Egy amerikai magas rangú tisztviselő szerint a hétfőn kezdődő és péntekig tartó "Juniper Oak" gyakorlatok célja az amerikai és az izraeli hadsereg közötti integráció demonstrálása és elmélyítése és az iráni atomprogrammal kapcsolatos feszültségekre adott erőteljes válasz.
A hadgyakorlatok éleslövészetet is tartalmaznak. Az amerikai fegyveres erők oldaláról mintegy 6400 katona vesz részt bennük. A szárazföldi erőkön felül az Egyesült Államok beveti
George H.W. Bush repülőgép-hordozóját, B-52-es nagy hatótávolságú nukleáris bombázóit, illetve F-35-ös lopakodó és F-15, F-16 és F-18 negyedik generációs vadászgépeit is.
A tisztviselő szerint a mostani gyakorlatok megmutatják, hogy az Egyesült Államok képes hatékonyan nagyszámú csapásmérő erőt a Közel-Keletre vezényelni, még akkor is, amikor Washington Oroszország ukrajnai inváziójára és a Kínával való fokozódó versenyre összpontosít. Az amerikai elrettentés az iráni atombomba-program fokozódásával párhuzamosan zajlik.
Korábban a nyugati országok az iráni atomalku-egyezmény felélesztését kezdeményezték, amely értelmében ha Irán lemond az atombomba-programjából és urándúsítási céljairól, cserébe a nyugati gazdasági szankciók felfüggesztésre kerülnek. A hónapokig tartó tárgyalások 2022 nyarán megrekedtek, majd teljesen elhaltak, miután Teherán Oroszország fő kamikaze drón-beszállítójává vált.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images