Több orosz forrás is megerősítette, hogy a Központi Katonai Körzet jelenlegi főparancsnoka, Mihail Teplinszkij vezérezredes váltja a légideszantosok élén az eddigi főparancsnokot, Andrej Szergyukov vezérezredest. Ukrán források már június 17-én jelentették, hogy a Kreml elbocsájtotta Szergyukovot az invázió során mutatott gyenge teljesítménye és a légideszantosok körében bekövetkezett jelentős emberveszteség miatt. Az ISW akkor nem tudta megerősíteni ezt az értesülést.
Több forrás egymásnak is ellentmondó állításokat tett arról, hogy leválthatják a Déli Katonai Körzet, egyben az egész ukrajnai invázió főparancsnokát, Alekszandr Dvornyikovot. A Szíriában tapasztalatokat szerzett hadseregtábornok áprilisban lett az egész invázió vezetője, mivel korábban az orosz támadások összehangolatlansága több kudarcba is belevitte az orosz haderőt, többek között Kijev környékéről is ki kellett vonulniuk.
A Bellingcat oknyomozó portál június 17-én jelentette, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök Dvornyikov eltávolítását tervezi túlzott alkoholfogyasztása, illetve amiatt, hogy hiányzik iránta a megfelelő bizalom az orosz erők körében. Más források Dvornyikov lehetséges utódját is megnevezték, de egyiket sem lehet megerősíteni.
Ha azonban ezek az olykor egymásnak is ellentmondó hírek igazak, akkor Szergej Szurovikin, a légierő korábbi főparancsnoka válthatta a Déli Katonai Körzet élén Dvornyikovot, akit lehet, hogy nyugdíjaztak, Genagyij Zsidko, az orosz fegyveres erők katonai-politikai igazgatóságának vezetője pedig az ukrajnai invázió irányításának feladatát kaphatta meg. Zsidko nem vezetett támadó csapatokat, az ő feladata a harci morál és az ideológiai kontroll fenntartása volt az orosz haderőben.
A Déli Katonai Körzet külön parancsnokának kinevezése és Körzet parancsnokának leváltása a nagyszabású harci műveletek közepette drasztikus lépés, amely súlyos válságot jelezhet az orosz főparancsnokságon belül, és valószínűleg azt, hogy a Kreml tisztogatásba kezdett. Az orosz katonai vezetésen belüli ilyen drasztikus váltások, ha igazak, nem egy olyan haderő részéről hozott intézkedések, amely jelentős sikerek küszöbén áll, és a Kreml folyamatos működési zavaraira utalnak a háború vezetésében
– vélik az ISW szakértői.
Címlapkép: Contributor/Getty Images