A "Végítélet órája" most van 90 másodperccel éjfél előtt áll, ez az első alkalom, hogy elmozdult, mióta 2020-ban 100 másodperccel éjfél előttre állították. Az ok pedig, hogy egy olyan világ képe jelenik meg, amelyben Oroszország ukrajnai inváziója felélesztette a nukleáris háborútól való félelmet. A tudósok szerint a háború volt az oka annak, hogy a mutató előrébb került, de nem kizárólagosan.
Több mint 75 évvel ezelőtt az óra éjfél előtt hét perccel kezdett el ketyegni.
1991-ben volt az óra a legmesszebb a végítélet napjától (éjfél előtt 17 perccel), amikor a hidegháború véget ért, és az Egyesült Államok és a Szovjetunió aláírta azt a szerződést, amely jelentősen csökkentette mindkét ország nukleáris fegyverarzenálját.
A Végítélet órája egy szimbolikus időmérő, amely megmutatja, milyen közel van a világvége. Éjfél jelzi a megsemmisülés elméleti pontját.
Az óra mutatóit a tudósok által az adott időpontban fennálló egzisztenciális fenyegetésekről alkotott kép alapján közelítik vagy távolítják el az éjféltől – írja a lap.
Az órát 1947-ben hozta létre atomtudósok egy csoportja, köztük Albert Einstein, aki a második világháború idején a világ első nukleáris fegyverének kifejlesztésén dolgozott a Manhattan-projektben.
Azóta évente frissíti a tudósok egy csoportja az időt a bolygót és az emberiséget fenyegető katasztrofális veszélyekkel kapcsolatos információk alapján.
Címlapkép: Getty Images