
Az ókori görög Delphoi jósda az egyik legismertebb példa. Apollón templomában Püthia jósnő szinte transzban fogadta az uralkodókat és hadvezéreket, és homályos jóslatok formájában vázolta fel nekik a jövőt. Ezeket a papjai próbálták lefordítani az „ügyfelek” nyelvére, amik gyakran félreértelmezhetők lettek. Krőzus, Lídia királyának azt mondta, hogy ha átkel a folyón, egy nagy birodalom fog elesni. Átkelt és elvesztette a háborút, a saját birodalma veszett el. A jóslat technikailag beteljesült, de nem volt nagy segítségére a királynak. A valóság az, hogy Püthia nem látta a jövőt. Modern geológiai kutatások feltárták, hogy a templom alatt lévő kőzetekből metán és szén-dioxid gáz szabadult fel, ami hallucinációkat okozott. Ezért volt transzban, a meglátásai pedig köszönőviszonyban sem voltak a jövő valóságával.
Viszont amikor jövőkutatói módszert használtak a papok, más volt az eredmény. I. e. 3000 körül az egyiptomi papok megnézték a Nílus vizét és hordalékait, majd megmondták a népnek, milyen lesz a termés. Nagy pontossággal eltalálták. Mágiának tűnt ez az embereknek és az uralkodóknak, ezért nagy becsben tartották a papokat. Valójában az előrejelzés (forecasting) jövőkutatói módszerét használták. Csak nekik voltak feljegyzéseik arról, hogy a Nílus színéhez képest milyen lett az előző évtizedekben a termés. Hiszen csak ők tudtak írni és olvasni. Pusztán megfigyelés alapján jósoltak.
- Ha a víz tiszta volt, a Viktória-tóból érkező Fehér-Nílus uralta az áramlást, ami alacsony terméshozamot eredményezett.
- Ha sötét volt a víz, a Kék-Nílus vize dominált, amely bő termést ígért.
- Ha az Etióp-fennsíkról lezúduló Atbara folyó zöldesbarna színét öltötte magára, végzetes áradást jósoltak, amely tönkretette a termőföldeket.
Így a tisztviselők előre tervezhettek, és vagy nagy mennyiségű gabonát raktároztak el, vagy új adókat vetettek ki.
Annak, aki ezt a módszert nem ismerte, ez varázslatnak tűnt. A jóslatokkal és próféciákkal az a gond, hogy azt feltételezik, egyetlen jövő van előttünk és azon meg lehetne jósolni, hogy mikor mi fog történni, ha képesek lennénk erre a mágiára.
Még a nyelvekben is a jövő általában egy szinguláris szó (a jövő, the future, l’avenir, futurum). Pedig több jövő létezik.
Egy új gondolkodásmódot kellene befogadnunk arról, hogy mivel több lehetséges jövő áll előttünk, valójában arra vannak tudományos módszerek, hogy ezeket a jövőket megfigyeljük, elemezzük, sőt kiválasszuk a vágyott jövőt, ami felé elkezdhetünk törekedni. Mivel aktív és direkt hatásunk van a jövőnkre, a jövőinkre.
A jövőkutatás tudománya ezen dolgozik az 1960-as évek óta. Forgatókönyv-elemzés, forecasting, jövőképalkotás, a jövőkerék és még tucatnyi bevált és sikeres módszer bizonyítja, hogy rossz célt fogalmaztunk meg eddig.
Nem az a kérdés, hogy lehet-e tudni, mit hoz a jövő (hiszen, nem), hanem hogy meg lehet-e mondani, milyen jövőképek előtt állunk, fel tudunk-e rájuk készülni és tehetünk-e bármit a vágyott jövő eléréséért.
A válasz mindegyik kérdésre egy magabiztos igen és számos példát láttunk már rájuk.
- A jövőkerék például abban segít, hogy egy adott eseménynek vagy mérföldkőnek a jövőben mik lesznek az elsődleges és másodlagos következményei. Az új-zélandi kormány használta már az urbanizáció feltérképezésére az országban. De kutatók is ehhez a módszerhez fordultak, amikor azt akarták felmérni, egy következő járványnak milyen hatása lesz egy adott nemzet egészségügyére.
- A forgatókönyv-elemzés teszi lehetővé, hogy nagy skálát lefedő víziókra stratégiákat építsünk. A COVID-19 alatt az Egészségügyi Világszervezet használta a világjárványok lehetséges kimeneteleinek feltérképezésére és a felkészültségi stratégiák javítására. A szingapúri kormány rendszeresen alkalmaz forgatókönyv-elemzést nemzeti szintű stratégiák kialakításához, például a demográfiai változások vagy a technológiai átalakulások hosszú távú hatásainak vizsgálatára.
