"Ennek a kormánynak a támogatása azt jelenti, hogy elfogadjuk az euró megkérdőjelezhetetlenségét, az egyre mélyülő európai integrációt, a lépéseket a közös költségvetés felé, amely képes megsegíteni a recesszió idején a bajba jutott államokat" - mondta Mario Draghi olasz miniszterelnök a szenátusban a bizalmi szavazás előtt.
Draghi az EKB egykori elnökeként egy nemzeti egységkormány élén veszi át a kormányzást, miután az előző kormány az EU-s helyreállítási alap elosztása miatt megbukott. Draghi kormánya a második világháború óta a legszélesebb támogatásnak örvend, a baloldali populistáktól a jobboldali populistákig minden párt támogatja (kivéve a szélsőjobb).
A kormányt az egyébként euroszkeptikus Liga is támogatja, főleg a párt olyan méréskelt tagjai, mint Giancarlo Giorgetti, aki gazdasági tárcát kapott a Draghi-kormányban. Salviniék azzal indokolták a támogatást, hogy mindenképp bele akarnak szólni abba, hogyan osztják el az EU-tól érkező 200 milliárd eurót.
Matteo Salvini ugyanakkor nem tagadta meg önmagát, amikor kedden egy TV-interjúban úgy fogalmazott az euró kapcsán, hogy "csak a halál visszafordíthatatlan".
Draghi azonban nyilvánvalóvá tette, hogy a kormányban nincs helye az euroszkeptikosoknak. Az ő elképzelése szerint a nemzeti szuverenitás részleges feladása a közös szuverenitásért elfogadható. A miniszterelnök arra is biztatta a pártokat, hogy egységesen álljanak be a reformtervei mögé, amelyek érintenék a bürokráciát és az adózást is.
Ma az egység nem választás kérdése, hanem kötelesség
- mondta.
Címlapkép: Getty Images