FONTOS Szép csendben egy új háborúba csúszott Európa, amit még nem veszített el
 
Előfizetői tartalom

A KKE-régió infrastrukturális fejlődési lehetőségei az USA-Kína versengés kontextusában

Fenyő Márton, MNB
|
Kirtág Dorina, MNB
A közép- és kelet-európai régió az elmúlt években fokozatosan vált a kínai-amerikai nagyhatalmi rivalizálás egyik színterévé, amit jól szemléltet az a tény is, hogy ezalatt megalakult két fontos, a térség fejlesztését célzó multilaterális együttműködési platform is. Ezek egyike a Kínával való gazdasági kapcsolatok elmélyítését célzó „17+1” együttműködés (China-CEEC), de emellett nagy potenciált rejt az infrastrukturális fejlesztések tekintetében az ennek mintegy ellenpólusaként 2016-ban intézményesült Három Tenger Kezdeményezés (3SI - Three Seas Initiative) is.

Kína nem tud hatékonyan létezni Eurázsia nyugati szélén a kelet-közép-európai térségben kialakított erős jelenlét és együttműködés nélkül, ahogyan az USA is képtelen fenntartani befolyását Európában és a Közel-Keleten e stratégiai jelentőségű régió nélkül." – írja a Warsaw Institute Review Ahogyan arra az MNB 330 pontos versenyképességi programja is rávilágít...

Kedves Olvasónk!

A keresett cikk a portfolio.hu hírarchívumához tartozik, melynek olvasása előfizetéses regisztrációhoz kötött. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés