"A százmillió egy meredek szám - kijózanító és riasztó egyszerre" - mondta Filippo Grandi, az ENSZ menekültügyi főbiztosa.
Ezt a rekordot soha nem lett volna szabad felállítani.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága szerint az erőszakkal kitelepítettek száma 2021 végére világszerte megközelítette a 90 milliót, amit az erőszak vagy az elhúzódó konfliktusok újabb hullámai azóta vélhetően még tovább növeltek. A leginkább érintett országok Etiópia, Burkina Faso, Mianmar, Nigéria, Afganisztán és Kongó. Azóta az ukrajnai háború miatt több mint 6 millió ember kényszerült elmenekülni az országból, és további 8 millióan Ukrajnán belül is kénytelenek elhagyni a lakóhelyüket.
A 100 milliós szám a világ népességének több mint 1%-át teszi ki. Ez a szám magában foglalja a menekülteket és a menedékkérőket, valamint a konfliktus miatt saját országukon belül lakóhelyüket elhagyni kényszerült embereket - utóbbit a Belső Elvándorlást Megfigyelő Központ nemrég 53,2 millióra mérte - áll az UNCHR közleményében.
"Az ukrajnai háború elől menekülő emberek megsegítésére adott nemzetközi válasz elsöprően pozitív volt" - mondta Grandi.
Él az együttérzés, és hasonló mozgósításra van szükségünk a világ összes válsághelyzetében.
Grandi azonban rámutatott, hogy végső soron "a humanitárius segítségnyújtás csak enyhítést, de nem gyógymód". A főbiztos szerint az egyetlen helyes válasz a stabilitás és a béke megteremtése, és fenntartása lenne.
Címlapkép forrása: Getty Images