A Kreml külön nyilatkozatban közölte, hogy megerősítette elkötelezettségét az Ausztriába irányuló földgázszállításokat illetően. Nyugati szomszédunk a földgáz 80 százalékát Moszkvától kapja.
Nehammer szerint – aki a múlt hónapban személyesen is járt az orosz fővárosban Putyinnál – az orosz elnök késznek mutatkozott arra, hogy tárgyaljon a fogolycseréről Ukrajnával.
Hogy valóban készen áll-e a tárgyalásokra, az összetett kérdés
– mondta Nehammer.
A Kreml ugyanakkor azt közölte, Putyin azt mondta az osztrák kancellárnak, Ukrajna szabotálja fegyverszüneti tárgyalásokat. Dmitro Kuleba külügyminiszter ma úgy nyilatkozott, Oroszország az, amely nem akar tárgyalni.
Nehammer beszámolója szerint Putyin többször is megvédte Moszkva lépéseit, és a nyugati szankciókat okolta a bekövetkezett gazdasági problémákért.
A kancellár szerint Putyin teljes mértékben tisztában van az élelmiszerbiztonság problémájával, és jelezte, hogy
kész engedélyezni a tengeri kikötőkön keresztül történő exportot, de az ebben való előrelépést a nyugati szankciók feloldásához kötötte.
A Kreml közleménye szerint az orosz államfő azt mondta, Ukrajnának meg kell tisztítania a kikötőket az aknáktól, hogy az elakadt hajók szabadon áthaladhassanak az Azovi- és a Fekete-tengeren.
Az Egyesült Államok és mások azzal vádolják Oroszországot, hogy blokád alatt tartja Ukrajna kikötőit.
Címlapkép: Vlagyimir Putyin orosz elnök orosz katonákkal találkozik az ukrajnai háborúban megsebesült katonákat ellátó moszkvai Központi Katonai Kórházban 2022. május 25-én. MTI/EPA/Szputnyik/Kreml pool