A gyártók mRNS technológián alapuló oltóanyaga - amivel tavaly december 20-án indult az oltás Izraelben - 89,4%-ban hatékonyan megelőzte a laboratóriumi igazolt fertőzéseket - írja a Bloomberg egy idő előtt kiszivárgott tanulmányra hivatkozva. Az érintett gyógyszergyártók és az ország egészségügyi minisztériuma együtt dolgoztak a megfigyeléseken, azonban annak eredményeit még nem vizsgálták felül szakértők.
Az eredményekről a Der Spiegel is beszámolt. A német lap vasárnapi cikke szerint a tanulmány nagy megfigyelési számokra épített.
Izraelből sorozatosan érkeznek a kedvezőbbnél kedvezőbb beszámolók a vakcinák kapcsán, nem véletlenül, hiszen lakosságarányosan a legjobban áll a vakcinázottság tekintetében. A lakosság közel fele már legalább az első oltását megkapta.
Az izraeli hatóságok a vasárnapi eredményektől függetlenül már szombaton azt közölték, hogy a Pfizer-BioNTech vakcinája 99%-ban megakadályozza a vírus okozta haláleseteket.
A laboratóriumi vizsgálatokkal igazolt fertőzésekkel kapcsolatos, most megjelent korai eredmények azért fontosak, mert arra utalnak, hogy a vakcina megakadályozza a tünetmentes vírushordozókat abban, hogy továbbadják a fertőzést. Ez eddig nem volt ennyire egyértelmű - jegyzi meg a Bloomberg. A fertőzés ilyen módon történő megszakítása kulcsfontosságú tényező, hiszen jelenleg egy olyan környezetben vagyunk, ahol minden kormány a saját országa újranyitásán dolgozik.
A gyártók csak annyit erősítettek meg, hogy az Izraelből származó adatok elemzésén jelenleg is dolgoznak és annak eredményeit azonnal megosztják, amint elkészül. A szóvivők nem kívánták kommentálni az előzetesen kiszivárgott tanulmány eredményeit.
Izrael pozitív példájáról az átoltottság tekintetében, épp a napokban írtunk részletesen:
Címlapkép: Diákok érkeznek egy újranyitott jeruzsálemi iskolába 2021. február 21-én, a szombati munkaszüneti nap után kezdődő hét első napján. Izraelben megnyíltak a boltok, a bevásárlóközpontok, a piacok, valamint a kulturális- és sportintézmények, valamint újraindultak számos újabb településen az iskolák.MTI/EPA/Abir Szultan