- De nem csak konkrét jövőkutatói módszerek segíthetnek bárkinek nagyobb magabiztossággal elemezni a jövőt. A pszichológiában jól ismert jövőbeli én talán a leggyakorlatiasabb mindennapi elv, amit akár mától alkalmazhatunk. Az elv lényege, hogy léteznek jövőbeli énjeink, akikkel érdemes lenne kapcsolatot kialakítani és azt ápolni. Ugyanis nap, mint nap döntéseket hozunk, amelyek nem a mai énünkről szólnak – hanem a jövőbeliről. Felkelünk reggel futni. Nem a mai kényelmünkért, hanem a holnapi egészségünkért. Megtakarítunk, hogy legyen tartalékunk. Elmegyünk szűrésre, hogy elkerüljünk betegségeket. Fát ültetünk, mert árnyékot fog adni. Ráadásul kutatások szerint, ha a jövőbeli énünkre a jelenlegi énünk közvetlen meghosszabbításaként tekintünk, akkor nagyobb hajlandósággal hozunk a jelenben olyan döntéseket, amelyek az akkori énünk hasznára válhatnak majd.
A technologizált és információval túltelített, társadalmi változások sorával átszőtt korunkban új viszonyt kell kialakítanunk a jövőhöz, hogy meg tudjunk birkózni a modern kor precedens nélküli kihívásaival.
Legyen az a klímaválság, a mesterséges intelligencia felemelkedése, vagy a doomscrolling hatása a mentális egészségünkre. A cél az, hogy ne féljünk, akár szorongjunk tőle, hanem merjük felfedezni és kiaknázni a lehetséges jövőket, amikre – és ez mindennél fontosabb – hatásunk van.
Ha társadalmi szinten egy új nyelvet alakítunk ki a jövővel kapcsolatban, elkezdünk más színben beszélni róla. Nem egy árny lesz, ami a fejünk fölött lebeg szablyaként, hanem valami, amit együtt hozunk létre a jövő generációkért is.
A jövőkutatás és annak módszerei ezt teszik lehetővé, ha készek vagyunk befogadni őket. Én azt állítom, hogy ezeket a módszereket bárki el tudja kezdeni használni és a Térkép a jövőhöz – Jövőkutatás mindenkinek című könyvem a Partvonal Kiadó gondozásában pontosan ezt hivatott elindítani. Hogy onnan mit kezdünk a jövőinkkel, az már csak rajtunk múlik.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Videón ahogy darabokra robbantják az FSZB bázisát az ukrán vadászbombázók
Brjanszkban repült levegőbe a központ.
Meglepő fordulat: Washington egyidejűleg tárgyal a rivális felekkel a polgárháború sújtotta országban
Eddig kifejezetten az ENSZ által elismert kormányt támogatták.
Holnap kiderül, komolyan gondolja- legnagyobb ígéretét Amerika ősellensége
Fontos határidő közeleg.
Fordulat a tragikus indiai légikatasztrófa ügyében: nem az történt, amire mindenki gondolt
Sötétben tapogatóznak.
Egyetlen mozdulattal rúgta ki a széket a béketárgyalások alól a Hamász - Teljesen új követelésekkel álltak elő
Ha az izraeliek nem gáncsolják el az alkut, akkor megteszik az iszlamisták.
Az erdőtüzek és a hőstressz visszaveti a magzatok fejlődését
A globális felmelegedés hatására egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak a szélsőséges időjárási jeleségek, amelyek hatással vannak a várandós nőkre.
Oroszország és Kína a self made milliárdosok bölcsője
A nagyjából 3000 dollármilliárdos kétharmada self made, maga szerezte a vagyonát. Az örökölt és self made milliárdosok aránya tud mesélni az adott ország történelmi, kulturális,... The pos
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.
Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet Az Otthon Start Program 2025 szeptemberben induló, új állami lakástámogatási
Az S&P-huszárok hanyatlása
Új jelenség ütötte fel fejét falamon. Az S&P 500 ETF-ező kommentelőket lecserélték a Commerzbankozók. "Aki három éve Commerzbankot vett, annak annálismégsokkaljobb a hozama!" De hadd.
Globális minimumadó (GloBE) - gyakori kérdések és gyakorlati válaszok
A globális minimumadó (GloBE) szabályozása 2024-től érdemben érinti a multinacionális vállalatcsoportok magyarországi tagjait is. A szabály célja, hogy minden, 750 millió eurót meghaladó ár
Nulla kamat, nulla önerő - és most indul az aranyroham!
KKV-k, figyelem! Elindult a történelmi lehetőség: pénzhez juthatsz úgy, hogy közben egy fillért sem kell kockáztatnod.


Szembejött a kormánnyal a valóság – Mikor jön a beismerés?
Mennyi lesz a 2025-ös növekedés?
Tényleg túl hosszú az élelmiszer útja? Kiderült, ki mennyit kaszál a magyarok pénzén
Lehetne spórolni a rövidebb az élelmiszerlánccal?
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.