
A pénteken közzétett adatok szerint a friss élelmiszerek nélkül számított fogyasztói árindex (CPI) júniusban 3,3%-kal emelkedett az előző év azonos időszakához képest, ami megfelelt a piaci előrejelzéseknek.
Ez alacsonyabb, mint a májusi 3,7%-os növekedés, ami főként a benzinár-támogatások újraindításának köszönhető, de így is a 39. egymást követő hónapban haladta meg a jegybank 2%-os célját.
Az élelmiszerárak (a változékony friss élelmiszerek kivételével) 8,2%-kal emelkedtek júniusban az előző évhez képest, gyorsulva a májusi 7,7%-os növekedéshez képest, ami jelzi a háztartásokat sújtó növekvő megélhetési költségeket.
Az alapvető rizsárak csaknem megduplázódtak az egy évvel korábbi szinthez képest, ami a rizsgombócok árának 19%-os, a sushi éttermi árak 6,5%-os emelkedéséhez vezetett.
A szolgáltatói szektor inflációja júniusban 1,5%-ra emelkedett a májusi 1,4%-ról, ami arra utal, hogy a vállalatok továbbhárítják a növekvő munkaerőköltségeket, bár lassabb ütemben, mint a termékek esetében.
Ueda Kazuo jegybankelnök korábban kijelentette, hogy a BOJ óvatosan fog eljárni a kamatemelések során, hogy biztosítsa, hogy
az alapinfláció - vagyis a belföldi kereslet és a magasabb bérek által vezérelt áremelkedések - tartósan elérjék a 2%-ot.
A BOJ tavaly kilépett a több mint egy évtizedes radikális ösztönző programból, és januárban 0,5%-ra emelte a rövid lejáratú kamatlábakat, arra a véleményre alapozva, hogy Japán közel áll a 2%-os inflációs cél fenntartható eléréséhez.
Bár a központi bank jelezte készségét a további kamatemelésre, a magasabb amerikai vámok gazdasági hatása miatt májusban csökkentette növekedési előrejelzéseit, ami bonyolítja a következő kamatemelés időzítésével kapcsolatos döntéseket.
A japán gazdaság az első negyedévben zsugorodott, mivel a növekvő megélhetési költségek visszafogták a fogyasztást. Az export júniusban a második egymást követő hónapban csökkent, mivel az átfogó amerikai vámok sújtották a gyártókat.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Már meg is érkezett Medvegyev válasza az EU új csomagjára: még rosszabbra készüljetek
A volt orosz elnök szerint a szankcióknak nem lesz hatása Oroszországra.
Ez lenne Trump eddigi "leghülyébb" ötlete? – Dollármilliárdokba fájhat a legendás börtön újranyitása
Bő 50 éve turistalátványosság.
Súlyos figyelmeztetés: több mint 11 millió ember kerülhet veszélybe
Elapadtak a támogatások.
Olyan rendszert vezetett be az EU, ami Magyarország határát is érinti
Jön az EES rendszer.
A magyar állam találkozása a közgazdaságtannal
A kormány több bevételszerző próbálkozása alatt is beleütközött a Laffer-görbébe. Ideje tehát megnézni, mit is tud ez az egyszerű, de annál fontosabb közgazdasági összefüggés, és... T
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban Évente több százmillió tonna műanyagot állítunk elő, melynek jelentős
Régi berögződések - elengedjük őket?
Pár hete az egyik kommentben V nevű olvasóm felvetette, hogy mennyire fontos néha felülvizsgálni a spórolási szokásainkat is. Lehet, hogy valami, ami 10 éve még értelmes és hasznos dolog volt
Target Corporation - elemzés
2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
G20-csoport: úton a szén-dioxid-mentes áramtermelés felé
Technológiai trendek, kihívások és szakpolitikai irányok az IEA 2025-ös jelentése alapján.
A szegényeket nem, de az adófizetőket az út szélén hagyják
Sokan találkozhattak már olyan, Amerikából származó videókkal, ahol kórházi betegek mutogatják a forintban akár több tíz millióra rúgó számlájukat. Erre a magyar "ingyenes" közegészs
Nulla kamat, nulla önerő - és mégis működhet?
A GINOP Plusz új forgóeszköz hitele lehet a 2025-ös év legpraktikusabb KKV finanszírozása.

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
Tíz év alatt a magyar gazdagok végre felzárkóztak az EU-hoz
Hogyan oszlott el az elmúlt évek vagyongyarapodása a magyar háztartások között?
