A világ hét legfejlettebb országát tömörítő G7-ek külügyminiszterei közös közleményükben leszögezték, hogy felelősségre kell vonni bárkit, aki erőszakkal válaszol a békés tüntetésekre. Elítélték azoknak a megfélemlítését és elnyomását, akik felemelték a szavukat puccs ellen. Közölték, hogy továbbra is egységesen elítélik a mianmari puccsot, és követelik az önkényesen letartóztatott személyek, köztük Aung Szan Szú Kjí államtanácsos és Vin Mjint államfő azonnali és feltétel nélküli szabadon engedését.
A délkelet-ázsiai országban tavaly november 8-án tartottak választásokat, amelyen az ország de facto vezetője, a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjí pártja, a Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) szerezte meg a legtöbb parlamenti helyet. Az országot 1962-től 2011-ig vezető katonaság az eredmények felülvizsgálatát követelte szabálytalanságokra hivatkozva, majd február 1-én erőszakkal átvette a hatalmat, és őrizetbe vett több politikai vezetőt, köztük Aung Szan Szú Kjít és az államfőt is.
A puccs nyomán országszerte tüntetések robbantak ki, amelyeket a junta mind ez idáig nem tudott elfojtani. A rendőrök szombaton éles lőszerrel lőttek a tüntetőkre Mandalajban, két tiltakozó meghalt.
Címlapkép forrása: Aung Kyaw Htet/SOPA Images/LightRocket via Getty Images