a valós bevétel elmaradt ettől.
A kormány most azt tervezi, hogy szigorítja vagy kiterjeszti ezt a rendszert: olyan vagyontípusokra céloznak, amelyek bár papíron értékesek, a valóságban nem vesznek részt a gazdasági körforgásban – például holdingcégekben felhalmozott tőke, amit nem fektetnek be, nem termel hasznot, csak „parkol”. Ezekre új adószabályokat dolgoznának ki, hogy ne lehessen ilyen könnyen kikerülni az adózást a vagyon „elrejtésével”.
A jövő évi költségvetésben ezzel az átalakított vagy újonnan bevezetett gazdagadóval már 2 milliárd eurós bevételt szeretnének elérni.
A technikai részletekről még egyeztetnek, de a cél, hogy ne csak a magas jövedelmet, hanem a gazdaságban nem aktívan hasznosuló nagy vagyont is megadóztassák.
Emellett külön adóval számolnak a kis ingatlanparcellák esetében is, amely további 500 millió eurós bevételt hozhat.
A francia kormány több ponton is hozzányúlna az adókedvezmények rendszeréhez: megszüntetnék az elavult vagy hatástalan elemeket, illetve 10 százalékkal csökkentenék egyes dinamikusan növekvő kedvezmények felső határait. A kutatás-fejlesztési és személyes szolgáltatási kedvezmények nem esnének ebbe a körbe, de utóbbi területen – különösen a gyermek-, idősgondozási és fogyatékkal élőket támogató szolgáltatások esetében – külön vizsgálat várható.
A nyugdíjasokra vonatkozó 10 százalékos adókedvezmény átalakítása is terítéken van, amely egyösszegű támogatássá alakítva mintegy 1 milliárd eurós megtakarítást hozhat.
A társadalombiztosítási és adócsalás elleni küzdelem újabb elemekkel bővül: 1 milliárd euró pluszbevételt várnak az adócsalás elleni fellépéstől, míg a társadalombiztosítási csalások visszaszorítása költségcsökkentésként jelenik meg, ugyancsak 1 milliárd euró értékben. Kiemelt célterületek közé tartoznak a betegszabadságokkal, a hallókészülék-támogatásokkal, a MaPrimeRénov’ lakásfelújítási programmal, illetve a személyes képzési számlákkal kapcsolatos visszaélések.
A francia kormány szeptemberben terjeszti be az ezzel kapcsolatos törvényjavaslatokat, amint újra összeül a parlament. A teljes költségvetési konszolidációs csomag – amelynek egyharmadát adók formájában szednék be – körülbelül 44 milliárd euróra rúg majd, de a részletek további politikai egyeztetések során válhatnak véglegessé.
A világon egyre több ország tervezi, hogy megadóztatja a leggazdagabbakat, különösen a passzív vagyonelemek, nem realizált tőkenyereségek kerülhetnek célkeresztbe. Ha a francia sikeres lesz, Európában, de az egész nyugati világban sorra jelenhetnek meg a hasonló terhek.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Rengeteg pénzt kaphat, aki tárolja a megtermelt áramot – itt a kormány új terve
Nagy átalakítás készül a a megújuló energiásoknak.
Ukrán-magyar bűnszervezet csalta ki a banki ügyfelek adatait, most nyolc tag ellen emeltek vádat
Netbanki azonosítókat és bankkártyaadatokat szereztek meg.
Hosszú távú megállapodást kötött az OTP a Magyar Önkormányzatok Szövetségével
Kiegészítő forrást és támogatás nyújtnak az uniós támogatásokhoz.
Magyarország elutasítja az EU 2000 milliárd eurós költségvetési javaslatát
Bóka János EU-ügyi miniszter szerint jelentős átdolgozásokra lesz szükség.
Váratlan kijelentés érkezett a Kremlből: „teljesen egyetértünk Zelenszkijjel”
Az ukrán elnök az oroszokkal folytatott tárgyalásokról írt.
Ilyen most az európai építőipari konjunktúra, a magyar adat kiugró
Megjelent az Eurostat listája.
Magyarország 37,7 milliárd eurót kaphat Brüsszeltől, csak nem világos, hogyan és mire
Két évnyi álló háborúhoz vezet az EU drasztikus reformja.
Bizarr játékkal vadásszák az orosz katonákat: hat pontot ér egy ember élete?
Ez még az ukrán katonák körében sem aratott osztatlan sikert.
A magyar állam találkozása a közgazdaságtannal
A kormány több bevételszerző próbálkozása alatt is beleütközött a Laffer-görbébe. Ideje tehát megnézni, mit is tud ez az egyszerű, de annál fontosabb közgazdasági összefüggés, és... T
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban Évente több százmillió tonna műanyagot állítunk elő, melynek jelentős
Régi berögződések - elengedjük őket?
Pár hete az egyik kommentben V nevű olvasóm felvetette, hogy mennyire fontos néha felülvizsgálni a spórolási szokásainkat is. Lehet, hogy valami, ami 10 éve még értelmes és hasznos dolog volt
Target Corporation - elemzés
2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj
G20-csoport: úton a szén-dioxid-mentes áramtermelés felé
Technológiai trendek, kihívások és szakpolitikai irányok az IEA 2025-ös jelentése alapján.
A szegényeket nem, de az adófizetőket az út szélén hagyják
Sokan találkozhattak már olyan, Amerikából származó videókkal, ahol kórházi betegek mutogatják a forintban akár több tíz millióra rúgó számlájukat. Erre a magyar "ingyenes" közegészs
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
Nulla kamat, nulla önerő - és mégis működhet?
A GINOP Plusz új forgóeszköz hitele lehet a 2025-ös év legpraktikusabb KKV finanszírozása.

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
Tíz év alatt a magyar gazdagok végre felzárkóztak az EU-hoz
Hogyan oszlott el az elmúlt évek vagyongyarapodása a magyar háztartások között?
