Ukrajna korábban többször kérte a HIMARS rakétarendszerekből is indítható nagy hatótávolságú amerikai ATACMS rakéták szállítását az Egyesült Államoktól, de a Biden-kormányzat korábban elzárkózott a lehetőségtől, attól félve, hogy eszkalálja az orosz-ukrán konfliktust. Január elején azonban megjelentek a pletykák, hogy a Pentagon is fontolgatja az ATACMS-ok szállítását az ukrán fegyveres erők részére.
A brit védelmi minisztérium államtitkára egy írásban feltett parlamenti kérdésre válaszolva kijelentette, nem zárják ki a lehetőségét annak, hogy olyan, nagyobb hatótávolságú fegyverrendszereket szállítsanak Ukrajnának, amivel képesek lennének elérni az orosz hátországban állomásozó rakétarendszereket. Az államtitkár kihangsúlyozta azt is, hogy a szállítás lehetősége azután merült fel, hogy Oroszország nagy hatótávolságú rakétáival célba vette az ukrán polgári infrastruktúrát.
Az Egyesült Királyság folyamatosan felülvizsgálja az Ukrajnának nyújtott támogatását, és nem zárta ki annak lehetőségét, hogy nagyobb hatótávolságú fegyverrendszereket biztosítson Oroszországnak a polgári infrastruktúrát célzó, nemrégiben történt válogatás nélküli, tömeges támadásokkal szemben
– szerepel az államtitkár válaszában.
The UK government does not rule out supplying with missiles with sufficient range to destroy missile systems in . #Ukraine
— Declassified (UK) January 23, 2023
Az Egyesült Királyság korábban úttörőnek bizonyult Ukrajna egy másik régi kérésével kapcsolatban is, miszerint nyugati fejlesztésű, modern általános/közepes páncélosokat (Main Battle Tank – MBT) biztosít az ukrán fegyveres erők részére. Nagy-Britannia év elején jelentette be, hogy 14 darab Challenger 2-est küld az ukrán fegyveres erők részére.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images